Wężymord stepowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Wężymord stepowy

Wężymord stepowy zawiera mnóstwo substancji odżywiających nasze włosy, takich jak żelazo i miedź. 100-gramowa porcja niegotowanego wężymordu zawiera prawie jedną dziennego zapotrzebowania na żelazo. Ten pierwiastek pomaga utrzymać zdrowe mieszki włosowe, przenosząc tlen do skóry głowy. Badania wskazują, że niski poziom żelaza jest jedną z głównych powodów wypadania włosów u kobiet przed menopauzą. Z kolei miedź chroni przed wypadaniem włosów i stymuluje skutecznie ich wzrost. Ponadto uważa się, że wzmacnia ona włosy, podkreśla ich kolor i zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów. 100-gramowa porcja wężymordu dostarcza 6% dziennej wartości miedzi.

Oprócz żelaza i miedzi, dostarcza też witaminę C. Jest ona potrzebna do syntezy kolagenu. Pomaga on utrzymać zdrowe włosy, naczynia krwionośne w skórze głowy i wzmacnia mieszki włosowe. Dodatkowo zwiększa wchłanianie żelaza z pokarmów.

Insulina stymuluje wzrost bifidobakterii

Wężymord jest jednym z najlepszych źródeł dietetycznych insuliny. Jest to rodzaj prebiotycznego włókna, oferującego szereg korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim chodzi tutaj o zwiększenie wzrostu bifidobakterii w organizmie człowieka. Są to beztlenowe bakterie w formie pałeczek, które żyją w dużych jelitach większości ssaków, w tym ludzkich. Są one korzystne dla naszego zdrowia. Zmniejszają stężenie szkodliwych bakterii i enzymów rakotwórczych w jelitach. Leczą też dokuczliwe zaparcia i pozytywnie wpływają na cały układ odpornościowy.

Tiamina – zdrowy przewód pokarmowy

Należy pamiętać, że jest też źródłem tiaminy. 100-gramowa porcja surowego wężymordu stepowego dostarcza do organizmu 0,12 mg tiaminy, co przekłada się na 9% dziennego zapotrzebowania tego ważnego mikroelementu. Tiamina odgrywa ważną rolę w ludzkim organizmie. Bez tiaminy nasz system nerwowy i mięśnie nie mogłyby działać prawidłowo. Bierze również udział w metabolizmie węglowodanów, a także produkcji kwasu solnego w żołądku.

Kwas chlorowodorowy przekształca pepsynogen w pepsynę, czyli enzym, rozkładający białka na mniejsze jednostki, zwane peptydami, które z kolei mogą zostać wchłonięte z jelita do krwioobiegu. Oprócz sprzyjania metabolizmu białek, wystarczające poziomy kwasu solnego pomagają utrzymać pod kontrolą wzrost bakterii w żołądku. Należy pamiętać, że poziom kwasu solnego w żołądku zmniejsza się wraz z wiekiem. Dlatego szczególnie osoby starsze mogą spożywać większe ilości wężymordu i warzyw, które stymulują produkcję kwasu solnego.

Wężymord stepowy posiada dużo potasu

Ta roślina dostarcza tyle samo potasu co banany, które słyną z jego wysokiej zawartości. Niestety potas jest często pomijany. Jednak ten makro minerał jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym sercowego. Ponadto dieta bogata w potas pomoże utrzymać kości w dobrej kondycji, a nawet w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko osteoporozy.

Wężymord stepowy – inne korzyści zdrowotne

Warto rozważyć jeszcze kilka informacji. Wężymord stepowy składa się głównie z wody, dlatego ma mało kalorii. Zawiera też inne składniki, takie jak magnez i kwas foliowy.

Wężymord stepowy na leczy ciśnienie krwi

Jedną z najlepszych korzyści zdrowotnej rośliny jest wspomniana już wcześniej obecność potasu w dużych ilościach. W jednej porcji wężymordu stepowego możemy bowiem znaleźć aż 15% dziennego zapotrzebowania. Znajdziemy też dużą optymalną ilość sodu. Dzięki temu rozluźnia naczynia krwionośne i znacznie poprawia ciśnienie krwi. Co więcej zapobiega różnym uszkodzeniom układu sercowo-naczyniowego i skutecznie zapobiega zawałom serca, udarom i zakrzepom.

Wężymord stepowy na przedwczesne starzenie

Zapobiega oznakom starzenia. Skóra zaczyna się starzeć, jeśli organizm spowalnia lub wstrzymuje produkcję kolagenu. Jest to białko, które powszechnie występuje w skórze,, tkankach łącznych i kościach. Jest niezbędny, aby skóra zachowała swoją elastyczność, wytrzymałość i strukturę. Ponadto odgrywa istotną rolę w wymianie martwych komórek. Wężymord stepowy dostarcza dużo witaminy C, dlatego pomaga w syntezie kolagenu. Dzięki temu będziemy mieć promienną i młodzieńczą skórę.

Wężymord stepowy walczy z rakiem

Zawiera dużo przeciwutleniaczy poliacetylenowych. Są to związki, które mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. W ten sposób może nas ochronić przed ostrą białaczką limfoblastyczną i rakiem okrężnicy. Zwalcza też stres oksydacyjny.

Wężymord stepowy – sposoby użycia

Istnieją tylko dwa sposoby wykorzystania tej rośliny. Pierwszym z nich jest przygotowanie jej w formie soku, a drugim jako napój herbaciany. Każdy z tych sposób pomoże nam rozwiązać dany problem zdrowotny. Jeśli chodzi o dawkowanie, przyjęło się,że najlepiej by było to od 5 do 10 liści. W ten sposób uzyskamy optymalny efekt. Jeśli jednak cierpimy na ciężką lub skrajną chorobę, możemy zwiększyć swoją dawkę, oczywiście pod okiem doświadczonego zielarza. Jeśli jednak, w jakimś momencie odczujemy takie objawy, jak wymioty i zawroty głowy, musimy niezwłocznie obniżyć dawkę.

Dlatego warto stosować to zioło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...