Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

meszki

Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do 6 mm. Posiadają ciemny kolor, ich budowa jest dosyć masywna, również skrzydełka są dosyć szerokie i błyszczące. Meszka wyposażona jest w czułki i mocne kończyny. Owady wybierają miejsca, w których jest dużo wilgoci, ich ulubionym obszarem bytowania są akweny wodne. Samice meszekpasożytami i zarażają pasożytami zwierzęta oraz ludzi. Stanowią zagrożenie dla dzikich zwierząt, hodowlanych oraz ludzi. Część gatunków tych owadów rozprzestrzeniają nicienie powodujące przewlekłe choroby pasożytnicze.

W wielu regionach na kuli ziemskiej organizowane są opryski, w celu eliminowania dokuczliwych owadów. Meszki powodują duże straty wśród bydła, które pada z powodu nadmiernej utraty krwi. Na terenie Polski zidentyfikowano dużą ilość gatunków meszek, które dzięki swojej zwinności nie są łatwe do zabicia. W Polsce meszki nie przenoszą groźnych chorób, jednak wyjeżdżając do krajów tropikalnych trzeba zachować szczególną ostrożność.

Ukąszenia myszek – przyczyny odczuwania ciężkich objawów

Odwiedzając takie tereny jak parki, łąki, lasy a nawet duże miasta można paść ofiarą ataku meszek. Ich ugryzienie powoduje przykre odczuwanie bólu, oraz reakcje alergiczne. Najlepiej w okresie lata przebywać w miejscach zacienionych. Po ukąszeniu przez meszki powstają małe urazy, przez które do krwi mogą przenikać chorobotwórcze drobnoustroje. Ukąszenia samic mogą wywołać podwyższenie temperatury ciała oraz powstanie opuchnięcia zainfekowanego miejsca. Meszki żywią się krwią i atakują swoich żywicieli prze całą dobę. W związku z tym, że ich ślina jest jadowita, powoduje przykre swędzenie a nawet stan zapalny w obrębie układu chłonnego. Samice wprowadzają do krwi groźne substancje.

Objawy po ukąszeniu meszek

Ukąszenie przez meszki wywołuje obrzęk, u niektórych osób pojawia się zmiany o podłożu alergicznym. Meszki przenoszą takie pasożyty jak Onchocerkoza, które powodują u ludzi guzy pod skórą, na takich częściach ciała jak głowa, tułów, gałka oczna. Zaatakowanie przez ten rodzaj pasożyta powoduje takie doznania jak:

Osoby ukąszone przez meszki w polskim klimacie najczęściej odczuwają:

  • Ból w okolicy ukąszenia.
  • Swędzenie.
  • Zaczerwienie i obrzęk miejsca ukąszenia.
  • Powiększenie węzłów chłonnych.
  • Bóle stawów.

Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny, trzeba skontaktować się z lekarzem, ponieważ meszka wraz ze swoja śliną mogła wprowadzić zakażenie pasożytnicze, powodujące zakażenie organizmu.

Osoby uczulone na jad meszki mogą dodatkowo odczuwać

  • Bóle i zawroty głowy.
  • Objawy z przewodu pokarmowego jak: mdłości, wymioty, dolegliwości bólowe brzucha, biegunkę.

Meszki są nosicielami groźnej choroby zwanej hararą, toksyczne substancje wywołujące tą groźną chorobę znajdują się w ślinie tego owada. Wiec ukąszenie jest powodem do przedostania się trucizny do krwioobiegu człowieka. Tą niebezpieczną chorobą są zagrożone nawet niemowlęta, przebywające na świeżym powietrzu bez zabezpieczenia siateczką przeciw owadom. Efektem harary jest obrzęk płuc mogący doprowadzić do uduszenia.

Diagnostyka w kierunku uczulenia na jad meszek

Aby sprawdzić czy dana osoba posiada przeciwciała do zwalczania toksyn wstrzykiwanych przez meszki, należy wykonać specjalistyczne badanie krwi. W laboratoriach analitycznych dostępne są odpowiednie panele IgE, które dadzą odpowiedź. Osoby wrażliwe na reakcje alergiczne powinny wykonać badanie w tym kierunku.

Meszki – leczenie ukąszeń meszek

Nie ma specyficznych farmaceutyków leczących ugryzienia meszek, czasami najlepsze okazują się domowe sposoby. Można robić okłady z wody z octem lub sody oczyszczone. Inne osoby natomiast preferują okłady z tartej cebuli, która posiada właściwości antytoksyczne. Aby uniknąć reakcji alergicznej lub wstrząsu septycznego można zażywać wapno lub robić z niego okłady w miejscu ukąszenia przez meszki. Alergia na substancje toksyczne wprowadzane przez meszki do krwi człowieka może powodować nie tylko obrzęki, ale także zagrażać życiu.

Powody ciężkich powikłań po ukąszeniu meszki

  • Jad meszki zawiera groźne białka, które po przedostaniu się pod skórę człowieka powodują stany zapalny.
  • Jad meszek zawiera substancje alergizujące mogące wywołać wstrząs anafilaktyczny powodujący nagły spadek ciśnienia krwi i obrzęk krtani, który może doprowadzić do zgonu.
  • Jak meszek uwalnia do organizmu ludzkiego histaminę, która może powodować, odczuwanie silnego swędzenia oraz powstawanie obrzęku.

W przypadku silnych reakcji alergicznych lekarze decydują się na zastosowanie odczulania, nie jest to jednak metoda o wysokiej skuteczności. Często do leczenia stanu zapalnego lekarze zalecają leki przeciwhistaminowe. W miejscach występowania dużych grup meszek, należy nosić ubranie dokładnie zakrywające ciało. Także głowa powinna być chroniona. Można systematycznie przyjmować witaminę B1. W skórę można wklepywać olejki: waniliowy, migdałowy, lawendowy i eukaliptusowy ponieważ odstraszają one meszki. Można stosować opryski przeciw meszkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...