Mięśnie Kegla – znaczenie, lokalizacja, jak wzmocnić mięśnie Kegla?

mięśnie Kegla

Mięśnie Kegla (inaczej są nazywany również mięśniami dna miednicy, lub mięśniem łonowo-guzicznym), gdyż łączą one kość łonową z kością ogonową (tzw. kością guziczną) i wyścielają dno miednicy.

Swoją nazwę mięśnie te zawdzięczają amerykańskiemu lekarzowi Arnoldowi Keglowi. Doktor Kegel w latach 40. XX wieku opracował podstawy naukowe rehabilitacji mięśni dna miednicy u kobiet mających problem z nietrzymaniem moczu. Przy okazji tych badań odkrył, że mięśnie dna miednicy mają ogromny wpływ na doznania seksualne. I choć Kegel koncertował swoje badania głównie na kobietach warto pamiętać, że mięśnie dna miednicy występują również u mężczyzn.

Znaczenie mięśni Kegla

Mięśnie dna miednicy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie:

  • podtrzymują liczne narządy, m.in. pęcherz, odbytnicę, u kobiet dodatkowo macicę,
  • stanowią wsparcie dla kręgosłupa i jelit,
  • wpływają na szybkość porodu oraz przyspieszają dojście do formy po urodzeniu dziecka,
  • zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego,
  • umożliwiają odbycie stosunku seksualnego, gdyż wzmacniają erekcję u mężczyzn, a dodatkowo pozwalają kontrolować wytrysk i intensyfikują orgazm,
  • pozwalają również kobietom na uzyskanie satysfakcji ze współżycia.

Lokalizacja mięśni Kegla

Wiele osób ma problem z umiejscowieniem tych mięśni. Jednym ze sposobów na ich wykrycie jest chwilowe zahamowanie oddawania moczu. Odczuwalne są wówczas nie tylko mięśnie cewki moczowej, ale również i mięśnie Kegla. Kobiety mogą również zlokalizować u siebie ten rodzaj mięśni poprzez włożenie dwóch palców do pochwy, a następnie dzięki napinaniu otaczających je mięśni i zaciskaniu palców. U mężczyzn mięśnie Kegla położone są dookoła kości łonowej oraz prostaty. Lokalizacja jest możliwa również przy oddawaniu i zatrzymywaniu moczu. Mężczyzna może je wyczuć dotykając palcami rejon między odbytem a moszną.

Objawy słabych mięśni dna miednicy

Jak każde mięśnie tak również i mięśnie Kegla bez odpowiednich, systematycznych ćwiczeń słabną i nie spełniają dobrze swoich funkcji. Po czym najłatwiej rozpoznać ich słabość:

  • przy problemach z oddawaniem moczu, gdy nie jest on oddawany jednym strumieniem, ale krótkimi odcinkami,
  • gdy pęcherz nie opróżnia się w całości i po oddaniu moczu następuje jeszcze jego dłuższe kapanie z cewki,
  • u mężczyzn przy problemach z erekcją i przedwczesnym wytryskiem,
  • u kobiet przy problemach z orgazmem.

Warto też pamiętać, że słabe mięśnie Kegla mogą prowadzić do występowania problemu nietrzymania moczu. Dotyczy to zarówno kobiet starszych po 55 roku życia, jak również i młodych kobiet, bezpośrednio po porodzie.

Jak wzmocnić mięśnie Kegla?

Istnieje kilka ćwiczeń, które mogą wzmocnić i nauczyć nas kontrolować mięśnie dna miednicy. Jednak w ich przypadku ważna jest systematyczność i świadomość tego, że na efekty trzeba będzie poczekać.

Ćwiczenia polegają na napinaniu tej grupy mięśni przez 5 sekund i następnie ich rozluźnianiu. Zalecane jest wykonywanie całej serii, czyli około 10-15 takich skurczów i rozkurczów. Ćwiczenie warto powtarzam minimum 3 razy dziennie. Napinaniu mięśni Kegla nie powinno towarzyszyć napinanie mięśni brzucha. Na początek warto więc zacząć od ćwiczeń w pozycji leżącej, kładąc rękę na brzuchu można kontrolować, czy mięśnie brzucha nie są napięte.

Należy również pamiętać o równomiernym oddechu. Nie powinien być on wstrzymywany. Z czasem można ćwiczyć w różnych pozycjach, także w siedzącej i stojącej, jak też i w różnych sytuacjach życiowych, np. jadąc tramwajem, siedząc w pracy, czy na wykładzie, czekając na pociąg, czy w domu czytając książkę. Ogromną zaletą tych ćwiczeń jest ich niewidoczność dla otoczenia, więc praktycznie możemy je wykonywać w każdej wolnej chwili.

Na rynku są też już dostępne, zarówno dla mężczyzn, jak też i kobiet, specjalne przyrządy służące do ćwiczeń mięśni dna miednicy. Kobiety mogą trenować mięśnie Kegla przy pomocy odpowiednich kulek gejszy, natomiast mężczyźni wykorzystując kulki analne.

Kulki gejszy – dla kobiet

Kulki gejszy (określane też jako kulki waginalne) składają się z jednej lub dwóch kulek, w których środku znajduje się obciążnik. Powinny być wykonane z silikonu medycznego. Trening mięśni Kegla jest możliwy dzięki wprowadzeniu ich do pochwy i noszeniu podczas codziennych czynności. Zaleca się nawet uprawianie w nich sportu. Początkowo treningi powinny trwać kilka, czy kilkanaście minut, a następnie maksymalnie 2-3 godziny dziennie.

Do stosowania tych kulek zachęcają kobiety zarówno ginekolodzy i położne, ale również i seksuolodzy. Pozwalają one przywrócić właściwą sprawność mięśni dna miednicy u kobiet po porodzie, również u kobiet po menopauzie. Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla ratują je od wstydliwego problemu, jakim jest niemożność utrzymania moczu. Trzymanie moczu jest możliwe tylko dzięki sile i pracy tych mięśni.

Kulki analne – dla mężczyzn

W przypadku kulek analnych umieszczane są one w odbycie i wprawiają mięśnie dna miednicy w drgania, dzięki czemu następuje kurczenie się i zaciskanie mięśni.

Warto już dziś rozpocząć ćwiczenia, by uniknąć problemów związanych z nietrzymaniem moczu i poprawić jakość życia seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...