Rak piersi u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

rak piersi u mężczyzn

Rak piersi u mężczyzn występuje stosunkowo rzadko. Zazwyczaj jest on wykrywany w zaawansowanym stadium, dlatego chory mężczyzna umiera. Panuje przekonanie, że nowotwór piersi dotyka wyłącznie kobiet – jak się okazuje, takie myślenie jest błędem i może kosztować życie. Jakie objawy daje ta choroba w przypadku mężczyzn i czy można ją skutecznie wyleczyć?

Rak piersi u mężczyzn – przyczyny

Rak piersi u mężczyzn rozwija się najczęściej w wyniku zbyt wysokiego stężenia estrogenów w organizmie, czyli kobiecych hormonów płciowych. Jednocześnie zaczyna obniżać się poziom testosteronu, a więc męskiego hormonu. Zazwyczaj chorobę diagnozuje się u pacjentów pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, ponieważ to właśnie wtedy poziom męskich hormonów w organizmie zaczyna gwałtownie spadać.

Należy pamiętać, że nowotwór piersi może też pojawić się w przypadku mężczyzny znacznie młodszego. Do jego rozwoju może przyczynić się przykładowo uraz jąder – ten z kolei spowoduje nagromadzenie się estrogenów. Odnotowano również przypadki zachorowań mężczyzn pracujących w przemyśle kosmetycznym. Mieli oni kontakt m.in. z kremami zawierającymi estrogeny.

Kolejną przyczyną może być marskość wątroby. Choroba ta również zwiększa stężenie kobiecych hormonów płciowych – jak widać, to właśnie one odgrywają największą rolę w rozwoju raka piersi u mężczyzn.

Rak piersi u mężczyzn – grupa ryzyka

Nowotwór piersi u mężczyzn może mieć charakter dziedziczny. Dlatego też ryzyko jego rozwoju wzrasta, kiedy w rodzinie pacjenta odnotowano już przypadki raka piersi. Uwarunkowana genetycznie postać tej choroby najczęściej ma związek z mutacją w genie BRCA1 i BRCA2.

Do grupy zwiększonego ryzyka zaliczyć można także mężczyzn, którzy zmagają się z otyłością, nadużywają alkoholu lub borykają się z chorobą, która wpływa na zmianę stężenia testosteronu i estrogenów w organizmie. Ryzyko zachorowania może się też zwiększyć w przypadku częstego narażenia na promieniowanie jonizujące, np. w czasie radioterapii.

Rak piersi u mężczyzn – objawy

Wbrew pozorom, objawem świadczącym o rozwijającym się u mężczyzny raku piersi nie musi być jej powiększenie czy powstanie asymetrii klatki piersiowej. Zazwyczaj jest to symptom ginekomastii, czyli innej choroby, którą również wywołuje zbyt wysokie stężenie estrogenów, bądź zmniejszone stężenie androgenu, męskiego hormonu. W przeciwieństwie do nowotworu, nie stanowi ona zagrożenia dla życia.

Podstawowym, niepokojącym objawem powinien stać się dla mężczyzny guzek w okolicy piersi lub w dole pachowym. Może się zdarzyć, że nie będzie to jeden, ale kilka niewielkich guzów. Do wizyty u lekarza powinien skłonić mężczyznę również wyciek z sutka, zmiana jego wyglądu, owrzodzenie lub poszerzenie żył na klatce piersiowej oraz zmiana nie tylko rozmiaru piersi, ale i jej wyglądu.

Rak piersi u mężczyzn – diagnostyka

Kiedy lekarz będzie podejrzewał u swojego pacjenta chorobę nowotworową piersi, skieruje go na USG piersi. Dzięki temu badaniu możliwe jest zobaczenie ewentualnych zmian w jej tkance. Czasem konieczne będzie również wykonanie biopsji. Podczas jej trwania, za pomocą cienkiej igły zostaną pobrane komórki piersi lub płyn z torbieli. Pobrany materiał trafi następnie do laboratorium, gdzie zostanie szczegółowo przebadany.

Rak piersi u mężczyzn – sposoby leczenia

Tak jak w przypadku innych nowotworów, rak piersi u mężczyzn może być dość łatwy do wyleczenia – pod warunkiem, że zostanie wykryty we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała i szybkie reagowanie w razie wystąpienia niepokojących objawów.

Wybrana przez lekarza terapia będzie zależeć od stopnia zaawansowania choroby i będzie wyglądać identycznie, jak w przypadku terapii kobiety. Bardzo często nieunikniona jest mastektomia, czyli usunięcie całej piersi. Niemożliwe jest usunięcie wyłącznie rosnącego w tkankach piersi guza, ponieważ jest ich w tej części ciała dość mało, a guz w większości przypadków pojawia się dodatkowo nieopodal sutka. Jeżeli nowotwór zdążył się już rozprzestrzenić, nieuniknione będzie usunięcie okolicznych węzłów chłonnych.

Po mastektomii lekarz podejmie decyzje, czy pacjent będzie wymagał dalszej terapii, np. leczenie hormonalnego, radio – bądź też chemioterapii. W niektórych przypadkach zalecane jest dodatkowe stosowanie leku hamującego wzrost nowotworu poprzez blokowanie działania estrogenów.

Rak piersi u mężczyzn – profilaktyka

W profilaktyce raka piersi u mężczyzn najważniejszą rolę odgrywa uświadomienie sobie, że choroba dotyka nie tylko kobiety. Samobadania piersi, wraz z kobietami, powinni uczyć się także ich partnerzy. Przeprowadza się je identycznie, jak w przypadku piersi kobiecych, a więc za pomocą opuszków palców sprawdza się, czy w tkankach piersi i znajdujących się nieopodal nich węzłów chłonnych nie ma wyczuwalnych guzków.

Warto też zmienić swój dotychczasowy styl życia. Na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu może mieć wpływ rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu i tłustych potraw, jak również częstsza aktywność fizyczna i codzienne jedzenie większej ilości warzyw czy owoców bogatych w witaminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...