Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

borelioza u dzieci

Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze potrafią wytłumaczyć, dlaczego źle się czują, dlatego często bywają drażliwe. Cierpią, z powodu bólu, oraz gdy choroba zakłóca sen w nocy, gdy walczą z chorobą w szkole, kiedy nawet źle się czują podczas zabawy.

Objawy boreliozy u dzieci mogą być niespecyficzne, niejasne i zmienne, dorośli mogą nawet nie uświadamiać sobie, że ich dzieci są chore. Mogą podejrzewać, że dzieci robią wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę lub uniknąć szkoły. Dzieci z boreliozą często mają kłopoty w szkole, ponieważ choroba może przyczynić się do problemów z uczeniem się i problemów z zachowaniem.

Borelioza u dzieci – przyczyny

Borelioza jest powodowana wtedy, gdy jeden z kilku typów małych czarnych kleszczy ugryzie człowieka, wstrzykując bakterię do skóry. Bakteria można rozprzestrzenić się z kleszcza na człowieka. Istnieją trzy główne bakterie, które mogą powodować tą chorobę, ale tylko jeden z nich, Borrelia burgdorferi, znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Pozostałe dwa znajdują się w Europie i Azji, a osoby zarażone nimi mogą wykazywać różne objawy.

Dzieci są szczególnie narażone na choroby przenoszone przez kleszcze, ponieważ są fizycznie niskie w stosunku do podłoża, gdzie przesiadują kleszcze. Pasożyty te gromadzą się na liściach, w trawie, przyczepiają się do zwierząt i w taki sposób zwiększają ryzyko zarażenia ludzi przez kleszcze.

Borelioza u dzieci – objawy

Dzieci nie potrafią dokładnie określić i sprecyzować swojego stanu zdrowia i opowiedzieć o swoich doznaniach. Jednak lekarze zajmujący się, na co dzień leczeniem boreliozy u dzieci, znają symptomy tej choroby. Ważne jest, aby obserwować objawy, ponieważ kleszcze są trudne do znalezienia i łatwo można je przeoczyć. W rzeczywistości wiele osób, które cierpi na boreliozę, nie pamięta ugryzienia, dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że zostały zaatakowane przez tego pasożyta.

Borelioza może wpływać na różne układy ciała, takie jak układ nerwowy, stawy, skórę i serce. W miejscu zakażenia kleszczowego pojawia się okrągły rumień, zwykle w ciągu 1-2 tygodni po zakażeniu, często jest pierwszą oznaką choroby. Mimo, że rumień jest uważany za typowy dla boreliozy, u wielu osób nigdy się nie rozwija.

Objawy towarzyszące dzieciom podczas zachorowania na boreliozę

  • Silne zmęczenie nieustępujące po odpoczynku.
  • Bezsenność.
  • Bóle głowy.
  • Nudności, bóle brzucha.
  • Zaburzenia koncentracji.
  • Krótkotrwała pamięć.
  • Niezdolność do zachowania uwagi.
  • Trudności z myśleniem i wyrażaniem myśli.
  • Trudności z czytaniem i pisaniem.
  • Trudności z podjęciem decyzji.
  • Wybuchy i huśtawki nastroju.
  • Gorączka, dreszcze.
  • Bóle stawów.
  • Zawroty głowy.
  • Wyczulenie na światło.

Borelioza u dzieci – diagnostyka

Leczeniu dziecka z boreliozy wymaga dokładnej i kompleksowej diagnozy, a ponieważ choroba ta może przypominać wiele innych chorób, ważne jest, aby dziecko było diagnozowane przez doświadczonego lekarza. Lekarz dziecka może zlecić wykonanie szeregu badań, szukając dowodów na boreliozę.

Testowanie boreliozy u dzieci

Można testować chorobę, ale testy nie są bardzo wiarygodne we wczesnych stadiach zakażeń, ponieważ potrzeba czasu, aby układ immunologiczny dziecka wykazywał odpowiedź, której testy poszukują. Oznacza to, że wynik testu dziecka może być negatywny, ale dziecko może nadal mieć boreliozę.

Jeśli dziecko zaczęło lub nawet skończyło leczenie boreliozy, może nadal wykazywać pozytywnie wyniki. To, dlatego, że w jego krwi nadal istnieją przeciwciała, które toczą walkę z boreliozą. Dzieje się tak nawet, jeśli bakteria nie jest już obecna, a dziecko nie jest już zakażone.

Borelioza u dzieci – leczenie

Selekcja antybiotyków, droga podawania i czas trwania leczenia boreliozy lekarze wyznaczają kierując się objawami klinicznymi pacjenta i stadium choroby. Biorą pod uwagę także obecność jakichkolwiek jednoczesnych stanów chorobowych lub alergii. Szybka terapia zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu terapeutycznego. Bardzo ważne jest, aby u dzieci i u kobiet w ciąży nie była podawana doksycyklina.

U większości pacjentów z chorobą kardiologiczną konieczna jest natychmiastowa terapia odpowiednimi antybiotykami. Jednakże niektóre osoby z blokiem przedsionkowo-komorowym związanym z boreliozą mogą wymagać hospitalizacji w celu tymczasowej stymulacji serca. Wskazania do stymulacji serca są takie same jak dla każdego innego pacjenta o różnym stopniu choroby serca. Stymulacja jednak jest bardzo rzadko potrzebna.

Objawy zapalenia stawów mogą utrzymywać się przez kilka tygodni nawet po odpowiedniej terapii. Powtarzanie leczenia zwykle nie jest konieczne, chyba, że objawy pogłębiają się lub utrzymują powyżej 2 miesięcy. Trwałe zapalenie stawów po usunięciu infekcji jest najprawdopodobniej związane z autoimmunizacją. Pacjenci powinni być leczeni niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz hydroksychlorochiną, jeśli to konieczne.

Objawy neurologiczne boreliozy u dorosłych i u dzieci reagują dobrze na penicylinę, ceftriakson i cefotaksym. Chociaż większość badań nad neuroboreliozą potwierdzała stosowanie antybiotyków dożylnych, europejskie badania popierają stosowanie doustnej doksycykliny u dorosłych z zapaleniem opon mózgowych i zapaleniem nerwu czaszkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...