Wędzidełko napletka – przyczyny, objawy, leczenie

Wędzidełko napletka

Wędzidełko napletka to niewielki fałd tkanki łącznej, która pomaga zabezpieczyć ruch organu płciowego, i połączenie napletka z penisem. Wędzidełko napletka jest również znane, jako „sznurek banjo„, rozerwanie tej tkanki może powodować bolesne objawy.

Zbyt krótkie wędzidełko jest również przyczyną dyskomfortu, jaki odczuwają mężczyźni. Niektórzy z nich rodzą się z takim defektem, w takim przypadku mogą poddać się zabiegowi wydłużenia wędzidełka, co sprawia, że dolegliwości bólowe ustępują. Jeżeli podczas gojenia się uszkodzeń wędzidełka powstają blizny, mogą one stać się powodem jego skrócenia.

Uszkodzenie – wędzidełko napletka – przyczyny

Wędzidełko napletka penisa łączy napletek z penisem i prąciem penisa. Wędzidełko znajduje się pod spodem penisa (znany również jako brzuszna powierzchnia penisa).

Kiedy wędzidełko jest napięte lub zbyt krótkie, naprężenie podczas erekcji może spowodować ból. Może również powodować krzywiznę prącia (wygięcie penisa). Niektórzy mężczyźni odczuwają ból i  zauważają krwawienie podczas seksu.

Rozerwane wędzidełko napletka może być wynikiem jakiejkolwiek czynności lub procedury, która obejmuje wędzidełko. Często zdarza się, że uszkodzenie ma miejsce podczas aktywności seksualnej – z partnerem lub podczas masturbacji – chociaż niektóre przypadki mogą występować po zabiegu chirurgicznym w obrębie narządów płciowych.

Według jednego z badań ponad połowa wszystkich przypadków, w których występuje rozerwanie wędzidełka, powstaje wskutek okoliczności towarzyszących. W szczególności, uprawianie ostrego seksu jest najczęstszym powodem, uszkodzenia wędzidełka napletka w prąciu. Drugorzędne mechanizmy uszkodzenia obejmują obrażenia spowodowane przez samego siebie, ewentualnie niekorzystnym dla pacjenta następstwem leczenia a także urazy przypadkowe.

Uszkodzenie wędzidełka napletka – objawy

Głównym objawem rozerwanego wędzidełka napletka jest ból, który jest najgorszy podczas uczestniczenia w czynnościach, które wywierają nacisk na ten obszar, na przykład współżycie seksualne. Mogą wystąpić krwawienia z obszaru bezpośrednio po incydencie, wynikającym z uszkodzenia skóry.

Objawy świadczące o uszkodzeniu wędzidełka napletka

  • Uciążliwy ból uniemożliwiający współżycie seksualne.
  • Niemożność normalnego odprowadzenia napletka.
  • Krwawienie z okolic wędzidełka.
  • Uczucie pociągania za czubek penisa.

Warto zauważyć, że objawy ujawniające się z tego obszaru narządów płciowych mężczyzny nie są trwałe a dotknięte nimi osoby zazwyczaj nie zauważają trwałych efektów. Z czasem uszkodzenie wędzidełka napletka naprawia się samoistnie bez konieczności leczenia, chociaż tworząca się tkanka może być mniej elastyczna niż wcześniej.

Jeżeli mężczyzna, który doznał uszkodzenia wędzidełka jest w stanie, określić czas, kiedy nastąpił uraz, może znacznie pomóc lekarzowi w diagnozowaniu stanu. Z tego powodu ważne jest, aby konsultacja pacjenta zawierała pytania dotyczące czynności prowadzących do wystąpienia objawów, a także przeprowadzenie badania fizykalnego w celu potwierdzenia diagnozy.

Uszkodzenie wędzidełka napletka – leczenie

Nie ma leczenia specjalnie wskazanego przy tym urazie, ponieważ tkanka z upływem czasu zazwyczaj goi się sama.

Zaleca się, osobom dotkniętym tym problemem unikania stosunku seksualnego przez pewien okres czasu po incydencie, aby tkanka mogła się wyleczyć. Długość tego okresu różni się w zależności od ciężkości uszkodzenia i może trwać od tygodnia do kilku miesięcy. Ogólnie pacjenci mogą rozpocząć współżycie seksualne, gdy czują, że objawy całkowicie ustąpiły. Mężczyźni, którzy przeszli uraz powinni mieć świadomość, że kolejne stosunki seksualne w czasie, gdy tkanka jest nadal słaba, mogą powodować kolejne rozerwanie wędzidełka napletka.

Jeżeli doszło do urazu wędzidełka napletka mężczyzna powinien szczególnie dbać o higienę narządów płciowych. Lekarze nie zalecają stosowania żadnych farmaceutyków takich jak: kremy i maści.

Inną dolegliwością wiążącą się z niedomaganiem wędzidełka napletka jest stulejka, czyli zwężenie napletka penisa. Utrudnia to znacznie zadania napletka ujawniające się poprzez zaburzenie normalnego odsłonięcia penisa i ukazania się ujścia cewki moczowej. W przypadku zdiagnozowania stulejki, mężczyzna poddawany jest zabiegowi operacyjnemu przywracającemu prawidłowe funkcje organów płciowych.

Powtarzające się uszkodzenia wędzidełka napletka

Niektórzy mężczyźni stwierdzają, że uszkodzenie nie uleczy się naturalnie i obawiają się, że, uraz wystąpi ponownie, dlatego decydują się na zabieg. W tym przypadku można wykonać zabieg chirurgiczny zwany frenuloplastyką (poprzeczne nacięcie wędzidełka i jego plastyka polegająca na odpowiednim zeszyciu brzegów miejsca rozerwania). Zabieg ten, który pomaga zwiększyć długość wędzidełka i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia. Procedura trwa około 20-30 minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Całkowite usunięcie wędzidełka wykonuje się rzadko.

Mężczyźni, którzy zostali poddani tej procedurze, powinni powstrzymywać się od aktywności seksualnych przez sześć tygodni, aby umożliwić zadziałanie operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...