Czyścica storzyszek – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycie

Czyścica storzyszek

Czyścica storzyszek (Clinopodium vulgare), posiada zasięg od Wielkiej Brytanii do Syberii, Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Znajduje się także w Kanadzie i została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych. Preferuje otoczaki i suche trawiaste miejsca, zwykle na glebach wapiennych wilgotnych, rośnie w pełnym słońcu lub w częściowym zacienieniu. Odpowiednie pH: kwasowe, neutralne i zasadowe (alkaliczne) gleby. Roślina jest odporna wieloletnia, osiąga wysokość około 45 cm.

Łodyga rośliny jest wzniesiona, lekko owłosiona, natomiast kłącze jest rozgałęzione. Liście posiadają kształt jajowaty i ostro zakończony. Kwiaty ukształtowane są w postaci kielicha dwuwargowego zakrzywionego o purpurowej barwie.

Kwiaty są od lipca do września, a nasiona dojrzewają od sierpnia do września. Kwiaty mają zarówno narządy męskie jak i żeńskie i zapylane przez pszczoły. Jadalne części: Liście.
Liście jadalne – świeże lub suszone, jako przyprawy w gotowanych potrawach lub świeże, jako aromaty w sałatkach. Słodką i aromatyczną herbatę herbatą wytwarza się ze świeżych liści.

Czyścica storzyszek – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze: tonizujący serce, wiatropędny, napotny, wykrztuśny, ściągający, metaboliczny, przeciwnowotworowy, przeciwbakteryjny. Czyścica storzyszek zawiera liczne triterpeny i anapekoidowe saponiny, znaczna ilość fenoli i flawonoidów. Roślina posiada właściwości fitochemiczne. Zioło zawierające substancje kojące, pobudzające silne procesy regeneracyjne ciała ludzkiego i zwierzęcego, korzystne dla układu krążenia, wzmacnia odporność.

Dzięki takim właściwościom roślina może korzystnie oddziaływać na różne schorzenia, między innymi takie jak choroby infekcyjne i bakteryjne. Jej wspomagające działanie przy leczeniu chorób nowotworowych jest nieocenione. Schorzenia układu trawiennego mogą być leczone za pomocą czyścicy storzyszek. Ponadto wpływa ona na usuwanie stanów zapalnych, dzięki czemu wiele dolegliwości o takim podłożu może zostać zniwelowanych. Dobroczynne działanie na układ nerwowy przynosi ulgę w dolegliwościach o naturze psychicznej.

Czyścica storzyszek – zastosowanie

Roślina ze względu nas swoje właściwości lecznicze znajduje zastosowanie przy leczeniu takich dolegliwości jak infekcje wirusowe. Działa wykrztuśnie przynosząc znaczną ulgę przy suchym męczącym kaszlu. Ponadto stwierdzono pozytywne działanie czyścicy storzyszek przy wspomaganiu leczenie chorób nowotworowych. Zioło było testowane przy takich zmianach rakowych jak: ludzki czerniak przerzutowy, rak płaskonabłonkowy.

Choroby w takich organach jak trzustka i zapalenie gruczołu krokowego przy użyciu tej rośliny ulegają dużemu złagodzeniu. Regularne spożywanie ekstraktów z tego zioła wspomaga usuwanie stanów zapalnych w organizmie, powodując spowolnienie starzenia się komórek.

Medycyna ludowa zna wiele zastosowań tej rośliny i dlatego jest ona spotykana w niwelowaniu takich schorzeń jak: wrzody żołądka i cukrzyca. Potwierdzono również jej leczniczy wpływ w zaburzeniach żółci i zaburzonej pracy śledziony. Unormowanie tych zaburzeń poprawia pracę organizmu.

Czyścica storzyszek była stosowana na trudno gojące się rany, ponieważ posiada silną aktywność antybakteryjną. Poprzez tworzenie się kolonii (CFU) / ml wartości uzyskanych w różnych odstępach czasu po wszczepieniu 5% ekstraktów czyścicy storzyszek w etanolu i glikolu propylenowym udowodniono, że roślina wykazywała bardzo silne działanie na bakterie. Skutki tego działania dotyczą drobnoustrojów Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, a także izolowanych mikroorganizmów w warunkach laboratoryjnych ze znacznych urokultur z wieloma oporami. Wyniki te są bardzo ważne, jako podstawa do poszukiwania możliwości wykorzystania właściwości antybakteryjnych tego rośliny w farmacji.

Czyścica storzyszek pełni również dużą rolę we wszystkich stanach mózgu łagodzi drgawki, skurcze, duszność lub bóle żołądkowe a także jelitowe. Według medycyny ludowej zioło używane było w chorobach pasożytniczych.

Roślina wykazuje uzdrawiające działanie w niedomaganiach układu nerwowego związanego z obniżonym nastrojem, powodując ustępowanie takich objawów jak: melancholia, napięcia.

Czyścica storzyszek – sposoby użycia

Czyścica storzyszek jest czasami używana, jako herbata lub jako przyprawa w podobny sposób do bazylii. Może być dodawana do sałatek, chociaż do rodzaju liści trzeba się trochę przyzwyczaić, najlepiej jednak, gdy są drobno posiekane.

Do wszystkich tych celów przygotowuje się standardowy napar z użyciem (30 g) suszu lub 3 garści świeżych liści do 2,5 kubków wrzącej wody. Odstawić od 15 minut do 4 godzin, a następnie odcedzić. Dawka do spożycia wynosi (75 ml) do 3 razy dziennie.

W przypadku stanu zapalnego gruczołu krokowego: należy zioło czyścicy storzyszek gotować w podanej wyżej ilości w 0,5 litra wody około 5-10 minut. Następnie przecedzić i pić przez cały dzień zamiast wody. Po wypiciu tego wywaru po dwóch lub trzech dniach powinna być odczuwalna niewielka ulga. W nocy parcie na mocz powinno ustąpić i nie wybudzać ze snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...