Wysoki poziom cholesterolu to klucz do długiego życia

Wysoki poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu kluczem do długowieczności? Wielu ludzi twierdzi, że z powodu wysokiego stężenia cholesterolu we krwi możemy nabawić się śmiertelnie niebezpiecznych chorób serca. W samych Stanach Zjednoczonych aż 13 milionów osób przyjmuje leki na bazie statyny, aby obniżyć poziom cholesterolu typu LDL. W grupie tej znajduje się prawie każdy mężczyzna powyżej 60 roku życia.

Artykuł naukowy opublikowany w kwietniu 2015 roku w branżowym piśmie „Annals of Nutrition & Metabolism” wskazuje jednak na to, że wysoki poziom cholesterolu jest wskazanym zjawiskiem w przypadku starszych osób. Dowiedziono tego na podstawie badań, jakie przeprowadzili japońscy naukowcy. Wykazali oni, że osoby, które mają wyższy poziom cholesterolu, rzadziej umierają z powodu ataku serca. Na podstawie statystyk dotyczących ogółu populacji, którymi dysponują japońskie instytuty badawcze widać tę tendencję. Wskaźnik umieralności z powodu ataku serca maleje im większy jest poziom cholesterolu LDL.

Wysoki poziom cholesterolu – czym jest cholesterol?

Cholesterol jest woskowatą, podobną do tłuszczu substancją. Jest ona ważna dla naszego ciała. Ten składnik naszego ciała rozpuszcza się w tłuszczach. Uznaje się, że za wysokie stężenie tej substancji powoduje miażdżycę tętnic. Cholesterol jest jednak odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Nasz mózg nie mógłby pracować bez wsparcia tej substancji. Ma ona także duże znaczenie w procesie tworzenia hormonów steroidowych w naszym ciele. Dzięki działaniu cholesterolu zmniejszymy stres. Za pomocą tej substancji można leczyć stwardnienie rozsiane. Wszystko to za sprawą tego, że nasz organizm potrzebuje cholesterolu, aby sprawnie chronić nasze nerwy.

Czy niedobór cholesterolu jest groźny?

Cholesterol jest składnikiem błony komórkowej. Potrzebuje go zatem każda komórka w naszym ciele. Ta substancja tworzy połączenia pomiędzy wieloma związkami chemicznymi w naszym ciele. Dzięki temu mogą one sprawnie współpracować ze sobą nawzajem. Jeżeli brakuje Ci cholesterolu, Twój organizm nie jest w stanie produkować kwasu żółciowego. Następstwem tego są problemy z przemianą materii. Dwa istotne hormony: testosteron i estrogen powstają przy udziale cholesterolu. Jest on potrzebny nawet podczas wytwarzania witaminy D.

Niektórzy cierpią na genetyczny niedobór cholesterolu. W takim wypadku mamy do czynienia z zespołem Smitha-Lemliego-Opitza. Jest to choroba recesywna. Objawia się tylko wówczas, jeżeli oboje rodziców przekazało zmutowane geny. Osoby z obniżonym poziomem cholesterolu mają problemy ze wzrokiem, z trawieniem oraz niską opornością na choroby i infekcje. Często dotyka je także autyzm. Genetyczny defekt, który uniemożliwia wytwarzanie w organizmie cholesterolu objawia się poprzez deformacje rąk, stóp oraz organów wewnętrznych.

Cholesterol a cukrzyca

Osoby, które chorują na cukrzyce mają w swoim organizmie więcej złego cholesterolu niż jego dobrej odmiany. Taki stan rzeczy może być powodem wystąpienia wielu chorób serca. Jest to tzw. dyslipidemia cukrzycowa. W takich przypadkach diabetycy są narażeni na miażdżycę tętnic. Tętnice zapychane są tłuszczem i w konsekwencji blokują poprawny przepływ krwi. Dlatego właśnie cukrzycy powinni uważać na poziom cholesterolu w krwi. Służyć temu powinna dobrze zbilansowana dieta.

Czemu cholesterol jest istotny?

Najnowsze badania wskazują na to, że cholesterol dobrze łączy się w ludzkim ciele z siarką. Powstaje wówczas siarczan cholesterolu. Za sprawą tej substancji nasz organizm zmniejsza tętno naszego serca. Co więcej dzięki temu związkowi, gromadzi się w organizmie więcej elektronów. Oznacza to, że ta substancja jest wskazana, jeżeli chcemy obniżyć ryzyko zachorowania na serce.

W jaki sposób dostarczyć do organizmu cholesterol?

Tę substancję najdziemy w mononienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mononienasyconym tłuszczu. Zdrowego cholesterolu należy szukać wśród tłuszczów pochodzących z roślin. Trzeba mieć na uwadze, że żywność, która zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają negatywny wpływ na stan naszego serca oraz nasze zdrowie.

Źródło: www.healthyfoodteam.com

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. lekarze wmuszają tabletki na obniżenie cholesterolu, i nie wolno przestać zażywać do śmierci gdyż leczę się na niedoczynność tarczycy, którą dostałam po operacji i zażywam Euthyrox 88 ug

    1. Jeśli już bierzesz statyny, to jest suplement o którym nie dowiesz się od lekarza ani nawet w aptece, a nazywa się po prostu „Do statyn” Apteka może je zamówić ale nie ma w oficjalnym spisie leków.

    2. Tak masz rację, cały czas biorę leki na cholesterol, a teraz dodatkowo od kardiologa mam receptę na lipanthyl, jak przeczytałam ulotkę, to szkodzi na wątrobę, nerki a nawet może spowodować śmierć. Nie kupię go, i tak już mam chorą wątrobę i nerki.czuję się dobrze, jak poszłam po skierowanie do sanatorium, to dostałam całą siatkę leków, a skierowania nie mam

  2. Artykuł nie wyjaśnia w żaden sposób skąd bierze się nadmiar złego cholesterolu we krwi. Statyny bierze się na zły cholesterol a nie dobry. Lepiej gdyby napisali jakie są konsekwencje nagłego odstawienia statyn u osób z chorobą wieńcową lub niedomykalnością zastawki mitralnej. Dlaczego trzeba wtedy rozrzedzać krew?

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...