Bergenia grubolistna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Bergenia grubolistna

Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia) jest jedną z najstarszych roślin, z których napary mają prawdziwe właściwości lecznicze. Właściwości jej są naprawdę nieograniczone – roślina zawiera wiele tanin, kwas askorbinowy, arbutyn glikozydowy, miedź, żelazo i mangan. Roślina należąca do bylin skalnicowatych, wiecznie zielona wieloletnia z dużymi, zielonymi, skórzanymi liśćmi i czerwonymi baldachami. Róże różowe kwiaty rosną na krótkich łodygach wśród liści w połowie zimy do wczesnej wiosny.

Bergenia grubolistna to gatunek rosnący w górach Ałtaj i południowo-wschodniej Syberii, nad Bajkałem, w Polsce również jest uprawiana. Jest często spotykana nie tylko jako roślina lecznicza ale także jako ozdobna.

Korzystne właściwości ogromnej liczby roślin stosowanych w medycynie tradycyjnej są znane na całym świecie. Należy zauważyć, że wiele ziół rośnie pod stopami człowieka, po prostu trzeba je zobaczyć. Nowoczesne leki syntetyczne mają oczywiście bezwzględną skuteczność w leczeniu zaburzeń różnych etiologii. Ale ich zastosowanie związane jest z tak wyraźnymi skutkami ubocznymi, w niektórych przypadkach wiele z nich jest ryzykownych i niebezpiecznych w użyciu.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się nie tylko liście, ale także korzenie bergenii grubolistnej. Roślinę zaczyna się zbierać wczesnym latem. Wykopane, dokładnie umyte i rozkładane są na suchym papierze lub na tkaninie, poddawane są suszeniu. Korzenie można wstępnie posiekać.

Bergenia grubolistna – użyteczne właściwości

Przechowywane przez zimę wysuszone liście leczniczej rośliny mogą być parzone i podawane, jako herbata. Dzięki ogromnej ilości składników odżywczych, zawartych w liściach herbacianych ulega znacznej poprawie metabolizm organizmu. Roślina lecznicza w medycynie tybetańskiej jest uważana za skuteczne narzędzie w leczeniu różnych chorób. Należą do nich gruźlica płuc, choroby stawów i nerek, chorób przewodu pokarmowego, reumatyzmu. Bergenia grubolistna w swoim składzie zawiera unikalny zestaw materiałów, które mogą leczyć złośliwe nowotwory.

Działanie wewnętrzne: odkażające, antyseptyczne w takich układach organizmu jak: moczowy i pokarmowy. Niweluje objawy biegunki i zatrzymuje krwawienia.

Działanie zewnętrzne: antyseptyczne, przeciwłojotokowe, ogranicza objawy zmian skórnych wywołanych trądzikiem oraz niweluje przebarwienia skórne.

Bergenia grubolistna – zastosowanie lecznicze rośliny

Bergenia grubolistna pomaga na takie schorzenia jak:

Bergenia grubolistna – sposoby przygotowania i zażywania

Nalewki, wywary, i preparaty sporządzone z tej rośliny skutecznie wzmacniają ściany naczyń włosowatych, pomagają w chorobach gardła, jamy ustnej, i bólach głowy. Bergenia jest stosowana także w postaci kąpieli w zapaleniu okrężnicy oraz erozji szyjki macicy.

Napar z liści ma nie tylko efekt leczniczy, ale również gasi doskonale pragnienie. Kilka liści wysuszonej rośliny należy zalać dwoma lub trzema kubkami wrzącej wody. Po zaparzeniu wywar konieczne trzeba przecedzić, dodać miód i powstaje świetny napój.

Aby przygotować wywar z korzenia rośliny należy jedną łyżkę suszonych rozdrobnionych korzeni i zalać jedną szklanką (200 ml) gorącą wodą. Roztwór zakrywa się i podgrzewa przez trzydzieści minut na małym ogniu.

Użyteczne właściwości bergenii powodują jej stosowanie w czerwonce w skojarzeniu z sulfonamidami i antybiotykami. W chronicznym zapaleniu jamy ustnej należy przygotować wywar. Dodaje się dwie łyżeczki suszonych korzeni dla intensywniejszego stężenia środków wiążących. Tym wywarem można płukać jamę ustną trzy razy dziennie. Kłącze rośliny stosowane jest zewnętrznie do nawilżania, płukania narządów rodnych podczas występowania stanów zapalnych i upławów.

Przy zastosowaniu miejscowym roślina pomaga przyspieszyć gojenie ran, wrzodów, stłuczeń, wchłaniania siniaków. Niepowtarzalne właściwości rośliny leczniczej manifestują się w postaci ekstraktu, który można łatwo przygotować samodzielnie. Trzeba wziąć trzy łyżeczki suszone i zmielone korzenia, wlać szklankę wrzącej wody i odparować, aby zmniejszyć objętość cieczy o połowę. Przecedzić gorący ekstrakt, przyjmować 20-30 kropli 3 razy dziennie w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

W leczeniu łojotoku ekstrakt Bergenii należy rozcieńczyć z wodą 1: 10, a płukać dwa razy w tygodniu. Procedura powinna być powtórzona, co najmniej dziesięć razy.

Bergenia grubolistna – przeciwwskazania do stosowania

Bergenia grubolistna podobnie jak wiele innych roślin leczniczych, składa się z różnorodnych witamin, mikro i makroelementów, złożonych związków organicznych, ale istnieją pewne przeciwwskazania do jej zastosowania. Nie mogą używać tej rośliny osoby z tendencją do przewlekłych zaparć, tworzeniem się skrzepów krwi i zwiększonego krzepienia krwi. Należy pamiętać o wpływie rośliny na obniżenie ciśnienie krwi, więc należy utrzymać poziom pod kontrolą. Z największą ostrożnością muszą stosować preparaty z tej rośliny osoby z tachykardią, ponieważ może pojawić się kołatanie serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...