Jajka – czy jajka są (nie)zdrowe? Obalamy ten często powielany mit!

jajka

Jajka są (nie)zdrowe? Ostatnio jak bumerang powróciła do nas dyskusja o wartości spożywczej jajek. Tym razem inicjatorem były organizacje zdrowia, które uznały, że jajka są szkodliwym produktem spożywczym. Przytoczono znów to, że ten rodzaj pożywienia charakteryzuje się wysoką zawartością cholesterolu. Jednak wszystko wskazuje na to, że jajka podobnie jak olej kokosowy i awokado niesłusznie wskazywane są jako niezdrowe produkty spożywcze. Całe to zamieszanie bierze się z podstawowego problemu. To, że w jakimś produkcie znajduje się wysoki poziom cholesterolu, wcale nie musi oznaczać, że wpłynie to na stężenie tego związku chemicznego w naszym krwiobiegu.

Sekret, dlaczego tak się dzieje, znajduje się w naszej wątrobie. Na całe szczęście ten organ reguluje poziom naturalnie wytarzanego cholesterolu. Mechanizm ten działa właśnie wtedy, kiedy spożywamy jajka. Organizm wyczuwa, że w tym produkcie jest duża ilość cholesterolu, który w swojej formie jest bardzo podobny do tego powstającego w naszym ciele i może go skutecznie zastąpić. Skoro poprzez pokarm dostarczyliśmy już odpowiednią dawkę tego związku, to w wątrobie nie wytarza się go więcej. Ten z jajek w zupełności wystarczy i nie ma potrzeby go dublować.

Poza tym, jajka wcale nie składają się wyłącznie z cholesterolu. W tym produkcie jest przecież wiele wartościowych składników, które koniecznie należy dostarczać do naszego organizmu. Nie każdy wie, ale żółtko składa się prawie w całości (ponad 90%) z wapna i żelaza. Pozostała część jajka to białko i różne składniki energetyczne w proporcji bliskiej 1:1. Poniżej przedstawiamy przydatną listę najciekawszych faktów związanych z jedzeniem jajek.

1. Jaja to idealny pomysł na śniadanie

Jajka to świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy zaspokoić palący głód. Co więcej, tym sposobem dostarczymy do organizmu sporo wartości odżywczych. W jednym, przeciętnej wielkości jajku znajduje się przecież aż 6 gramów białka, które wyprzedza swoją jakością te z innych produktów żywieniowych. To jednak nie wszystkie składniki odżywcze, jakie znajdziemy pod skorupką. W zasadzie jedynym mankamentem jest to, że w jajkach brakuje witaminy C. Dlatego mamy rozwiązanie, aby rozwiązać ten problem. Wystarczy do naszego jajecznego śniadania dodać dwa istotne elementy: sok pomarańczowy i pełnoziarnisty chleb.

2. Dzięki jajkom przestanie Cię boleć głowa

Wiele osób jest nieświadomych tego, że cierpią na niedobór żelaza. Jakoś złożyło się tak, że obecnie w diecie mnóstwa ludzi wyraźnie brakuje tego składnika odżywczego. Trzeba zatem jakoś temu zaradzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem jedzenie jajek. Właśnie żelazo zgromadzone w żółtku jest najlepiej przyswajalne przez nasz organizm. Wielu dietetyków przyzna, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż przyjmowanie sztucznych suplementów.

Po czym można zdiagnozować u siebie brak odpowiedniej ilości żelaza? Ten minerał jest istotny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie dzięki niemu krew jest w stanie przenosić tlen i dotleniać tym samym wszystkie części naszego ciała. Jeżeli zabraknie nam dostatecznej ilości żelaza, to odczuwać zaczniemy bóle głowy i rozdrażnienia. Szczególnie charakterystyczne jest w takich wypadkach ciągłe poczucie zmęczenia. Jeżeli uda nam się naprawić tę sytuację od razu odczujemy poprawę. Co więcej, poprawi się wydolność naszego układu odpornościowego, systemu przemiany materii, a także pozostałych organów wewnętrznych.

3. Jajka urozmaicą każdą dietę

Odpowiednia zbilansowana dieta powinna zakładać dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest po prostu jeść więcej jajek. Najlepszym potwierdzeniem w tym wypadku są statystyki badań naukowych. Wynika z nich między innymi to, że ludziom, którzy regularnie jedzą jajka, rzadziej doskwiera niedobór witamin. Co prawda, tak jak wspominaliśmy, w jajkach nie ma witaminy C. To prawda, jednakże zawarte w nich składniki skutecznie zwiększają przyswajalność witamin A, E oraz B12. Szacuje się w tym przypadku różnice na poziomie od 10% do 20%. Oprócz tego obliczone zostało, że dzięki jajkom można zwiększyć przyswajalność kwasu foliowego o 20-30%. Dlatego właśnie jajka powinny być ważnym składnikiem naszej diety.

4. Przez jajka wcale nie rośnie poziom cholesterolu

Kiedy w latach dziewięćdziesiątych wykazano wysokie stężenie cholesterolu w jajkach, w środowisku naukowym rozpoczęła się olbrzymia dyskusja. Jak już to wytłumaczyliśmy, poziom cholesterolu w jajkach wcale nie oznacza specjalnie negatywnego wpływu na nasz organizm. Ten produkt spożywczy nie ma zatem żadnego związku z chorobami serca. Trzeba mieć na uwadze to, że codziennie spożywamy wiele produktów, które zawierają tłuszcze trans oraz tłuszcze nasycone. To właśnie one odpowiadają za podwyższanie poziomu cholesterolu.

