Dąbrówka kosmata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Dąbrówka kosmata

Dąbrówka kosmata (Ajuga genevensis) występuje w stanie dzikim na terenie Europy i Azji, w tym w całej Polsce. Roślina jest jedną z wielu popularnych nazw gatunków dąbrówki, powszechnie stosowanej do celów leczniczych. Każdej wiosny roślina osiąga 25 cm łodygę z jasnymi purpurowymi lub ciemnoniebieskimi kwiatami.  Same liście, które są używane wraz z kwiatami do różnych działań leczniczych, są dość szerokie i rosną tylko do około 8cmi od podłoża.

Roślina jest znana, jako gatunek inwazyjny w Ameryce Północnej, ponieważ może szybko rozprzestrzeniać się i zapewnić pokrycie na dużej powierzchni. Roślina, woli wilgotną, dobrze nagrzaną w słońcu glebę lub w częściowym półcieniu. Jest niezwykle wytrzymała i dobrze się rozwija w suchych glebach

Dąbrówka kosmata – właściwości lecznicze

Ekstrakty można wyciągnąć z liści i kwiatów i posiadają one silną mieszaninę związków organicznych i lotnych składników, w tym fitochemikaliów, garbników, flawonoidów i związków fenolowych. Te unikalne składniki znajdują się w wielu pokrewnych gatunkach, takich jak mięta i karbieniec pospolity.

Od dawien dawna dąbrówka kosmata była stosowana do leczenia obrażeń i siniaków, krwawienia wewnętrznego, krwawych biegunek, gruźlicy i kaca. Podczas Wojny Krymskiej roślina leczyła malarię, medycy zamiast tradycyjnej chininy. Lekarze podawali chorym świeżo wyciśnięty sok i tłuczone liście, które były stosowane przez nich do leczenia różnych ran, oparzeń, wrzodów.

Dlatego medycyna ludowa zaleca podanie lekarstwa ziołowego na malarię, w prostych i krwawych biegunkach. A także na zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka i wrzodu dwunastnicy, w chorobie kamicy żółciowej, W gruźlicy płuc, w krwotokach lub krwiopluciu, w stanach zapalnych narządów płci żeńskiej, w reumatyzmie, a także w lekach napotnych, w zakażeniach rdzeniowych.

Dąbrówka kosmata – zastosowanie

Zdrowie układu oddechowego: W ekstrakcie rośliny znajdują się różne związki przeciwzapalne, dlatego zioło to jest powszechnie stosowane w celu złagodzenia trudności z oddychaniem, takich jak nadmierne kaszel, duszność i bóle gardła. Może łagodzić drogi oddechowe i wyeliminować podrażnienia. A jednocześnie przyczynić się do wydalenia śluzu gdzie mogą rozwinąć się bakterie i inne patogeny. Zaburzenia snu: jako środek łagodzący, od dawna jest używany przez osoby cierpiące na bezsenność.

Dla tych, którzy cierpią z powodu stresu chronicznego i niewyjaśnionego niepokoju, łagodzące działanie dąbrówki kosmatej może być bardzo skuteczne. Może to również poprawiać stan serca, ponieważ stres chroniczny może prowadzić do palpitacji serca i zaburzeń rytmu serca. Hormony stresu w organizmie przez dłuższy okres czasu mogą wpłynąć na spowolnienie pracy innych narządów i metabolizmu. A więc roślina ma często postać, jako ogólny dodatek zdrowotny dla osób cierpiących na stres.

Zaburzenia hormonalne: hormon tarczycy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a nadczynność i niedoczynność tarczycy są poważnymi stanami wymagającymi starannej opieki medycznej. Badania wykazały, że dąbrówka ma silny wpływ na poziomy tarczycy i może pomóc zapobiec różnym zaburzeniom hormonalnym, które mogą być niszczące dla organizmu. Pomaga również regulować poziom estrogenów u kobiet, co chroni kobiety przed cyklicznym bólem piersi.

Chroni serce: Normalizując tętno i zmniejsza ciśnienie krwi, zioło może chronić przed miażdżycą tętnic, atakami serca i udarami mózgu, które są obecnie głównymi zabójcami na całym świecie.

Szybsze uzdrawianie: w przypadku urazów, ran, zadrapań, stosowanie ekstraktu z dąbrówki może wspierać szybkie gojenie. Silny przeciwutleniacz i przeciwzapalne działanie związków przyczyni się do wzrostu komórek, zapobiega infekcji i jednocześnie zmniejsza ból i stan zapalny.

Zdrowie ogólne: ekstrakt przeciwutleniający, który znajduje się w wyciąg oznacza, że może on wpływać na dziesiątki układów narządowych i mieć silny wpływ na niezliczone warunki zdrowotne. Związki fitochemiczne eliminują niebezpieczne wolne rodniki obecne w ciele, które powodują rozbicie komórkowe i śmierć, a także mutację.

Dąbrówka kosmata – sposoby użycia

Ziołowa mikstura – ma postać, balsamów, a okładów, które są używane przy ranach, wrzodach, na oparzenia. Także w formie płukanki – w procesach zapalnych i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.

Tak, więc sok z ziół i jego ziele są wykorzystywane do odcisków, piegów, a także aftach ujawniających się w jamie ustnej dziecka. Przy użądleniach pszczół a także na oparzeniach. Rozdrobnione i posiekane świeże liście są zwykle stosowane do ropiejących ran i wrzodów. Napój i napar z liści lub suszonych ziół jest stosowany do wzmocnienia wzrostu włosów.

Napary na bazie dąbrówki kosmatej znajdują zastosowanie lecznicze przy chorobach oczu. Działają ściągająco, dzięki czemu leczą stany zapalne pojawiające się na powiekach i spojówkach. Ponadto okłady z naparu dobrze wpływają na stan zmęczonych oczu, cieni pod oczami. W celach leczniczych taki okład na oczy można stosować do trzech razy dziennie przez pół godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...