Odrobaczanie – leki przeciwpasożytnicze, metody naturalne odrobaczania

odrobaczanie

Odrobaczanie to proces, który kojarzy nam się z domowymi zwierzętami, z psami i kotami, a nie z ludźmi. Niestety, szacuje się, że większość ludzi jest nosicielem jakiegoś pasożyta. Większość dzieci cierpi na lambliozę, niemal 90 procent ma owsiki, a prawie 20 procent glistę. Coraz częściej wykrywa się przypadki alweokokozy, a sporadycznie zakażenie tasiemcem.

W latach 70-tych i 80-tych, ubiegłego wieku, odrobaczanie było powszechnie stosowaną praktyką w Polsce. Obecnie nie istnieją żadne wytyczne zalecające okresowe odrobaczanie, a powinny, gdyż pasożyty powodują wiele problemów zdrowotnych. Dlatego profilaktycznemu odrobaczaniu powinni poddawać się wszyscy, a szczególnie małe dzieci oraz właściciele psów i kotów.

Odrobaczanie można przeprowadzać sposobami domowymi lub lekami, pod kontrolą lekarza. Przed odrobaczaniem powinno się przeprowadzić gruntowne badania krwi oraz kału z wymazem. Czasami również badanie żółci i treści dwunastnicy. Na podstawie wyników badań lekarz dobiera odpowiednie lekarstwo i jego dawkę.

Odrobaczanie – leki przeciwpasożytnicze

Leczenie farmakologiczne przeprowadzane jest przez lekarza, ponieważ leki przeciw pasożytom dostępne są na receptę. Leki przeciw pasożytom układu pokarmowego działają na dwa różne sposoby. Jedna grupa leków zakłóca przemianę materii pasożyta, uniemożliwiając mu wchłanianie cukrów i prowadząc do jego wyniszczenia.

Leki tego typu działają zarówno na dorosłe postacie pasożytów, jak i na larwy. Drugą grupę stanowią leki, porażające układ nerwowo – mięśniowy pasożyta, w wyniku, czego nie mogą się one poruszać i są wydalane na zewnątrz w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Leki tego typu działają jedynie na dojrzałe formy pasożyta, lecz nie działają na larwy migrujące do tkanek.

Do najpopularniejszych leków działających przeciw pasożytniczych zaliczyć możemy:

  • Albendazol, występujący pod nazwą handlową Zentel. Lek stosuje się w zwalczaniu glisty ludzkiej, owsików, tęgoryjca dwunastnicy, włosogłówki, bąblowca i niektórych rodzajów tasiemca.
  • Mebendazol, występujący pod nazwą handlową Vermox. Stosowany w przypadkach zakażenia glistą ludzką, owsikami, tęgoryjcem dwunastnicy, niektórymi rodzajami tasiemca, bąblowcem, włosogłówką.
  • Niklozamid, występujący pod nazwami: Devermin, Radeverm, Teniarene, Yomesan. Stosowany jako lek przeciwpasożytniczy w leczeniu zakażenia tasiemcem – tasiemcem nieuzbrojonym, tasiemcem uzbrojonym oraz tasiemcem karłowatym.
  • Pyrantel, występujący w handlu pod nazwą Pyrantelum. Stosowany w leczeniu owsicy, glisty ludzkiej, tęgoryjca dwunastnicy i tęgoryjca amerykańskiego.

Niestety leki przeciwpasożytnicze mogą powodować skutki uboczne w postaci bólów brzucha, nudności, biegunki, wymiotów czy bólów i zawrotów głowy. Bardzo rzadko, wystąpić mogą reakcje skórne, w postaci wysypki i świądu. Dodatkowo, aby odrobaczanie przyniosło efekty, powinno obejmować całą rodzinę lub środowisko dziecka.

