Aminek egipski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposoby użycia

aminek egipski

Aminek egipski (łac. Ammi visnaga) pochodzi ze starożytnego Egiptu, obecnie rośnie w Azji Zachodniej, Afryce Północnej oraz w Europie Południowej. Przez wieki ekstrakty z owoców tej rośliny były używane do leczenia kamieni nerkowych. Nawet do dziś egipscy lekarze stosujący ziołolecznictwo zalecają taką kurację aby złagodzić bóle spowodowane kamieniami nerkowymi. Aminek egipski pomaga zmniejszyć ból spowodowany kamieniami uwięzionymi w nerkach przez rozluźnienie mięśni macierzystych.

Badania wykazały, że roślina posiada właściwości lecznicze w schorzeniach dróg oddechowych takich jak na przykład astma. Aminek egipski skutecznie poprawia ukrwienie mięśnia sercowego i łagodzi dolegliwości związane z dławicą piersiową. Jednak w przeciwieństwie do pewnych przekonań, roślina nie pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi. Z drugiej strony, naukowcy z Andaluzji w Hiszpanii stosowali roślinę w celu oczyszczenia zębów, a wyniki były doskonałe.

Aminek egipski – zastosowanie

W medycynie alternatywnej aminek egipski jest stosowany do leczenia następujących problemów zdrowotnych:

Ponadto, stwierdzono, że roślina zmniejsza stany zapalne w organizmie, dobrze wpływa na gojenie się ran. Stosowany jest również bezpośrednio na skórę, w leczeniu takich przypadłości jak: łuszczyca i łysienie plackowate.

Aminek egipski –  właściwości lecznicze

Szereg badań opublikowanych w latach 50 ubiegłego stulecia stwierdzało, że aminek egipski może pomóc w leczeniu stanów, takich jak dusznica bolesna i astma. Chociaż ostatnie badania nad skutkami zdrowotnymi są dość ograniczone, istnieją pewne dowody na to, że może przynieść pewne korzyści. Oto kilka kluczowych ustaleń z niedawno opublikowanych badań nad tą rośliną.

Kamienie nerkowe

Kilka wstępnych badań sugeruje, że może ona pomóc chronić przed kamieniami nerkowymi. W badaniach z 2011 roku opublikowanych w pismach urologicznych stwierdzono, że przeprowadzone testy na szczurach wykazały, że leczenie aminkiem egipskim pomogło zapobiec gromadzeniu się minerałów, które towarzyszą powstawaniu kamieni nerkowych.

Cukrzyca

Aminek egipski daje szansę na wspomaganie leczenia chorych na cukrzycę. Jest to zgodne z badaniami przeprowadzonymi na zwierzętach opublikowanymi w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych. W badaniach na szczurach cukrzycowych autorzy badania wykazali, że roślina pomogła zmniejszyć poziom cukru we krwi.

Bielactwo

Aminek egipski może pomóc w leczeniu bielactw błony śluzowej, sugerują to badania opublikowane w Europejskim Dzienniku Dermatologii w 2001 roku. Ten stan chorobowy charakteryzuje się białymi plamkami na skórze, bielactwo występuje, wtedy gdy komórki, nadające skórze kolor, ulegają zniszczeniu.

Do badania wyznaczono 28 osób z bielactwem w celu przeprowadzenia leczenia. Chorzy przyjmowali doustne keline (składnik rośliny) i terapię związaną z ekspozycją na światło ultrafioletowe. Naukowcy stwierdzili, że z 17 pacjentów, którzy kontynuowali leczenie dłużej niż trzy miesiące – siedem osób miało „dobrą odpowiedź”, (czyli ponad 70% repigmentacji skóry wrażliwej na bielactwo).

Całe owoce tradycyjnie stosowano w leczeniu chorób układu oddechowego, zaburzeń sercowo-naczyniowych, zespołu przedmiesiączkowego, zaburzenia wątroby oraz pobudzenie diurezy (zwiększenie produkcji moczu). Wykazano że efekt związany jest z działaniami przeciwskurczowymi na mniejsze mięśnie oskrzeli, tętnice wieńcowe i kanały dróg moczowych.

Aminek egipski może rozszerzać naczynia tętnicze wieńcowe, które zwiększają dopływ krwi do mięśnia sercowego i w rezultacie może być stosowany do leczenia łagodnych postaci dławicy piersiowej (ból w klatce piersiowej). Jest również stosowany w leczeniu problemów związanych ze skurczami pęcherzyka żółciowego i przewodu żółciowego oraz ułatwia wydalanie kamieni nerkowych i kamieni żółciowych.

Aminek egipski – sposób użycia

Stosowany materiał roślinny – suszone dojrzałe owoce aminka egipskiego. Przygotowuje się: napary, ekstrakty i inne preparaty. Przechowywać należy w pełni wysuszone owoce w dobrze zamkniętych pojemnikach w chłodnym i suchym miejscu chronionym przed działaniem światła.

Wywar: 10g owoców aminka egipskiego zalać 300 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu, pod przykryciem jeszcze 10 minut. Odstawić na 20 minut, przecedzić.

Nalewka: 1: 5 – 1 część rozdrobnionych owoców aminka egipskiego zalać 5 częściami alkoholu 60%. Pozostawić w zamknięciu na minimum 2 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając.

Na rynku dostępne są płyny wykonane na bazie tej rośliny i spożywa się je w postaci kropli.

Płyn – wyciąg z owoców– krople 3x dziennie do 40 kropli. Aminek egipski występuje także jako jeden ze składników innych preparatów.

W tabletkach roślina występuje w połączeniu z kruszyną i tatarakiem działa zobojętniająco na kwas żołądkowy a także przeciwzapalnie.

Aminek egipski – działania niepożądane

Długotrwałe stosowanie lub przedawkowanie może powodować nudności, zawroty głowy, zaparcia, brak apetytu, ból głowy i bezsenność. Zgodnie ze standardową praktyką lekarską owoce nie powinny być stosowane w okresie ciąży. Należy unikać ekspozycji na słońce lub inne źródła promieniowania ultrafioletowego w trakcie leczenia, ponieważ składniki rośliny powoduje nadwrażliwość na światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...