Krew w spermie – przyczyny, diagnostyka, sposoby leczenia

krew w spermie

Krew w spermie, nazywana inaczej hematospermią, może być objawem bardzo poważnej choroby. Podczas stosunku ciężko jest ją zauważyć, jednak kiedy już zostanie odkryta, wzbudza duży niepokój. Na szczęście w większości przypadków stwierdzenie krwi w spermie nie jest niczym groźnym i symptom ten może nawet samoistnie ustąpić. Jakie są przyczyny hematospermii?

Krew w spermie – przyczyny przeszkodowe

Istnieje wiele przyczyn hematospermii. Pierwszą z nich jest grupa przyczyn przeszkodowych. Zaliczamy do nich głównie pozapalne torbiele pęcherzyków nasiennych, zwężenie cewki moczowej, łagodny rozrost sterczy. Do tej grupy możemy także zaliczyć uchyłek pęcherza nasiennego, jak również kamicę w drogach wyprowadzających nasienie – mowa tu zarówno o kamicy pęcherzyków nasiennych, jak też nasieniowodów i stercza.

Krew w spermie – przyczyny nowotworowe

Krew w spermie może być też spowodowana chorobą nowotworową.Do ich grona zaliczamy przede wszystkim czerniaka, raka jądra, stercza oraz pęcherza moczowego. Na szczęście bardzo rzadko to właśnie choroba nowotworowa powoduje hematospermię. Niemniej nawet, jeśli to ona okaże się źródłem problemów, nie należy panikować – jeśli nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium, szanse na jego wyleczenie są bardzo duże.

Krew w spermie – inne przyczyny

Zazwyczaj krew w spermie jest spowodowana stanem zapalnym rozwijającym się w męskim organizmie, urazem lub też podrażnieniem. Szacuje się, że w 60% przypadków lekarzom nie udaje się ustalić dokładnej przyczyny wystąpienia hematospermii, a w dodatku zanika ona już po kilku tygodniach czy miesiącach. U mężczyzn przed 40. rokiem życia zazwyczaj nie jest ona powodem do niepokoju. Mimo wszystko w żadnym przypadku nie należy jej lekceważyć.

Do najczęstszych przyczyn występowania krwi w spermie zalicza się m.in. gruźlicę urogenitalną, zapalenie cewki moczowej, zapalenie nadjądrza, kłykciny kończyste, schistosomastozę, zapalenie gruczołu krokowego, infekcje wirusowe oraz inne infekcje dróg moczowych.

Może się zdarzyć, że hematospermia jest wynikiem choroby, która nie ma bezpośredniego związku z męskim układem moczowym ani narządami płciowymi. Chodzi tu głównie o hemofilię, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe zapalenie wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, marskość wątroby, amyloidozę, chłoniaka, białaczkę.

Krew w spermie – diagnostyka

Jako, że lista potencjalnych przyczyn krwi w spermie jest bardzo długa, diagnostyka może zająć wiele czasu i być dość trudna. Lekarz musi przeprowadzić z pacjentem bardzo szczegółowy wywiad. Będzie on dotyczył przede wszystkim samego objawu krwi w spermie. Powinien również zapytać, czy hematospermii towarzyszą inne objawy ze strony układu moczowego, czy pacjent przyjmuje stale leki i jakie przebył niedawno operacje lub zabiegi.

Następnym krokiem są badania przedmiotowe. Lekarz powinien zbadać nie tylko brzuch, ale też zewnętrzne narządy płciowe oraz odbytnicę. Dzięki temu możliwe będzie zróżnicowanie chorób stercza. Jeśli w trakcie badania lekarz wyczuje stwardnienia czy guzy, prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej wzrasta.

Dodatkowo niezbędne mogą okazać się rutynowe badania ogólne moczu, a jeśli pojawi się podejrzenie stanu zapalnego – także posiew moczu, nasienia oraz badania w kierunku patogenów, które wywołują choroby przenoszone drogą płciową.

Nie należy też zapominać o istotnych badaniach obrazowych, takich jak USG dróg moczowych. Należy wykonywać je przy pełnym pęcherzu moczowym, ponieważ tylko w ten sposób można dokładnie ocenić zarówno sam pęcherz, jak i gruczoł krokowy. Badanie przeprowadzone przy opróżnionym pęcherzu najczęściej uniemożliwia właściwą ocenę i wymaga powtórzenia. Z kolei w badaniu USG moszny można stwierdzić wszelkie patologie – to badanie wykonuje się, kiedy już w badaniu fizykalnym lekarz wyczuje nieprawidłowości w tym obrębie.

Krew w spermie – jak ją rozpoznać?

Podczas stosunku płciowego nie da się zazwyczaj stwierdzić krwi w spermie. Nawet, jeśli mężczyzna zauważy po stosunku krew w okolicy swoich narządów płciowych, najprawdopodobniej nie będzie to jego krew. Najlepiej jest wykonać test z prezerwatywą, ponieważ dzięki niej można „pobrać” próbkę nasienia i skierować ją do badań, które stwierdzą, czy rzeczywiście znajduje się w nim krew.

Warto też zapamiętać, czy występowaniu krwi w nasieniu towarzyszą inne symptomy – mogą one dawać lekarzowi ważne wskazówki w kwestii dalszej diagnostyki. Najczęściej występujące, inne objawy to m.in. gorączka, ból w lędźwiach, ból w czasie wytrysku lub oddawania moczu, jak również zaczerwienienie okolic intymnych.

Krew w spermie – leczenie

Leczenie krwi w spermie jest uzależnione od przyczyny, która jest odpowiedzialna za taki stan rzeczy. W przypadku urazu zaleca się przykładanie zimnych okładów na opuchnięte miejsce oraz dłuższy wypoczynek. Dzięki któremu organizm będzie mógł zregenerować się w prawidłowy sposób.

Jeśli za krew w spermie będzie odpowiedzialna infekcja, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków. Z kolei w przypadku powstałej niedrożności moczowo-płciowego przewodu nieunikniony może być zabieg chirurgiczny.

Jeżeli jednak hematospermię wywołuje choroba nowotworowa lub pojawiło się podejrzenie jej wystąpienia, pacjent otrzyma skierowanie do onkologa. Onkolog zleci dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...