Mastodynia (ból piersi) – przyczyny, objawy i leczenie

mastodynia

Mastodynia to inaczej ból piersi, który pojawia się razem z ich obrzmieniem oraz powiększeniem. Takie objawy pojawiają się u kobiet właśnie przed miesiączką. Ich przyczyna tkwi w zmianach hormonalnych, które związane są z okresem. Jednak, jeżeli piersi będą bolały cały czas, a ból nie będzie ustępował, to może to być objawem jakichś poważnych chorób, a nawet raka.

Schorzenie to dotyka ponad 80% kobiet na całym świecie. Stopień intensywności bólu zależy od wieku kobiety i w związku z tym może on być pulsowy albo stały. Również różny jest czas trwania tego bólu. U niektórych kobiet trwa on kilka dni, a u innych tylko kilka godzin.

Taki ból i obrzęk piersi utrudnia codzienne funkcjonowanie kobiety, ponieważ trudno jest jej wykonywać codzienne obowiązki, a nie mówiąc już o wykonywaniu jakiś ćwiczeń. Poza tym mastodynia wpływa również na psychikę kobiety. Kobiety stają się nerwowe i rozdrażnione, a w wyniku tego mogą pojawić się problemy ze snem i koncentracją. W najtrudniejszych przypadkach czasami dochodzi również do powstawania stanów lękowych albo depresyjnych.

Przyczyny mastodynii

Przyczyną mastodynii mogą być zmiany hormonalne, do których dochodzi podczas miesiączki i te bóle właśnie zależą od fazy cyklu miesiączkowego. Taki ból piersi może pojawiać się cyklicznie u młodych kobiet, a objawy mastodynii ustępują przed menopauzą i to nawet bez leczenia. To właśnie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego dochodzi do wzrostu estrogenów. Ich nadmiar powoduje, że ciało kobiety puchnie i również dotyczy to piersi. Natomiast, jeżeli u kobiet jest niedobór progesteronu, to dochodzi do powstawania obrzęków, jak i również zwiększonej tkliwości i to głównie piersi.

Wyróżnia się również mastodynię niecykliczną, czyli taką, która nie zależy od cyklu miesiączkowego i dotyczy kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, ale także pojawia się u tych kobiet, które są już po menopauzie. Z tą mastodynią niecykliczną związane są różne choroby:

  1. rak piersi, ale bardzo rzadko objawem tej choroby jest ból piersi;
  2. zespół napięcia przedmiesiączkowego;
  3. ropień sutka;
  4. torbiele piersi;
  5. martwica tłuszczowa piersi;
  6. zapalenie sutka;
  7. rozszerzenie przewodów mlecznych;
  8. choroba Kondora, czyli zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych ściany klatki piersiowej.

Przyczyną mastodynii może być również noszenie źle dobranej bielizny, ciąża oraz karmienie piersią, ale także mogą to być niektóre leki, np. spironolakton, czyli lek moczopędny.

Jakie są objawy mastodynii?

Mastodynia to cykliczne bóle piersi, które pojawiają się kilka dni przed okresem, a kończą się, gdy pojawia się miesiączka. Objawem mastodynii są obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi, które również mogą boleć. Do tego może się nam wydawać, że piersi są cięższe, a brodawki mogą być bardzo twarde. Poza tym, że brodawki sutkowe stają się twardsze, to mogą również zmienić kolor na ciemniejszy. Natomiast mastodynia niecykliczna może dotyczyć tylko jednej piersi, a ból może być ostry i palący.

Jeśli doszło do powstania ropnia, to pierś może być zaczerwieniona, skóra nad nią będzie ciepła, a podczas dotyku wyczuwalny będzie chełboczący guzek. Podobne objawy mogą być przy zapaleniu oraz przy torbielach. Bardzo ważnym objawem, na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę jest wyciek z brodawki sutkowej, a także pojawienie się twardego guzka oraz powiększenie się węzłów chłonnych pod pachą. Objawy te mogą wskazywać na proces nowotworowy. Wtedy istotne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza.

Mastodynia – leczenie

Jeśli kobieta ma mastodynię cykliczną, to może zażywać leki, które mają na celu zablokować działanie hormonów na receptory piersi. Są to hormony z grupy estrogenów. Kobieta w tym celu może stosować leki hormonalne, jak i nie hormonalne, np. tamoksyfen, gestageny, bromokryptynę, witamina A, witamina E, olej z wiesiołka, leki odwadniające, a także witaminy z grupy B. Lekarze zalecają również stosowanie magnezu, który zażywany w drugiej połowie cyklu miesiączkowego mają za zadanie zmniejszyć cykliczny ból piersi oraz inne objawy zespołu przedmiesiączkowego. Natomiast w przypadku mastodynii niecyklicznej leczenie uzależnione jest od przyczyny.

Bardzo ważne znaczenie ma również dieta. Trzeba zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu w diecie. Należy także wyeliminować z niej potrawy i napoje, które zawierają w swoi składzie kofeinę i teofilinę. Wykluczyć z diety należy czekoladę, kakao, napoje takie jak cola oraz napoje energetyzujące.

Nie w każdym przypadku może być konieczne leczenie farmakologiczne, ponieważ są różne sposoby, którymi można zmniejszyć ból i obrzęk piersi. Najważniejsza jest zdrowa i zbilansowana dieta, która jest bogata w owoce i warzywa, oraz produkty, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, np. ryby, oleje roślinne czy orzechy. Na ból piersi mogą również pomóc zimne okłady. Poza tym możliwe jest stosowanie preparatów pochodzenia naturalnego. Produkty które w swoim składzie zawierają następujące substancje: olej z wiesiołka, wyciąg z pluskiwcy groniastej, wyciąg z niepokalanka, a także ekstrakt z cyklamenu i lilii tygrysiej. Wszystkie te preparaty można kupić bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...