Cytoliza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnozowanie

cytoliza

Cytoliza to zmiany w komórkach wywołujące ich rozpadanie się, taki stan jest sygnałem, że w pochwie gromadzi się nadmierna ilość bakterii kwasy mlekowego. Prowadzi to do stanu zapalnego pochwy, która jest przepełniona pałeczkami Gram-dodatnimi, będące najliczniejszymi spośród grupy bakterii kwasu mlekowego.

Laktobakterie są dobrymi bakteriami, które żyją w pochwie i zwykle nie powodują żadnych problemów. W rzeczywistości zwykle wspomagają układ odpornościowy. Jednak w przypadku ich znacznego namnażania się dochodzi do nieprawidłowości.

Cytoliza – przyczyny

Cytoliza ma miejsce wtedy, gdy zrównoważenie ilości bakterii kwasu mlekowego w pochwie zostają przerywane, powodując zbyt dużą ilość tych dobrych zazwyczaj bakterii. Powodem może być sytuacja, gdy kobieta miała długo utrzymujące się upławy z pochwy, które leczono licznymi lekami, w tym także antybiotykami i lekami przeciwgorączkowymi. Takie leczenie mogło wywołać zaburzenia równowagi normalnych bakterii pochwy, co prowadzi do przerostu lactobakterii.

Ale co się dzieje, gdy jest zbyt dużo lactobakterii? Kilka gatunków pałeczek mlekowych fermentuje zarówno glikogen jak i glukozę do kwasu mlekowego, dwutlenku węgla, alkoholu, kwasu mrówkowego, kwasu octowego i nadtlenku wodoru. To właśnie te kwasy powodują problem. Kiedy powstaje bakteria kwasu mlekowego, powstaje wiele kwasów powodujących podrażnienie i swędzenie sromu.

Cytoliza – objawy

Objawy cytolizy obejmują wydzielinę z pochwy, świąd i zaczerwienienie, ból podczas oddawania moczu i ból w czasie współżycia. Normalne funkcjonowanie bakterii kwasu mlekowego w pochwie powoduje ich dobroczynne działanie. Zdrowa pochwa ma obfitość gatunków, bakterii gram dodatnich, które działają na rzecz odepchnięcia takich szkodliwych bakterii jak: E. Coli, Candida albicans i glabrata, czyli dwa najczęstsze patogeniczne drożdże występujące u ludzi, oraz różne inne gatunki, takie jak Gardnerella vaginalis, czyli rodzaj gram-zmiennych bakterii beztlenowych.

Bakterie kwasu mlekowego produkują nadtlenek wodoru i kwas mlekowy, wśród innych bakteriocyn, w codziennej wojnie przeciwko wszystkim, szkodliwym bakteriom pochwy, w tym również HIV. Bakterie kwasu mlekowego wykonują świetną robotę, wykorzystując glukozę, jako źródło żywności, pobraną ze ścian pochwy i zapewniając działanie estrogenów.

W zdrowej pochwie wykazano, że obecność małej liczby bakterii kwasu mlekowego powoduje działanie ochronne przed infekcjami drożdży przez blokowanie przylegania drożdży do ścian pochwy, ponieważ konkurują one o substancje odżywcze. U niektórych kobiety może rozwinąć się przerost bakterii kwasu mlekowego. Bakterie same a czasami z innymi bakteriami mogą powodować uszkodzenie ścian pochwy i śmierć komórek. Prowadzi to również do pojawienia się wydzieliny z pochwy.

Takie działanie bakterii gram dodatnich jest następnie diagnozowane, jako zakażenie przez drożdże i pacjentka musi przyjmować leki przeciwgrzybicze. Kobiety z cukrzycą wszelkiego rodzaju mogą mieć nadmiar glukozy z powodu zaburzeń cukru we krwi, którym karmią pałeczki gram-dodatnie i umożliwiają ich przerost. Objawy mogą również rosnąć podczas części cyklu po owulacji do pierwszego dnia okresu, powodując zwiększenie stężenia estrogenu, co może spowodować wydalenie glikogenu.

Cytoliza – diagnozowanie

Klucz w prawidłowym rozpoznaniu cytolizy jest w badaniu mikroskopowym:

  1. fałszywe komórki kliniczne z aglutynacją bakterii kwasu mlekowego do komórek nabłonkowych,
  2. niewiele białych krwinek,
  3. cytoliza komórek nabłonkowych o bladych lub nagich jądrach / cytoplazmie i słabo zdefiniowanych granicach komórek,
  4. brak drożdży, rzęsistka pochwowego, waginozy bakteryjnej lub innych organizmów.

Powtarzające się badania mikroskopowe, które ujawniają te same wyniki, są potwierdzeniem cytoliozy.

Cytoliza – leczenie

Celem leczenia jest wyrównanie ilości bakterii kwasu mlekowego, osiągnięte poprzez przywrócenie równowagi bakteryjnej pochwy. Aby zniwelować cytolizie, należy ograniczyć rozwój lactobakterii. Zmniejszenie ich liczby można osiągnąć przez podniesienie pH pochwy przy użyciu roztworu do wstrzykiwania z siarczanem sodu lub krążka. Powinno to pomóc w przywróceniu równowagi naturalnej po trzech tygodniach, jednakże, jeśli objawy pogarszają się, pozostają takie same lub zmieniają się, należy zaprzestać leczenia i poszukać ponownej oceny.

Cytolityczna mieszanina oczyszczająca do pochwy

  • 1-2 łyżki sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu)
  • 4 filiżanki ciepłej wody

Wstrzykiwanie wykonuje się dwa razy w tygodniu przez tydzień, lub przez trzy tygodnie. Ponadto należy zaprzestać stosowania środków przeciwgrzybiczych, zarówno konwencjonalnych, jak i alternatywnych, ponieważ te czynniki mogą przyczyniać się do nawracającego charakteru choroby. Należy unikać stosowania laktobakterii w postaci jogurtu, suplementów i czopków. Można również rozważyć zaprzestanie używania tamponów, ponieważ niezakłócony przepływ miesiączkowy zachowuje się jak środek alkalizujący, podnosząc pH pochwy i hamując wzrost komórek mlekowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...