Rdest ostrogorzki – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Rdest ostrogorzki

Rdest ostrogorzki (Polygonum hydropiper) to gatunek rośliny należącej do rodziny rdestowatych. Inne używane jej nazwy to rdest wodny lub pieprz wodny. Rośnie dziko niemal w całej Europie, będąc pospolitym również w Polsce, a oprócz tego występuje w Azji, Afryce Północnej oraz w Australii. Spotyka się go najczęściej w środowisku wilgotnym, nad brzegami strumieni, u ujścia kanałów wodnych czy też w rowach na podmokłych łąkach.

Jest rośliną jednoroczną, dorastającą do wysokości od 30 do 50 cm. Ma podnoszącą się lub wzniesioną łodygę z kolankowymi węzłami, słabo rozgałęzioną, koloru purpurowego. Liście rdestu mają lancetowaty kształt, są długo zaostrzone, pochwiaste o krótkich ogonkach i długości do 6 cm. Są nagie, a jedynie ich pochwy liściowe mają brzegi pokryte rzęskami. Kwiaty mają zielonkawy, białawy lub czerwony u góry okwiat i są zebrane w luźne, cienkie kłosy, zwisające, o długości 6 cm.

Owocem rośliny jest mały orzeszek, o kanciastych brzegach i charakterystycznych punktowych zgrubieniach. Kwitnie od lipca aż do października, a ziele zbiera się na początku okresu kwitnienia. Ścina się tylko zielone, ulistnione pędy razem z kwiatami, w połowie wysokości rośliny, a po oczyszczeniu z bocznych łodyg i żółtych liści suszy, najlepiej w temperaturze około 40 stopni w przewiewnym miejscu.

Rdest ostrogorzki – prozdrowotne właściwości

W obecnych czasach w leczeniu wielu chorób i profilaktyce zdrowotnej zapominamy o tradycyjnych, naturalnych metodach, zdając się w tej kwestii tylko na typowe środki farmakologiczne. Wystarczy jednak wyjść z domu na najbliższą łąkę, aby odnaleźć wiele roślin, które z powodzeniem mogą zastąpić niemal wszystkie stosowane specyfiki.

Z pewnością należy do nich również rdest ostrogorzki, znany już od starożytności, gdzie między innymi był używany jako namiastka pieprzu w ówczesnej kuchni. Z czasem zaczęto również doceniać jego właściwości lecznicze i dużą skuteczność w walce z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Wpływa na to przede wszystkim jego skład obfitujący w różnego rodzaju składniki odżywcze, z których wiele ma niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie oraz prawidłowe funkcjonowanie i rozwój organizmu.

Powszechnie używanym i znanym surowcem zielarskim jest wspomniane suszone ziele rdestu o szerokim zastosowaniu. Znajdziemy w nim między innymi niezwykle korzystne flawonoidy, takie jak kwercetyna, hiperozyd, ramnazyna czy też rutyna. Charakteryzują się one potwierdzonym badaniami działaniem przeciw utleniającym, przeciwzapalnym, a nawet moczopędnym i rozkurczającym.

Skutecznie obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi, wzmacniają też ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając w ten sposób zakrzepom czy równie niebezpiecznym krwotokom. Flawonoidy zawarte w tej popularnej roślinie wspomagają też produkcję żółci, przez co ułatwiają oczyszczanie wątroby z zalegających toksyn, mają również działanie antynowotworowe.

Rdest ostrogorzki zawiera również szereg garbników roślinnych, które można uznać za naturalne antybiotyki. Przyspieszają gojenie się ran, hamują krwawienie i zapobiegają rozwojowi groźnych mikroorganizmów. Pomagają też leczyć takie kontuzje jak zwichnięcia lub stłuczenia. Może być również stosowany w leczeniu bolesnych żylaków odbytu, dzięki swoim właściwościom ściągającym i obkurczającym, ale taką kurację lepiej jest wcześniej skonsultować z lekarzem.

Rdest ostrogorzki – najlepsze sposoby użycia i przeciwskazania

Ziele rdestu można stosować na wiele różnych sposobów. Najczęściej sporządza się z niego napary czy herbatki, ale równie często spożywa się go w postaci soku. Bardzo pozytywne efekty dają również gorące kąpiele z dodatkiem liści tej rośliny. Jest to dobre uzupełnienie terapii wspomagającej leczenie np. artretyzmu czy wspomnianych kontuzji. Jednak nie wszystkie osoby mogą korzystać z zalet, jakie dla zdrowia niesie ta roślina.

Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby cierpiące na zapalenie żył i te, które mają za sobą zawał serca oraz mają zdiagnozowane słabe krążenie kończynowe i mózgowe. Niewskazany jest także w dusznicy bolesnej. Rdest co prawda doskonale sprawdza się w leczeniu nieżytów układu pokarmowego, wzdęć oraz biegunek, ale spożyty w nadmiarze może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Oczywiście oprócz zastosowań typowo leczniczych rdest można użyć do wzbogacenia smaku wielu potraw. Powinien znaleźć się w każdej zdrowej diecie. Wyjątkowo smaczna jest np. zupa, którą każdy może przygotować samodzielnie. Wystarczy tylko posiekać liście i łodygi rośliny, zalać bulionem i po doprawieniu gotować do miękkości. Najlepiej taka zupa smakuje z makaronem lub uszkami z mięsem.

Miłośnicy zdrowych przetworów mogą się również pokusić o przygotowanie soku z rdestu. Nawet galaretki, zwiększającej krzepliwość krwi oraz pomagającą zewnętrznie w leczeniu ran. Zaleca się picie go 3-4 razy dziennie w ramach profilaktyki lub leczenia np. krwotoków. Taki sok możemy też zmieszać z alkoholem w proporcjach 1 na 1. Uzyskujemy doskonałą nalewkę, którą można leczyć między innymi dermatozę lub trądzik różowaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...