Wiele środków przeciwpasożytniczych nie można stosować u kobiet u kobiet ciężarnych, ponieważ mogą doprowadzić do powstania ciężkich uszkodzeń lub obumarcia płodu. Nie należy podawać też leków przeciwpasożytniczych, małym dzieciom, do lat dwóch, ponieważ mogą u nich wywoływać drgawki. Leki przeciwpasożytnicze bardzo obciążają wątrobę, dlatego u osób z niewydolnością tego narządu, podawanie ich jest niewskazane.

Odrobaczanie – metody naturalne

Od wieków ludzie leczyli się metodami naturalnymi, z lepszym lub gorszym skutkiem. Również dzisiaj wiele osób wybiera metody naturalne, jako alternatywę lub uzupełnienie kuracji farmakologicznej. Nic dziwnego, że również dzisiaj do najpopularniejszych metod należy odrobaczanie ziołami. Zioła jako metoda zwalczania pasożytów nie jest do końca skuteczna, ponieważ zapobiega rozmnażaniu się pasożytów, lecz nie usuwa ich z organizmu. Dlatego są one skuteczne tylko przez czas stosowania, a po ich zaprzestaniu, objawy powracają. W kuracji przeciw owsicy i glistnicy najczęściej stosuje się kwiat wrotyczu pospolitego, komosę piżmową, piołun i tymianek, w różnych kompozycjach.

W przypadku zakażenia pasożytami, które mają zdolność przemieszczania się po organizmie, stosowanie ziół może mieć niebezpieczne konsekwencje. Dotyczy to na przykład larw tasiemca, które mogą się przemieszczać. Jeżeli odrobaczanie sprawi, że układ pokarmowy, w którym do tej pory żyły, jest nieprzyjazny, to mogą przenieść się do płuc, wątroby czy mózgu, doprowadzając do znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem. Dlatego picie ziół, jako metoda na pozbycie się pasożytów nie jest najlepszą, zalecaną metodą.

Domowe sposoby na odrobaczanie

Z domowych sposobów na odrobaczanie, najbardziej znane jest spożywanie pestek dyni. Nie mogą to być pestki suszone, jakie spotyka się w handlu, lecz świeże pestki, pozbawione łupinki. W przypadku leczenia dzieci stosuje się 15-30 gram pestek dyni, które powinny zostać zmiksowane z mlekiem roślinnym i podane na czczo. Później dziecko może zjeść śniadanie, a po trzech godzinach podaje się 1 lub 2 łyżeczki oleju rycynowego lub oliwy, by wywołać efekt przeczyszczający.

W przypadku osób dorosłych postępuje się podobnie, z tym, że dawka powinna być większa i wynosić 25-50 gram rozdrobnionych pestek, zaś po około dwóch godzinach powinno się podać środek przeczyszczający. Kurację w razie potrzeby powinno powtórzyć się po dwóch dniach.

Oprócz dyni, drugim środkiem spożywczym stosowanym do pozbywania się pasożytów jest czosnek. Czosnek wykazuje silne działanie bakteriobójcze oraz zwalczające pasożyty i z tego powodu, powinno się go włączyć do codziennej diety. Niektórzy stosują różne mikstury z czosnku, łącząc go np. z sokiem z kiszonym ogórków.

W kuracji przeciwpasożytniczej stosuje się również olej kokosowy, olejek z oregano i olejek goździkowy. Wszystkie łączy się dla lepszego efektu ze świeżo wyciśniętym sokiem cytrynowym.
W pozbyciu owsików i glisty ludzkiej pomaga również wyciąg z czarnego orzecha. Niektórzy w zwalczaniu pasożytów stosują ziemię okrzemkową, która dodatkowo uzupełnia poziom krzemionki w organizmie. Przyjmowanie ziemi okrzemkowej w wersji spożywczej należy rozpocząć od połówki łyżeczki dziennie przez kilka dni osiągając maksymalną dawkę 1-2 łyżeczek dziennie. Porcje ziemi wystarczy wymieszać z wodą lub sokiem.

Nieważne, czy będziemy stosować metody naturalne, czy farmaceutyki, o ile podejmiemy kroki by uwolnić organizm od niechcianych lokatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...