Kola błyszcząca – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kola błyszcząca

Kola błyszcząca (Cola nitida) jest drzewem jednopiennym pochodzącym z rodziny ślazowatych, posiada zimozielone liście. Drzewo Koli może wyrosnąć do 15 metrów wysokości. Liście posiadają kształt jajowatolancetowy. Ponadto ma blado żółte kwiaty o purpurowych pasach i kształcie gwiazdy. Owoce zawierają po kilka nasion. W przypadku wyschnięcia orzechy jego kolor zmienia się na czerwono brązowy. Drzewa Koli lubią wilgotny, tropikalny klimat, a zwłaszcza lasy deszczowe. Drzewo z lasów tropikalnych w Afryce Zachodniej znane jest ze swoich ziaren zawierających kofeinę. Surowe nasiona są żute, jako środek pobudzający i mają gorzki smak.

Kola błyszcząca – właściwości lecznicze

Orzechy Koli składają się z około 2% kofeiny, oprócz tego zawierającej kolaninę i teobrominę, która zwiększa krążenie w mózgu. Teobromina jest zdecydowanie substancją alkaloidową dostępną w czekoladzie i uważa się również, że przyczynia się do dobrego samopoczucia. Ta mieszanina kofeiny i teobrominy może być czynnikiem przyczyniającym się do umiarkowanego poczucia euforii, który często zgłaszany jest po przeżuciu orzechów. A także, jako środek pobudzający, orzech Kola może przyczynić się do zwiększenia stężenia tlenu we krwi i zachęcić do lepszej koncentracji wraz z „oczyszczaniem” głowy. Wszystkie trzy chemikalia działają, jako stymulanty.

Orzech mogą być również przydatne do uniknięcia, a także zwalczania infekcji bakteryjnych. Badania opublikowane w 2004 roku wykazały, że orzech był skuteczny w zmniejszaniu ciągłego rozwoju osobników gatunków prątków, bakterii odpowiedzialnych za choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych, a także gruźlica. Wśród najwcześniejszych terapeutycznych zastosowań orzecha Koli stosuje się go, jako naturalny lek do leczenia przeziębienia.

Roślina pomaga zwiększyć rozmiary kanałów pęcherzykowych i torbielowych (małe worki powietrzne w płucach, gdzie tlen i dwutlenek węgla są zmieniane wraz z krwią), a także poprzez zwiększenie wytrzymałości włókien w tkankach płuc. Służy, jako środek tłumiący apetyt, pobudzający energię i dodatkowo wykorzystywany w leczeniu problemów związanych z trawieniem, migreną.

Kola błyszcząca – zastosowanie

Kola błyszcząca – Wzmacniacz metabolizmu

Wśród charakterystycznych efektów orzechów Kola, głównie ze względu na zawartość kofeiny, jest zdolność do uzdrawiania ciała, przy jednoczesnym zwiększaniu tętna. Chociaż może to być niebezpieczne dla osób, które mają problemy z wcześniej istniejącymi chorobowymi stanami serca. To w rzeczywistości może poprawić stan zdrowia, ponieważ kofeina może być stymulantem. Pomaga to zoptymalizować efekty enzymatyczne i fizjologiczne w ludzkim ciele.

Kola błyszcząca – Poprawia krążenie

Poprzez stymulację tętna oraz zwiększanie krążenia, orzechy Kola mają zdolność do wzmagania utleniania ważnych obszarów ciała, w tym skóry, kończyn, narządów, a także mózgu. Z tego powodu orzechy są czasami znane, jako intelektualiści, ponieważ wyższy poziom tlenu w mózgu był już związany z wyższym poziomem poznania i koncentracji. Orzechy Kola były zazwyczaj spożywane po prostu, dlatego, że „oczyszczały umysł”. Mogłoby to również sprzyjać gojeniu ran, jak też naprawie komórkowej w trakcie zwiększonego przepływu składników odżywczych i tlenu.

