Alergia na pyłki drzew znacznie zmniejsza komfort życia i jest powodem złego samopoczucia. Warto poznać, które czynniki wywołują reakcję alergiczną oraz podjąć skuteczną walkę. Objawy męczącego kataru, który ciurkiem cieknie z nosa nie musi oznaczać choroby infekcyjnej. Przyczyny można upatrywać w alergii na pyłki drzew. Alergię powodują emitowane w czasie kwitnienia drzew pyłki stające się czynnikiem uczulającym, które u niektórych osób wywołują niekorzystne objawy.
Alergia na pyłki drzew – przyczyny jej powstawania
Pylenie drzew następuje w różnych porach roku i nie dotyczy to tylko okresów ciepłych, ale także zimowych. Gdy temperatura zaczyna wzrastać i osiąga pożądane dla nich parametry dochodzi do wegetacji roślin i rozpoczyna się pylenie. Poczynając od stycznia osoby uczulone na konkretne czynniki mogą odczuwać tego skutki. Przyczyną wystąpienia tego typu alergii są również skłonności dziedziczne, gdy w rodzinie występuje zapadalność na alergie.
Pylenie drzew w ciągu całego roku
- Styczeń – leszczyna, brzoza, olsza, podejrzenie o alergię na pyłki drzew powinno wywołać odczuwanie wodnistego kataru i zatkanego nosa w czasie dni słonecznych, gdy dana osoba przebywa na świeżym powietrzu. Jeżeli takie dolegliwości nie występują w czasie opadów śniegu lub nie wychodzenia z domu, może świadczyć to o alergii.
- Luty – dalsze pylenie leszczyny uzależnione od miejsca jej wzrastania, cieniste miejsca powodują, że leszczyna pyli się później. Olcha wykazuje duży stopień pylenia i zbiera żniwo w postaci zaczerwienionych oczu i intensywnego kataru. Luty to także okres pylenia cisu, mimo pokrywy śnieżnej alergeny z tych drzew unoszą się w powietrzu i wywołują objawy, które większość ludzi uważa za infekcje.
- Marzec – olcha, leszczyna, cis pyli się dosyć intensywnie, ze względu na wyższe temperatury ludzie chętniej korzystają ze spacerów i pochłaniają alergeny. Po powrocie do domu katar jest intensywny a oczy dają objawy zapalenia spojówek. W marcu pyli się także topola wypuszczająca wiszące kwiatostany oraz wierzba.
- Kwiecień – topola, wierzba, grab, jesion i dąb, podczas przebywania na dworze objawy alergii nasilają się więc może to optować za uczuleniem na pyłki tych drzew.
- Maj – brzoza, dąb, buk, wierzba, takie drzewa jak świerk i sosna również rozpoczynają pylenie jednak nie wywołują reakcji alergicznej.
- Czerwiec – lipa, jednak stężenie alergenów w powietrzu osiąga niski stan i wywołuje lżejsze objawy alergii na pyłki drzew.
W pozostałych miesiącach pylą się trawy, kwiaty, chwasty i krzewy. Drzewa zakończyły okres pylenia i nie wywołują reakcji alergicznych u ludzi.
Alergia na pyłki drzew – objawy
Największym problemem alergików uczulonych na pyłki drzew jest wystąpienie dodatkowych czynników w postaci alergenów pokarmowych, wówczas chory odczuwa wiele złożonych dolegliwości pochodzących z różnych organów organizmu. Występuje zależność między pyleniem się przykładowo leszczyny i brzozy i zjedzenie w tym samym czasie jabłek i ananasów, reakcja alergiczna będzie dosyć intensywna. Badania naukowe potwierdzają wpływ niektórych produktów na potęgowanie objawów uczulenia na pyłki drzew, zaliczają do nich żółte sery, czekoladę, truskawki, przyprawy ostre, musztardę.
- Biegunka oraz ból w okolicy brzucha jest reakcją na wystąpienie alergii na pyłki drzew i alergii pokarmowej.
- Wodnisty katar to intensywnie wypływająca wydzielina z nosa, powodująca jego zatkanie i problemy z oddychaniem. Osoba uczulona odczuwa swędzenie i częste kichanie, co następnie powoduje bóle głowy.
- Zapalenie spojówek objawiające się przekrwieniem oczu, swędzeniem, mocnym łzawieniem.
- Suchy i dokuczliwy kaszel występujący najczęściej w godzinach rannych i wieczornych, jeżeli nie występują dodatkowe objawy typowe dla infekcji może to świadczyć o uczuleniu na pyłki drzew mogących dawać objawy w danym okresie.
- Wysoka temperatura ciała występująca u części alergików.
- Astma oskrzelowa, przerost migdałków.
Alergia na pyłki drzew – diagnozowanie
Najczęściej do postawienia diagnozy lekarze wykorzystują testy skórne. W przypadku dzieci, można wykonać je dopiero, gdy dziecko osiągnie wiek trzech lat. Można zdecydować się na testy wykonane z krwi. Nie są one tak dokładne, najłatwiej ocenić występowanie reakcji alergicznej obserwując występowanie objawów w czasie przebywania na powietrzu i w pomieszczeniach zamkniętych. Jeżeli w mieszkaniu, gdzie zamknięte są okna objawy nie występują lub ustają, może świadczyć to o alergii na pyłki drzew. W tym okresie dochodzi do pylenia pręcików kwiatów.
Leczenie po stwierdzeniu alergii na pyłki drzew
Lekarze przepisują alergikom leki antyhistaminowe, które uznane są za najbardziej skuteczny środek usuwający objawy alergii lub w znacznym stopniu je łagodzące. Jednak najlepszy efekt osiągany jest, gdy osoba chora rozpoczyna zażywanie tych leków przed rozpoczęciem pylenia drzew. Innym sposobem pomocnym w walce z alergią jest zastosowanie systemu szczepionek. Szczepionki podaje się pacjentowi w różnych odstępach czasu, co dwa dni lub raz w tygodniu. Niektóre osoby próbują naturalnych metod odczulających na przykład w postaci wosku pszczelego.