Werbena lekarska – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Werbena lekarska

Werbena lekarska (Verbena officinalis) często określana jest mianem „świętego ziela”. Ludność Egiptu wierzyła, iż powstała ona dzięki łzom bogini Isis. Jak mówi legenda, to właśnie werbenę wykorzystano do zatamowania krwawienia i przemycia ciała Chrystusa po zdjęciu go z krzyża. Współcześnie roślinę wykorzystuje się przede wszystkim w kuchni, kosmetyce i medycynie naturalnej.

Werbena lekarska – właściwości lecznicze

Werbena lekarska znalazła wiele zastosowań. Zawiera kumarynę, śluz, substancje goryczkowe oraz werbalinę. Zasłynęła przede wszystkim dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, dlatego też często wykorzystuje się ją do łagodzenia objawów alergii, a także przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Poza tym służy jako środek wykrztuśny, przeciwzakrzepowy, przeciwgorączkowy oraz ściągający.

Werbenę zaleca się w szczególności pacjentom, którzy borykają się z dolegliwościami związanymi z takimi chorobami jak kamica żółciowa lub moczowa. Jest pomocna przy problemach z potencją, pęcherzem moczowym, wspiera procesy trawienne.

Werbena lekarska to zioło, którym powinny zainteresować się także osoby zestresowane. Wypicie przygotowanego z niej naparu może nie tylko złagodzić stres, ale również lekkie napady lęku. Może być też stosowana jako uzupełnienie terapii leczenia depresji, doskonale radzi sobie z problemem bezsenności.

Pozostałe właściwości lecznicze tej rośliny to m.in.:

  • poprawa zdrowia jamy ustnej,
  • łagodzenie nerwobóli i skurczu,
  • łagodzenie objawów PMS,
  • pobudzanie laktacji,
  • detoksykacja i oczyszczanie wątroby,
  • zwalczanie w naturalny sposób malarii.

Werbena lekarska – zastosowanie

Werbena lekarska to nie tylko roślina lecznicza, ale i ozdobna oraz przyprawowa. Pochodzi z Ameryki, osiąga wysokość od 30 cm do nawet 100 cm. Ma drobne kwiaty, które znajdują się w podłużnym kwiatostanie. Kwitną w okresie od czerwca do sierpnia lub nawet września. Jej cenne właściwości doceniono i zaczęto wykorzystywać już w czasach starożytnych.

W Polsce zioło to jest pospolitą rośliną ruderalną. Można ją spotkać w nieużytkach, na ugorach, przydrożach, nad rzeką. Często jest uprawiana w ogrodach. Dziko występuje także w pozostałych krajach Europy, jak również na terenach Azji, Ameryki Północnej oraz Afryki Południowej. To roślina, która od wieków otaczana jest religijną czcią. Stosowano ją nie tylko w lecznictwie, ale również do religijnych praktyk u Egipcjan, Izraelitów, Greków i Persów. Wykorzystywały ją także czarownice, czarnoksiężnicy oraz magowie – służyła głównie do przygotowywania miłosnych napoi, a także innych magicznych praktyk, które miały poprawić lub pogorszyć los innej osoby.

Współcześnie werbena lekarska ponownie wraca do łask za sprawą powiększającego się grona zwolenników medycyny naturalnej. Jej działanie jest dość skuteczne, zwłaszcza w przypadku redukcji stresu i problemów z bezsennością – często okazuje się nawet skuteczniejsza niż popularna waleriana. Wykorzystuje się ją też w medycynie homeopatycznej.

Werbena lekarska – sposób użycia

Napar z werbeny lekarskiej

1 łyżeczkę suszonej werbeny należy zalać 1 filiżanką gorącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem przez ok. 15 minut. Tak przygotowany napój należy pić 2-3 razy dziennie, zwłaszcza przy stanie zapalnym gardła i jamy ustnej, astmie, kaszlu, problemach z zatokami, przy braku apetytu lub kłopotach z trawieniem.

Napar można przygotować w sytuacji uczucia wyczerpania, wszechogarniającego stresu lub w celu zwiększenia laktacji. Można go również wykorzystać jako tonik do twarzy łagodzący skórne problemy. Wystarczy namoczyć wacik lub płatek kosmetyczny w naparze i przemywać czystą skórę 2 razy dziennie.

Okłady ze świeżych liści werbeny lekarskiej

Należy zerwać świeży liść werbeny lekarskiej ze swojego ogródka lub uprawy i przyłożyć do skóry w miejscu, gdzie znajduje się owrzodzenie żylakowate, trudno gojąca się rana lub inne uszkodzenie.

W Brazylii roślinę tę powszechnie stosuje się również jako środek łagodzący ukąszenia jadowitych zwierząt. Należy jednak pamiętać, że może ona wywołać alergiczny odczyn – choć sama w sobie potrafi poradzić sobie z niektórymi reakcjami alergicznymi.

Kąpiel z dodatkiem naparu z werbeny lekarskiej

Najpierw należy przygotować napar z rośliny, a więc 2-3 łyżki suszu zaparzyć w ok. litrze wody przez 15 minut. Następnie napar należy dodać do przygotowanej już w wody w wannie i w takiej kąpieli spędzić kilka lub kilkanaście minut.

Taka kąpiel działa odprężająco i pobudzająco. Może okazać się doskonałym rozwiązaniem po stresującym dniu, pomoże też przy owrzodzeniach, ranach i stanach zapalnych skóry.

Werbena lekarska jako aromatyczna przyprawa

Werbena lekarska jest rośliną, która z powodzeniem może zastąpić sól – a jak przekonują specjaliści, tej przyprawy nie wolno nadużywać. Można dodawać ją także do ciast i ciasteczek, np. poprzez zagotowanie w mleku, które przeniknie jej aromatem. Ponadto można dodawać ją do herbaty z cytryną, zwłaszcza w przypadku rozwijającego się przeziębienia i wzrostu gorączki. W tym celu najlepiej wykorzystywać ziele świeże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...