Kola błyszcząca – Trawienie

Przez setki lat orzechy Kola były przeżuwane lub konsumowane przez kultury tubylcze w Afryce zarówno w ceremoniach, jak i w zaburzeniach trawienia. Aktywne składniki orzecha mają zdolność do zwiększania trawienia, jak również pobudzenia składników odżywczych, przy jednoczesnym zmniejszeniu problemów jelitowych. A także wzdęcia, skurczów, a także innych, cięższych problemów żołądkowo-jelitowych.

Kola błyszcząca – Rak prostaty

Pomimo, że badania naukowe wciąż trwają, kilka fitoestrogenów, jak również fitoandrogeny obecne w orzechach kola mają zdolność do pobudzania apoptozy w komórkach raka prostaty. Ta linia badań jest stosunkowo nowa, ale można też rozpatrywać aplikacje dla innych rodzajów komórek nowotworowych.

Kola błyszcząca – Zdrowie układu odpornościowego

Wykryto, że korzenie i liście kola, mają lotne związki, które mogą pozwolić na uniknięcie specyficznych infekcji bakteryjnych w organizmie. Tego typu infekcje bakteryjne odpowiedzialne są za powstawanie wielu chorób układu oddechowego, obejmujących zapalenie oskrzeli, zapalenie opon mózgowych, a także gruźlicę. Ekstrakty orzechów Kola można nabyć w większości sklepów ze zdrową żywnością.

Kola błyszcząca – Optymalizacja masy ciała

Nawet, jeśli kofeina od dawna była określana, jako kontroler głodu ekstrakt z orzechów Kola wiąże się z podwyższonym spalaniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Być może z powodu pozytywnego wpływu na metabolizm tych orzechów. Jest to często idealny wybór dla tych, którzy próbują stracić na wadze.

Kola błyszcząca – Zakażenia

Ekstrakty uzyskane z kilku orzechów Kola mogą znacznie utrudnić rozwój bakterii należących do gatunków Mycobacterium, które powodują wiele chorób obejmujących gruźlicę, jak również zapalenie opon mózgowych.

Kola błyszcząca – Stymulacja układu nerwowego

Jedna łyżka proszku orzecha Koli w filiżance czarnej kawy może sprzyjać oszczędzaniu energii nerwowo-mięśniowej. Orzechy były także dodatkowo wykorzystane do połączenia z efedryną w celu radzenia sobie z długotrwałym zespołem wyczerpania. Niemniej jednak, pojawiły się ostrzeżenia przed użyciem orzechów do leczenia z powodu napadów padaczkowych i psychozy. Zaleca się zasięgnąć porady lekarza tuż przed użyciem Kola, jako stymulatora układu nerwowego.

Kola błyszcząca – Energia i rozszerzenie dróg oddechowych

Teofilina wspomaga rozluźnienie mięśni, a dodatkowo rozszerza oskrzela u osób cierpiących na zapalenie oskrzeli i astmy. Alternatywnie teobromina rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Obok obniżenia poziomu ciśnienia krwi w płucach stymulatory i kofeina w orzechach Kola oferują energię osobom cierpiącym na długotrwałe zmęczenie.

Kola błyszcząca – Zmniejszyć wysokie ciśnienie krwi

Kola może pomóc w zwalczaniu wielu szkodliwych toksyn. Dodatkowo jest również stosowany, jako wysoce skuteczne leczenie reumatyzmu, chorób wenerycznych, zakażeń układu moczowego, zapalenia wątroby oraz zastoinowej niewydolności serca.

Kola błyszczący – sposoby użycia

Gorzkie nasiona mogą być żute świeże, ale większość jest nasączona w wodzie, tak, że pozostają świeże lub suszone na słońcu. Średnia dzienna dawka to 2-6 gramów lub 1-3 gramów trzy razy na dobę. Orzechy są również używane do sporządzania ekstraktów, nalewek i ekstraktów z wina. Mogą one zawierać ekstremalne odchylenia ilości alkaloidów wskutek różnic w metodach przetwarzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...