Aborcja – na czym polega, konsekwencje aborcji, koszt

aborcja

Aborcja to celowa ingerencja zewnętrzna, która ma na celu zakończenie oraz usunięcie ciąży, która powoduje śmierć płodu. Bardzo często zdarza się, że kobiety, które usunęły ciążę, zapadają na syndrom proaborcyjny (PAS). Syndrom ten oznacza różne powikłania po aborcji, np. depresja proaborcyjna, a nawet problemy związane ze zdrowiem kobiety, np. pęknięcie szyjki macicy. Większe konsekwencje ma za sobą aborcja wykonana nielegalnie.

Na czym polega aborcja?

Aborcja, czyli usunięcie ciąży jest zgodne z prawem, wtedy gdy:

 • ciąża jest wynikiem gwałtu,
 • jest zagrożenie życia matki,
 • u dziecka stwierdzono poważne wady genetyczne.

Jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia kobiety albo u dziecka stwierdzono wrodzone wady genetyczne, to o przerwaniu ciąży decyduje lekarz w szpitalu i można dokonać aborcji do chwili, aż płód osiągnie zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety. Aborcję w tym przypadku musi również potwierdzić inny lekarz niż ten, który będzie jej dokonywał. Natomiast w przypadku, gdy do ciąży doszło w wyniku gwałtu, to możliwość jej przerwania musi potwierdzić prokurator, a ciążę można przerwać, jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

W pozostałych przypadkach ciąża jest niezgodna z prawem. Przeprowadzono badania, które pokazują, że największy wpływ na aborcję mają różne wskazania społeczne, a przeważnie sytuacja rodzinna. Większość kobiet, która decyduje się na usunięcie dziecka, ma poniżej 25 lat oraz te kobiety, które zaszły w ciążę przypadkowo. Natomiast do najczęstszych przyczyn aborcji należy samotność, ale też brak wsparcia ze stron partnera, z którym ma się dziecko.

Jakie są konsekwencje aborcji?

Konsekwencje aborcji można podzielić na psychologiczne oraz somatyczne. Do tych pierwszych zalicza się:

 • depresję poporodową, ponieważ kobiety po usunięciu ciąży borykają się z bezsennością, wzrostem irytacji, brakiem apetytu oraz z niemożliwością normalnego funkcjonowania. Większość kobiet dotyka załamanie nerwowe, ale też chcą zapomnieć o tym co się stało. Mogą również zacząć nadużywać alkoholu, brać leki oraz duże ilości tabletek, a szczególnie tych nasennych;
 • obniżone poczucie własnej wartości, gdyż kobiety po aborcji czują się mniej wartościowe, mają kompleks niższości, ale też przestają wierzyć w swoje możliwości, a więc też ciągle będą odczuwały, że są beznadziejne, że ich życie jest bez sensu, ale też będą odczuwały dużą pustkę;
 • zaburzenia seksualne, ponieważ po usunięciu ciąży kobieta będzie odczuwała strach przed zbliżeniem z mężczyzną, ale też są takie przypadki, w których kobiety poszukują coraz to nowych wyzwań seksualnych oraz nowych partnerów seksualnych.

Natomiast do somatycznych powikłań po aborcji zalicza się:

 • nowotwór szyjki macicy i jajnika;
 • pęknięcie szyjki macicy;
 • infekcje bakteryjne;
 • zrośnięcie szyjki macicy;
 • perforacja, czyli przedziurawienie macicy.

Różne są konsekwencje usunięcia ciąży, a w niektórych przypadkach zależą też od tego, z jakich powodów kobieta usunęła ciążę. U tych kobiet można również zaobserwować częste problemy ze zdrowiem:

 • bardzo często wymagają interwencji ginekologicznych;
 • częściej mają anoreksję, bulimię;
 • może się u nich pojawić astma, silne bóle brzucha, piersi i miednicy;
 • problemy przy kolejnych ciążach: poronienie, przedwczesne poród, konflikt serologiczny, ciąża pozamaciczna, wady wrodzone u noworodków.

Kobieta bardzo często sama podejmuje decyzję o aborcji, ponieważ nie ma wsparcia u partnera czy rodziny. Po takim zabiegu może czuć jedynie ulgę i nie pojawią się u niej żadne inne długotrwałe objawy oraz konsekwencje po aborcji.

Co jest potrzebne do przerwania ciąży?

Przerwanie ciąży jest możliwe po uzyskaniu pisemnej zgody od kobiety. Natomiast jeżeli jest to kobieta niepełnoletnia albo ubezwłasnowolniona to konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody od jej przedstawiciela ustawowego. Jeśli osoba małoletnia skończyła 13 lat, to również wymagana jest od niej pisemna zgoda, a jeżeli nie ma 13 lat, to konieczna jest zgoda sądu opiekuńczego. W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej, której stan psychiczny jest na tyle dobry, również powinna wyrazić pisemną zgodę na aborcję.

Jaki jest koszt aborcji i kiedy wykonuje się badania prenatalne?

Jeśli kobieta ma ubezpieczenie społeczne albo ma innej uprawienia do bezpłatnej opieki leczniczej, to ma prawo d bezpłatnego wykonania zabiegu, jakim jest przerwanie ciąży w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.

Zgodnie z ustawą badania prenatalne można wykonać, gdy w rodzinie były już przypadki wad wrodzonych i podejrzewa się występowanie u płodu jakiejś choroby genetycznej. Dzięki takim badaniom daną chorobę genetyczną będzie można wyleczyć albo będzie możliwe ograniczenie jej skutków jeszcze w brzuchu matki. Poza tym można zrobić też badanie, gdy podejrzewa się ciężkie uszkodzenie płodu.

Warto wiedzieć i pamiętać, że samodzielna aborcja, np. za pomocą środków farmakologicznych jest całkowicie zabroniona i zgodnie z polskim prawem podlega karze. Dlatego, jeżeli nie chce się zajść w ciążę, warto się odpowiednio zabezpieczać, np. prezerwatywami albo stosować tabletki antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...