Grudki perliste prącia – niegroźne zmiany, metody usuwania

grudki perliste prącia

Grudki perliste prącia mogą pojawiać się na koronie żołędzi oraz w rowku zażołędnym penisa. Jest to zmiana, która bardzo rzadko pojawia się u mężczyzn, a dotyczy ok. 4-10% młodych mężczyzn w wieku od okresu dojrzewania do 30 roku życia. Z wyglądu przypominają małe wyrostki, które mają średnicę od 0,5 do 4 mm. Znajdują się blisko siebie, mogą być wydłużone albo kopulaste o kolorze perłowo – cielistym, a zbudowane są z komórek nabłonkowych. Warto wiedzieć, że takimi grudkami nie można się zarazić, ale też nie bolą i nie swędzą.

Czy grudki perliste to naprawdę niegroźne zmiany?

Każda zmiana, która pojawia się na ciele, sprawia, że zaczyna się podejrzewać najgorsze choroby. Szczególnie niepokojące są zmiany na narządach płciowych, o których najczęściej wstydzimy się mówić. Jednak warto iść do lekarza i opisać mu swój problem oraz go pokazać, bo w niektórych przypadkach mogą to być niegroźne grudki perliste, a w innych jakaś poważna choroba. Dlatego warto jest zapisać się do specjalisty, np. urologa, który będzie mógł stwierdzić, czy nasz problem jest poważny, a czy może to tylko defekt kosmetyczny.

Z czym można pomylić grudki perliste prącia?

Grudki perliste prącia można pomylić z innymi chorobami albo zmianami. Jedną z nich są plamki Fordyce’a, które również nie są groźną chorobą. Są to małe grudki lub plamki o kolorze jasnym, żółtawym albo czerwonym. Mogą się pojawiać w obrębie prącia, ale też moszny. Natomiast u kobiet pojawiają się w okolicy warg sromowych, a czasami na sutkach i twarzy.

Mogą być również pomylone z prosakami, które pojawiają się na prąciu jako białe plamki i też przeważnie występują u młodych mężczyzn na trzonie, żołędzi oraz na jądrach. Jest to również problem kosmetyczny, który nie boli, nie sprawia dyskomfortu i nie można się nimi zarazić.

O wiele gorzej będzie, jeżeli zostaną one pomylone z kłykcinami kończystymi, a są to patologiczne zmiany wywołane przez wirus HPV, a przeważnie HPV6 oraz HPV11. Najczęściej objawiają się one pod postacią białawych albo różowawych grudek, które mogą się pojawiać na błonie śluzowej penisa, napletka, jak i również na skórze prącia, na mosznie i w pachwinach. Jeśli zostaną zadrapane to mogą krwawić. Istnieje także duże ryzyko zarażenia tym wirusem partnerki, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się m.in. drogą płciową. Oczywiście również bardzo ważne jest odpowiednie leczenie tej choroby.

Usuwanie grudek perlistych prącia

Zdania odnośnie usuwania grudek perlistych prącia są podzielone, ponieważ jedni są zdania, aby je usuwać, a inni uważają, że tych zmian nie należy ruszać. Dlatego musi tutaj zdecydować sam pacjent. Mężczyźni najczęściej decydują się na usuwanie takich zmian, ponieważ chodzi tu głównie o efekt wizualny, ponieważ czasami mogą utrudniać normalne stosunki seksualne z partnerką, a o seksie oralnym nie ma już w ogóle mowy.

Możliwe jest trwałe usunięcie grudek perlistych prącia przy użyciu technik klasycznej medycyny estetycznej albo lasera CO2. Jednak najczęściej wybierany jest zabieg laserowego usuwania grudek. Przed takim zabiegiem konieczne jest nałożenie najpierw kremu znieczulającego, dzięki czemu zabieg obędzie się bez bólu. Potem lekarz do każdej grudki przykłada końcówkę lasera, a następnie wypala ją. W miejscu wypalenia nie pojawia się krew, tylko mały strupek.

Może pojawić się niewielki dyskomfort, ale mija to bardzo szybko. Strupki same odpadają po 3-7 dniach. Ważne jest, aby przez jeden do trzech dni powstrzymać się od aktywności seksualnej. Po tym zabiegu nie powstają żadne blizny i nie obniża on sprawności seksualnej ani płodności. Ceny takiego laserowego usuwania grudek są różne w różnych gabinetach medycyny estetycznej i mogą wahać się nawet do 800 zł.

Inne metody usuwania grudek perlistych prącia

W aptekach dostępne są produkty bez receptach, których zadaniem jest usuwanie grudek perlistych prącia, ale nie są one tak skuteczne jak terapia laserowa. Inne metody, które mają lepszy efekt to:

  • krioterapia,
  • elektrodesykacja (wypalanie elektryczne),
  • wycinanie zmian skórnych.

Krioterapia to metoda, przy której używa się płynnego azotu do zamrażania zmian chorobowych. Zabieg taki przeprowadza lekarz i po zastosowaniu azotu grudki perliste prącia, po złuszczeniu się albo przeistoczeniu w strupki, odpadają.

Natomiast elektrodesykacja to zabieg, który przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Jest to konieczne, ponieważ grudki te są ścierane za pomocą specjalnego narzędzia. Poza tym po tym ścieraniu grudek konieczne jest wypalenie tych miejsc, aby zamknąć rany oraz zatrzymać krwawienie.

Mniej popularną metodą jest wycinane grudek. Przy znieczuleniu ogólnym wycina się zmiany, a po ich usunięciu konieczne jest zszycie otwartych miejsc. Jeśli jest dużo takich zmian, to zabieg trwa bardzo długo.

Jednak najlepszą metodą jest laser CO2, ponieważ jest metodą, która praktycznie sprawdza się w każdym przypadku, a dzięki niej możliwe jest trwałe usunięcie grudek. Czy warto jest zrobić taki zabieg? Jedni powiedzą, że tak, a inni, że nie, ale jeżeli zależy nam na względach estetycznych, to też wart go zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...