KZM (kleszczowe zapalenie mózgu) – przyczyny, objawy, leczenie

kzm

KZM kleszczowe zapalenie mózgu występuje na wielu obszarach świata, dotarło zarówno do Europy, Uralu i Skandynawii, chorobę tą zdiagnozowano także w Polsce. Zapalenie mózgu spowodowane przez kleszcze jest ludzką wirusową chorobą zakaźną obejmującą ośrodkowy układ nerwowy. KZM jest wywoływany przez wirus zakaźnego zapalenia mózgu, członka rodziny Flawiwirus i został wyizolowany początkowo w 1937 roku.

Opisano trzy typy wirusa: europejski lub zachodni wirus kleszczowy zapalenia mózgu, zapalenie mózgu sierpowatego w Syberii i dalekowschodniego wirusa zapalenia mózgu dawniej znanego, jako rosyjski wirus wiosennego zapalenia mózgu.

Rodzina Flawiwirus obejmuje kilka wirusów przenoszonych przez kleszcze na ludzi. Wirusy te są ściśle powiązane z dalekowschodnim KZM oraz obejmują wirus gorączki krwotocznej w Syberii, wirus choroby w Indiach i jego bliski krewny, wirus gorączki  krwotocznej Alkhurma w Arabii Saudyjskiej. Louping ill virus w Wielkiej Brytanii jest także członkiem tej rodziny.

Powoduje głównie choroby u owiec i jest zgłoszony, jako przyczyna choroby podobnej do KZM w laboratoriach i osobach mających kontakt z chorą owcą (np. lekarzami weterynarii, rzeźnikami). W Stanach Zjednoczonych i Rosji inny wirus Flawiwirus, wirus Powassan, jest odpowiedzialny za zapalenie mózgu u ludzi.

Kleszcze, szczególnie twarde kleszcze z rodziny kleszczowate, działają zarówno, jako wektor, jak i zbiornik dla wirusa FSME. Głównymi gospodarzami są małe gryzonie, a ludzie są przypadkowymi gospodarzami. Duże zwierzęta służą, jako żywiciele kleszczy, ale nie odgrywają roli w utrzymaniu wirusa.

KZM kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny

Wirus może przewlekle zakażać kleszcze i jest przenoszony zarówno od larwy do nicieni do dorosłych kleszczy i od dorosłych żeńskich kleszczy do jaj. Objawy KZM występują u ludzi częściej na obszarach wiejskich i podczas najwyższego okresu aktywności kleszczy (od kwietnia do listopada). Zakażenie może również dotyczyć spożycia surowego mleka od zarażonych kóz, owiec lub krów.

Zakażenia laboratoryjne były powszechne przed zastosowaniem szczepionek i dostępnością środków ostrożności w zakresie bezpieczeństwa biologicznego, aby zapobiec narażeniu na zakażenie.

Okres inkubacji KZM wynosi zazwyczaj od 7 do 14 dni i jest bezobjawowy. W przeciwieństwie do Dalekiego Wschodu, europejski KZM jest bardziej dotkliwy u dorosłych niż u dzieci, u których zapalenie opon mózgowych jest częściej obserwowane.

KZM kleszczowe zapalenie mózgu – objawy

U około dwóch trzecich pacjentów zakażonych wirusem europejskiego KZM doświadczana jest tylko wczesna faza (Viremia – jest stanem medycznym, w którym wirusy wchodzą do krwiobiegu, a tym samym mają dostęp do reszty ciała).

Objawy są niespecyficzne i mogą obejmować:

Po około 8 dniach remisji druga faza choroby występuje u 20% do 30% pacjentów. Pacjenci ci mogą doświadczyć choroby klinicznej, która obejmuje ośrodkowy układ nerwowy z objawami zapalenia opon mózgowych (np. gorączka, ból głowy i sztywność karku), zapalenie mózgu (np. senność, dezorientacja, zaburzenia czynnościowe i / lub nieprawidłowości ruchowe, takie jak porażenie), lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Okres rekonwalescencji lub odbudowy może być długi, a częstość występowania następstw może wahać się między 30% a 60%, z długotrwałymi lub nawet trwającymi objawami neurologicznymi. Skutki neuropsychiatryczne odnotowano u 10-20% pacjentów.

Można zaobserwować zakres objawów klinicznych po zakażeniu podtypami wirusa KZM. Objawy dwufazowe (gorączka, a potem zaburzenia neurologiczne) występują częściej po zakażeniu europejskim lub zachodnim podtypem KZM. Zakażenia przez dalekowschodni podtyp są na ogół cięższe, a częstość przypadków śmiertelności jest wyższa.

Ogólnie śmiertelność jest rzadka, około 1% do 2%, a zgony mają miejsce 5-7 dni po pojawieniu się objawów neurologicznych w europejskim KZM. Podczas gdy na Dalekim Wschodzie KZM objawy przedmiotowe są bardziej nasilone, a śmiertelność jest wyższa (5-20%).

KZM jest ważną chorobą zakaźną w wielu częściach Europy, byłego Związku Radzieckiego i Azji, roczna liczba przypadków zmienia się z roku na rok, ale kilka tysięcy przypadków jest zgłaszanych corocznie pomimo historycznego niedopatrzenia tej choroby.

W obszarach endemicznych choroby u osób z narażeniem rekreacyjnym lub zawodowym na terenach wiejskich lub na świeżym powietrzu (np. myśliwy, kempingi, leśnicy, rolnicy) są potencjalnie narażone na zakażenie w wyniku kontaktu z zakażonymi kleszczami. Ponadto, wraz z rozwojem turystyki, podróżowanie do obszarów endemiczności rozszerza definicję osoby, która jest narażona na zakażenie KZM.

KZM kleszczowe zapalenie mózgu – diagnostyka

Rozpoznanie kleszczowego zapalenia mózgu wykonuje się za pomocą badań laboratoryjnych. W pierwszej fazie choroby, najczęstszymi nieprawidłowościami laboratoryjnymi są niska liczba białych krwinek (leukopenia) i mała liczba płytek krwi (małopłytkowość). Enzymy wątrobowe w surowicy mogą również być łagodnie podwyższone. Po wystąpieniu choroby neurologicznej podczas drugiej fazy, zwykle występuje zwiększenie liczby białych krwinek we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym (CSF).

W czasie pierwszej fazy choroby można wyizolować wirusa z krwi. Diagnoza laboratoryjna zazwyczaj zależy od wykrycia specyficznego IgM w krwi, zwykle pojawiającym się później, podczas drugiej fazy choroby.

KZM kleszczowe zapalenie mózgu – leczenie

Nie ma określonej terapii lekowej dla KZM. Zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu lub zapalenie mózgu i rdzenia wymaga hospitalizacji i opieki medycznej na podstawie ciężkości zespołu. Leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, mogą być rozpatrywane w szczególnych okolicznościach ze względu na zmniejszenie dolegliwości. Konieczne może być podtrzymanie intubacji i wentylowania.

Podobnie jak w przypadku innych zakaźnych chorób, można KZM zapobiec stosując środki odstraszające owady i odzież ochronną, przed ugryzieniem kleszcza. Szczepionka jest dostępna w niektórych chorobach endemicznych, (chociaż obecnie nie ma w Stanach Zjednoczonych). Jednakże niekorzystne reakcje szczepionki u dzieci ograniczają przydatność niektórych szczepionek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...