Żylaki macicy – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Żylaki macicy

Żylaki macicy to schorzenie, które dotyczy głównie kobiet w ciąży lub kobiet, u których przerwy pomiędzy ciążami było stosunkowo krótkie. Żylaki macicy mogą powstać również niezależnie od ciąży, a każde podejrzenie ich istnienia, powinno być wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Ginekolog na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych badań, zaproponuje odpowiednie leczenie.

Żylaki macicy – przyczyny

Żylaki macicy są dolegliwością, która najczęściej dotyka kobiety w ciąży, ponieważ mają one zaburzoną gospodarkę hormonalną. Zwiększona produkcja kobiecych hormonów płciowych jest główna przyczyną powstawania żylaków. Pod wpływem produkowanych w nadmiarze estrogenów i progesteronu, żyły w obrębie miednicy ulegają rozszerzeniu, zwiększa się przepływ krwi, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia tych naczyń krwionośnych. Równocześnie powiększająca się macica, naciska na żyły znajdujące się w miednicy, powodując powstawanie na jej ścianach żylaków.

Zdarza się, że żylaki macicy powstają poza ciążą, u kobiet, które mają nadwagę, nie uprawiają sportów i prowadzą raczej siedzący tryb życia. Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się żylaków macicy, zaliczyć należy również przewlekłe zaparcia i długie kąpiele w gorącej wodzie. Istnieje teoria, że przyczyn żylaków macicy, należy szukać w genach, gdyż to one odpowiadają za skłonność do powstawania żylaków.

Żylaki macicy – objawy

Do najczęstszych objawów żylaków macicy, należą bóle w podbrzuszu o nieustalonej przyczynie. U kobiet ciężarnych często współwystępują żylaki odbytu, sromu, a nawet żylaki kończyn dolnych. Jeżeli powiększone żyły obejmują duży obszar miednicy, wówczas do bólu dołączyć mogą krwawienia.

Zdarza się, chociaż rzadko, że żylaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości, a ich wykrycie jest przypadkowe, podczas okresowego badania.

Żylaki macicy – rozpoznanie

Kobiety zgłaszające się do ginekologa, powinny przede wszystkim zostać poddane badaniu ultrasonograficznemu. Jednym z nich jest badanie USG Doppler układu żylnego miednicy. Jest to badanie, które w prosty i nieinwazyjny sposób pozwala określić przyczynę dolegliwości. Badanie powinno być wykonywane na czczo, po wypiciu około półtorej litra wody, na 40 minut przed badaniem.

Niekiedy wykonuje się również badanie przezpochwowe USG, w celu wykluczenia i innych nieprawidłowości w narządzie rodnym kobiety.

Żylaki macicy nie są stanem, który zagrażałby zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej lub jej dziecka. Nie powinno się ich jednak lekceważyć, ponieważ mogą być przyczyną powikłań poporodowych, zagrażających życiu. Nieleczone żylaki macicy mogą również utrudniać powtórne zajście w ciążę.

Żylaki macicy – leczenie

W leczeniu żylaków stosuje się różne metody, od leczenia miejscowego, poprzez farmakologiczne, na leczeniu operacyjnym kończąc.

W przypadku leczenia miejscowego, stosuje się preparaty w kremie lub płynie, które działają poprzez skórę na naczynia krwionośne, powodując ich obkurczanie. Preparaty te zawierają wyciąg z kasztanowca, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz uszczelniające naczynia krwionośne. Jest to metoda prosta, jednak nie zawsze skuteczna. W przypadku kobiet w ciąży leczenie to powinno być prowadzone pod kontrolą lekarską.

Skuteczniejsze od środków działających miejscowo są leki o działaniu wewnętrznym. Powinny one być przepisane przez lekarza, przyjmowane pod jego kontrolą i według jego zaleceń. Leczenia farmakologicznego nie powinno się stosować u kobiet w ciąży, z uwagi na dobro rozwijającego się płodu. Dlatego z leczeniem farmaceutykami, należy wstrzymać się do czasu porodu, a w przypadku karmienia naturalnego, do momentu zaprzestania karmienia piersią.

Jeżeli preparaty działające miejscowo, ani zastosowane leki, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wówczas można sięgnąć po bardziej inwazyjne środki, jak zabiegi laserowe, skleroterapię lub leczenie operacyjne. Leczenie tymi metodami żylaków macicy, jest niezwykle skuteczne, jednak nie może być przeprowadzane u ciężarnych. U kobiet w ciąży należy poczekać z zabiegiem, do porodu, albo jeszcze lepiej do zakończenia okresu karmienia piersią.

Żylaki macicy – leczenie skleroterapią

Skleroterapia jest metodą, w której do zmienionego naczynia wprowadza się środek wywołujący stan zapalny i powstanie skrzepu, który zamyka naczynia i powoduje zanik żylaka. Zabieg jest bezbolesny i poprzedzony badaniem USG lub Dopplera.

Drugą metodą operacyjną usuwania żylaków macicy jest laseroterapia. Jest to zabieg bezbolesny i pozwalający w krótkim czasie na powrót do codziennych zajęć.
Klasyczna operacja chirurgiczna to ostatnia z dostępnych rodzajów leczenia i zarazem ostateczna.

Żylaki macicy są zmianami niegroźnymi, jednak mogą być zapowiedzią większych problemów zdrowotnych układu rozrodczego, dlatego wymagają obserwacji i leczenia, ale nie zawsze. Niekiedy dochodzi, bowiem do samoistnego zniknięcia żylaków, zwykle po czterech miesiącach od porodu. W przypadku rodzinnych skłonności do występowania żylaków, powinno się zastosować działania profilaktyczne, takie jak higieniczny tryb życia, odpowiednia dawka ruchu oraz dieta bogata w witaminę C. To wszystko przyczynia się zarówno do poprawy ogólnej kondycji, jak również do zwiększenia elastyczności i przepuszczalności żył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...