Marchew zwyczajna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Marchew zwyczajna

Marchew zwyczajna (Daucus carota) jest popularną i powszechnie spotykaną rośliną z rodziny selerowatych. Pochodzi z Azji Południowej i jest uprawiana praktycznie we wszystkich strefach klimatycznych od koła podbiegunowego, aż po rejony tropikalne. W naszym kraju spotyka się ją zarówno w zorganizowanych uprawach, jak i w stanie dzikim.

Marchew to roślina dwuletnia. Kwitnie od kwietnia do czerwca, ale w pierwszym roku jej życia wyrasta jedynie korzeń spichrzowy. Kwiatostan pojawia się dopiero w drugim roku. Dorasta od 30 do 60 cm wysokości, mając wyprostowaną, rozgałęzioną w górnej części łodygę. Jej białe kwiaty są zebrane w charakterystyczne baldachimy. Jadalne odmiany marchwi mają korzeń spichrzowy koloru czerwonego, pomarańczowego lub żółtego, a odmiana pastewna jest najczęściej biała.

Marchew zwyczajna – składniki odżywcze korzystne dla zdrowia

Marchew zwyczajna to warzywo o nadzwyczajnych właściwościach zdrowotnych. Doceniane oraz polecane przez lekarzy i dietetyków, dla wszystkich, którym zależy na długim zachowaniu sił witalnych i urody. Można śmiało powiedzieć, że to samo zdrowie i to w najczystszej postaci. Dodatkowo wyjątkowo tanie oraz dostępne praktycznie przez cały rok.

Korzeń marchewki to istna skarbnica naturalnych składników odżywczych, wśród których prym z pewnością wiedzie beta-karoten, czyli prowitamina A. Szczególnie sprzyja ona naszemu zdrowiu, wzmacniając układ odpornościowy, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ulega on znacznemu osłabieniu, co często otwiera drogę wielu niebezpiecznym infekcjom.

Marchew zwyczajna

Dodatkowo beta-karoten ma niezwykle korzystny wpływ na wzrok, poprawiając zdolność widzenia przy słabym oświetleniu np. po zmierzchu. Prowitamina A wpływa również na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej, będąc skutecznym przeciwutleniaczem hamującym narastanie komórek rakowych. Ponadto zapewnia nam doskonały wygląd skóry, pobudza bowiem do działania włókna kolagenowe. Zmniejszając w ten sposób możliwość powstawiania nowych zmarszczek i wygładzając te już istniejące.

Ogranicza również pracę gruczołów łojowych, jest więc skutecznym narzędziem w walce z nieestetycznymi wypryskami występującymi przy cerze trądzikowej. Jednak marchew to nie tylko beta-karoten, ale również bardzo dużo witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziemy w niej zarówno te z grupy B, odpowiedzialne za pracę układu nerwowego, poprawiające nastrój i zdolności intelektualne, jak i witaminę E, mającą potwierdzone działanie antyoksydacyjne, najlepiej przeciwdziałające procesom starzenia.

Lista dolegliwości, jakim zapobiega marchew, jest bardzo długa. Warto wspomnieć jeszcze o przeciwdziałaniu zwężaniu naczyń krwionośnych i innym schorzeniom serca, takim jak nadciśnienie tętnicze. Jest również zalecana przy leczeniu białaczki, miażdżycy, reumatyzmu, a ponadto zapobiega niedoborowi mleka u matek karmiących oraz anemii, często spotykanej zwłaszcza u dzieci, lub osób w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach.

Marchew zwyczajna w codziennej diecie

Marchew jest warzywem, którego nadmiar spożycia nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Oprócz samego korzenia, który stanowi dodatek do wielu potraw w naszym codziennym menu, warto również wykorzystać w kuchni jej liście, a nawet nasiona. Usprawniają one pracę układu pokarmowego, poprzez zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego.

Najlepiej jeść ją jednak w postaci nieprzetworzonej, nawet surową, zastępując nią wyjątkowo niezdrowe przekąski, takie jak czipsy czy będące bombą kaloryczną ciastka lub cukierki. Można dodać do niej odrobinę oleju lnianego, jeszcze zwiększającego wartości odżywcze, ale nie należy jej długo gotować, ponieważ taki proces przygotowania pozbawia ją większości witamin. Kiedy nie lubimy surowych marchewek, warto poddać je blanszowaniu, które zachowuje atrakcyjną barwę i wszystkie właściwości zdrowotne.

Warzywo to powinno zająć stałe miejsce w naszej diecie. Koniecznie trzeba przyzwyczaić do jego smaku również dzieci i to praktycznie od najmłodszych lat. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie pożywnych dań z jego dodatkiem, to można skorzystać z bogatej oferty gotowych soków, przecierów lub zupek je zawierających. Oczywiście należy zwrócić uwagę na ich skład, eliminując produkty z nadmiarem niezdrowych konserwantów.

Marchew zwyczajna

Nic jednak nie zastąpi porannej szklanki soku ze świeżej marchewki, samodzielnie zrobionego, który jest najlepszy na wzmocnienie i dający energię na cały dzień. Jeśli nasze dziecko nie przepada za sokiem z samej marchwi, to można dodać do niego wiele innych owoców, równie smacznych i bogatych w witaminy, a szczególnie polecanym dodatkiem są jabłka lub banany. Sok z tego warzywa można również podawać na gorąco, zagotowany z mlekiem i miodem.

Jest to sprawdzony już przez nasze babcie specyfik na przeziębienie, doskonały środek wykrztuśny, zalecany przy stanach zapalnych dróg oddechowych, a skuteczny nawet w leczeniu astmy. Panie mogą także zastosować maseczkę z marchwi, bardzo prostą do sporządzenia. Wystarczy raz na dwa tygodnie nałożyć starty korzeń na twarz, szyję oraz dekolt, po 15 minutach spłukać ciepłą wodą i nasmarować kremem nawilżającym, a uzyskane efekty można porównać z najlepszymi i najdroższymi kosmetykami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...