5. Jedz jajka, a przestaniesz podjadać pomiędzy posiłkami

W tym przypadku wystarczy przytoczyć takie oto dane: Jajka wykazują poziom sytości wyższy aż o 50% od tego, jakie posiadają płatki śniadaniowe. Oznacza to, że dużo łatwiej zaspokoić nam głód za ich pomocą. Przez dłuższy czas pozostaniemy syci i upłynie dużo czasu, zanim przyjdzie nam do głowy zjeść następny posiłek. Statystyczne zestawienia wskazują na to, że mało które osoby z nadwagą zaczynają dzień od gotowanych jajek. Jest to niewybaczalny błąd. Jeżeli takie osoby jadłyby więcej jajek, na pewno łatwiej byłoby pokonać im pokusę podjadania.

6. Jajka mogą poprawić funkcjonowanie mózgu

Ten punkt trzeba zacząć od wytłumaczenia tego, czym jest cholina. Ten składnik odżywczy zalecany jest kobietą w ciąży. Wszystko dlatego, że ma on niezwykłą właściwość wspomagania rozwoju mózgu dziecka. Dla nikogo jednak nie jest za późno. Cholina oddziałuje także dla dorosłych. Wspiera poprawne działanie mózgu oraz pozwala zachować dobrą pamięć na starość. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby częściej jeść jajka. Jedno jajko dostarczy kobiecie w ciąży bowiem aż jej dziennego zapotrzebowania na cholinę.

7. Dzięki jajkom unikniesz problemów ze wzrokiem

Z badań prowadzonych przez profesjonalnych dietetyków wynika, że zawarte w pożywieniu składniki są w stanie uchronić nas przed zaćmą. Skuteczność w tym wypadku wynosi około 20%. W dodatku odpowiednia dieta zapobiegnie innym schorzeniom dotykającym oczy. Takich jak choćby zwyrodnienie soczewki. W tym przypadku naturalne składniki ograniczają występowanie takich dolegliwości aż o 40%.

Wśród omawianych produktów znajdują się brokuły, szpinak oraz właśnie jajka. W przypadku tych ostatnich warto dodać, że znajdziemy w nich także zapas luteiny, zeaksantyn, przeciwutleniaczy oraz karotenoidy. Wszystkie te składniki pozytywnie oddziałują na nasze oczy. Zmniejszają choćby ryzyko schorzenia znanego, jako plamka żółta. Karotenoidy natomiast poprawiają zdolność do widzenia w ciemności i chronią oczy przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

8. Białko zawarte w jajkach jest najwyższej jakości

Białko jest bardzo ważnym składnikiem spożywczym każdej dobrze zbilansowanej diety. Wiedzą to dobrze szczególnie sportowcy, ponieważ z białka nasz organizm buduje mięśnie. Okazuje się, że dzięki jajkom jesteśmy w stanie w świetny sposób uzupełnić nasze zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Nie tylko jest w nich dużo białka, ale także wartościowe aminokwasy, które nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć. Takie korzystne uzupełnienie przyjmowanego białka jest nieocenionym wsparciem dla naszego organizmu przy wykorzystaniu nagromadzonego budulca.

9. Dzięki jajkom wzmocnisz swoje kości

W jajkach znajduje się zdrowa dawka witaminy D. Dlatego regularne ich spożywanie pozwoli uzupełnić nasze zapotrzebowanie na ten składnik. Czemu istotne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej dawki tej witaminy? Otóż dzięki niej nasze ciało z większą skutecznością wchłania przyjmowany wapń. W konsekwencji witamina D zapewnia nam zdrowe i mocne kości. Nic zatem dziwnego, że jajka zalecane są w przypadkach wystąpienia osteoporozy.

10. Masz problemy z paznokciami lub z włosami? Jedz więcej jajek!

Kłopoty z paznokciami lub włosami mogą być sygnałem tego, że nie wszystko z naszym organizmem jest w porządku. Zdarza się, że te części naszego ciała chorują, jeżeli tylko została zaburzona równowaga odżywiania. Z tego względu warto jeść jajka, aby zaspokoić niedobory w naszym organizmie. Tym sposobem szybko uzupełnimy deficyt cynku, witaminy A, witaminy B12 oraz siarki. Wielokrotnie zostało to potwierdzone, że uwzględnienie w diecie większej ilości jajek poskutkowało rozwiązaniem problemu z włosami.

Powyższa lista jest ostatecznym potwierdzeniem tego, że jajka są niezbędnym składnikiem diety. Nie tylko dobrze smakują, ale mają także dobry wpływ na kondycje naszego organizmu. Oczywiście odradzamy wszelkie skrajności. Niezależnie jak zdrowy jest to produkt, nie powinniśmy zastępować nimi wszystkich składników odżywczych. Dlatego nie należy jeść więcej niż dwa lub trzy jajka dziennie.

Twoi bliscy unikają tego produktu spożywczego? Twierdzą, że jajka nie są zdrowym pożywieniem? Koniecznie podziel się z nimi tą listą i promuj zdrowe odżywianie!

Źródło: supertastyrecipes.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...