Rośliny uczulające możemy spotkać praktycznie wszędzie. Wielu alergików uważa, że zagrożeni spotkaniem alergenów są tylko w lesie lub parku. Nie jest to prawda, ponieważ nawet w domowej doniczce może znaleźć się roślina, która uczula. Dlatego jeżeli męczą nas objawy alergii warto przyjrzeć się rośliną w naszym otoczeniu. Warto też unikać tych, które pogarszają samopoczucie.
Uwaga na okresowe pylenia
Alergii spowodowanej pyleniem drzew często towarzyszy katar sienny, wywołujący również kichanie, swędzenie oczu, a nawet pokrzywkę na skórze. Jako pierwsze w roku zaczynają pylić drzewa liściaste. Proces ten rozpoczyna się mniej więcej w połowie lutego a kończy w połowie maja. Wśród nich uczulająca okazuje się: lipa, leszczyna, olcha czy tez topola. Osobie cierpiącej na alergię, także pogorszy się samopoczucie kiedy znajdzie się w pobliżu brzozy, buku lub wierzby.
To właśnie te drzewa liściaste rozpoczynają wczesnowiosenne pylenie. Podczas późnowiosennego pylenia, które trwa od połowy maja do początku czerwca, pylą drzewa iglaste. Na szczęście pośród tych drzew uczulające są w zasadzie tylko jałowce. Następny okres pylenia, nazwany letnim, jest czasem w którym pylą trawy oraz zboża. Wśród roślin uczulających wymieniamy, między innymi, takie nazwy jak: wiechlina łąkowa, tomka, kłosówkę wełnistą lu też krupówkę pospolitą.
Natomiast wśród zbóż uczulają pyłki kukurydzy, pszenicy oraz żyta. Ostatnim w roku okresem pylenia jest okres jesienny, który następuje zaraz po letnim i trwa mniej więcej do połowy września. Jest to okres w którym zaczynają pylić chwasty. Za rośliny uczulające wśród chwastów wymienia się na przykład pokrzywy, bylicę oraz szczaw.
Rośliny uczulające popularnie występujące w domach
Pośród kwiatów doniczkowych, które są popularne i dość często spotykane są różne odmiany figowca. Co ciekawe to wcale nie roślina uczula. Niebezpieczna dla alergika staje się dopiero wewnętrzna wydzielina rośliny w połączeniu z kurzem, który występuje w powietrzu.
Kwiaty takie jak na przykład hiacynty, pelargonie, lipka, bertolonie czy też begonie pachnące wytwarzają silnie alergizujące oraz podrażniające olejki. Mało kto tez zdaje sobie sprawę, że rośliny, z których bardzo często robione są bukiety (między innymi: narcyzy, gloriozy, konwalie lub też zimowity) także mogą podrażnić skórę alergika. Nie tylko one same, ale również woda, w której są przetrzymywane. Dlatego przy wymienianiu im wody warto zabezpieczyć dłonie rękawiczkami.
Zapobieganie
Każda osoba, która ma alergię powinna unikać roślin uczulających. Jeżeli chcą się wybrać na spacer to lepszym wyborem dla nich będzie las iglasty niż liściasty, w którym więcej drzew może okazać się uczulających. Każda osoba z uczuleniem powinna pamiętać również o tym aby, w miarę możliwości, unikać przebywania na świeżym powietrzu pomiędzy godziną piątą a ósmą rano oraz siedemnastą do dziewiętnastej. To właśnie o tych porach odbywa się wzmożone pylenie.
Jeżeli ktoś posiada w mieszkaniu kwiaty, które nie wpływają najlepiej na jego samopoczucie, powinien, pomimo całej swojej sympatii do nich, jak najszybciej usunąć je ze swojego otoczenia. Jeżeli już osoba cierpiąca na alergię ma ochotę spędzić czas w ogrodzie, najlepiej dla niej będzie jeżeli zdecyduje się na to po opadach deszczu, ponieważ wtedy w powietrzu unosi się zdecydowanie mniejsza ilość pyłków. Podczas spacerów czy też w okresach suszy uczuleni na rośliny powinni się zabezpieczyć w maseczkę ochronną na twarz.
Niektórym ludziom może się to wydać nawet śmieszne jednak alergikom takie maseczki mogą przynieść prawdziwą ulgę. Dlatego takie osoby nie powinny się wstydzić czy krępować. Alergicy, powinni znać okresy, w których pylą rośliny, na które źle reagują. Można nawet zaopatrzyć się w specjalne dzienniki pylenia, z których szczegółowo można dowiedzieć się o uczulających roślinach. Alergikom w okresach pylenia zaleca się nocne wietrzenie pomieszczeń gdyż wtedy są mniej narażeni na wpuszczenie do swojego mieszkania pyłków.
Życie z alergią
Codzienna walka z alergią na pewno nie należy do najprzyjemniejszych. Objawy są męczące i irytujące. Nie ma jeszcze medycznego rozwiązania na całkowite pozbycie się alergii jednak jeżeli osoba z tą przypadłością zapamięta kilka najważniejszych faktów na pewno w znacznym stopniu złagodzi swoje objawy. Najważniejsze to wiedzieć kiedy i co pyli, a następnie unikać przebywania w miejscach występowania owej rośliny. Nie wolno także zapomnieć rozejrzeć się po swoim najbliższym otoczeniu i dokładnym sprawdzeniu czy gdzieś w nim nie kryją się uczulające rośliny czyli sprawcy naszego złego samopoczucia.