Choroby tropikalne – wszystko co warto wiedzieć o chorobach tropikalnych

choroby tropikalne

Choroby tropikalne są to takie schorzenia, które występują w klimacie tropikalnym lub też są tam bardzo często spotykane. Oczywiście poprzez na przykład owady lub też podróżowanie choroby te przenoszą się także na inne strefy klimatyczne. Mogą być one wywoływane przez pasożyty, bakterie, wirusy albo grzyby.

Turyści są mniej na nie odporni niż mieszkańcy klimatu tropikalnego dlatego też każdy kto planuje właśnie tam wyjechać na wakacje powinien szczególnie uważać: przed wyjazdem zaszczepić się na choroby charakterystyczne dla rejonu, w który się wybiera, na wakacjach koniecznie powinien dbać o higienę osobistą, nie jeść ani nie pić nic w podejrzanych czy ulicznych kranach. Od takich drobnych wyborów może zależeć nie tylko zdrowie, ale także i życie turysty.

Przykładowe choroby tropikalne wywołane przez pasożyty

Jedną z bardzo niebezpiecznych chorób tropikalnych jest śpiączka afrykańska czyli inaczej Trypanosomoza afrykańska. Wywoływana jest przez pasożyty świdrowce o nazwie Trypanosoma brucei. Pasożyty te przenoszą się z organizmu na organizm za pomocą much tse-tse. Kiedy już pasożyt dostanie się do organizmu zaczyna błyskawicznie się rozmnażać.

Młode pasożyty zaczynają atakować praktycznie wszystkie narządy oraz tkanki. W zależności od odmiany choroby (czy ma postać ostrą czy przewlekłą) po kilku tygodniach lub miesiącach w drugim wypadku u zarażonego pojawia się gorączka, wysypka, miejscowe obrzęki, powiększają się węzły chłonne, a po jakimś czasie występuje niedokrwistość. Z czasem objawy nasilają się oraz dochodzi do zapalania mięśnia sercowego oraz nerek.

Końcową faza choroby jest dostanie się pasożyta do mózgu. Wtedy organ ten przestaje pracować prawidłowo, co prowadzi do śpiączki, a następnie – najczęściej – do śmierci. Inną chorobą wywołaną przez pasożyty jest Wuchererioza, a nicienie ją wywołujące to Wuchereria bancrofti. Zazwyczaj przenoszona jest za pomocą komarów występujących w tropikach. Podczas kiedy komar pożywia się, nicienie za jego pomocą przenoszą się do krwiobiegu.

Kiedy już dorosną za pomocą krwiobiegu atakują węzły chłonne oraz naczynia krwionośne. Pierwsze objawy występują po kilku miesiącach. Pojawia się wtedy gorączka, zapalenia węzłów oraz naczyń chłonnych. W późniejszym okresie występuje także słoniowacizna kończyn, moszny oraz warg sromowych.

Przykładowe choroby tropikalne wywoływane przez wirusy

Jedną z chorób, którą w krajach tropikalnych można zarazić się przez wirusy jest żółta gorączka. Tą choroba także przenoszą tamtejsze komary. Objawia się gorączką, bólami głowy, żółcieniem się skóry, a także zaczerwienieniem spojówek. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia wątroby oraz nerek co jest niebezpieczne dla życia osoby zarażonej.

Inną, również niebezpieczną, spośród chorób tropikalnych, jest gorączka krwotoczna Ebola. Przenosi się bardzo szybko z człowieka na człowieka. Objawami zarażenia są: wysoka gorączka (zazwyczaj około 40 stopni Celsjusza), bóle głowy, mięśni i stawów.

Najstraszniejsze jednak jest zapalenie przełyku do którego dołączają objawy skazy krwotocznej (z krwistymi biegunkami i wymiotami). Prowadzi także do uszkodzenia wątroby oraz żółtaczki. w większości przypadków kończy się zgonem.

Przykładowe choroby tropikalne wywoływane przez bakterie

Przykładową chorobą tropikalną wywoływaną przez bakterie jest cholera. Zaraża się nią na skutek spożycia zarażonej żywności oraz wody. Cholera rozwija się bardzo szybko. Jej głównym objawem jest biegunka, która jest tak silna, że w przeciągu godziny jest w stanie całkowicie zdrowego człowieka doprowadzić do stanu agonalnego. Śmierć następuje najdalej w ciągu 4 dni.

Inną chorobą, którą można ze sobą przywieść z egzotycznych wakacji jest tak zwana choroba legionistów, która jest ciężką chorobą zakaźną dróg oddechowych. Bakterię tą także przenoszą komary. Jej objawy, z początku niczym nie różną się od objawów grypy, jednak po jakimś czasie pojawia się suchy kaszel, któremu towarzyszą trudności w oddychaniu oraz silne biegunki. Zazwyczaj w jej wyniku, zarażony ponosi śmierć na skutek ciężkiego zapalenia płuc.

Przykładowe choroby tropikalne wywoływane przez grzyby

Grzyby potrafią wywołać mycetome. Jej objawami są przewlekle stany zapalne skóry, tkanki podskórnej oraz kości. Na skórze osoby zarażonej występują wtedy ziarniaki lub ropnie, które tworzą przetoki. W nich tworzą się maluteńkie kolonie patogenów. Skóra wtedy wygląda nieestetycznie, pojawiają się na niej obrzęki, a kończyny dolne mogą ulec zdeformowaniu. Takie zarażenia leczy się zarówno chirurgicznie jak i farmakologicznie.

Szczególna ostrożność

Jak więc widać choroby tropikalne to bardzo poważna sprawa. Nikt nie powinien ryzykować czy ignorować możliwości zarażenia się nimi. Bezwzględnie należy pamiętać o szczepieniach przed taką podróżą. Należy także pamiętać, że osoba zarażona nie tylko sama jest w niebezpieczeństwie, ale także jej najbliższe otoczenie, a w przypadku chorób roznoszonych drogą kropelkową, także przypadkowi przechodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...