Martwica tłuszczowa piersi – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

martwica tłuszczowa piersi

Martwica tłuszczowa piersi dotyka około 0,6% wszystkich guzów piersi. Schorzenie to powstaje zazwyczaj na skutek urazu gruczołu piersiowego. Dodatkowo dotyka ono kobiety otyłe, a zaniepokojenie wzbudza nieduży guzek, który można wyczuć przez skórę. Kobiety wyczuwają zmianę zwykle w czasie samodzielnego badania palpacyjnego.

Martwica tłuszczowa piersi – objawy budzące niepokój

Na początku kobieta powinna dowiedzieć się jakie zmiany są niepokojące. W trakcie badania palpacyjnego badana jest cała pierś, czyli struktura, otoczka i cała brodawka, wygląd brodawek w stosunku do piersi oraz położenie gruczołów w stosunku do klatki piersiowej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że kobieca pierś rzadko kiedy jest idealna i równa (tylko kilka procent kobiet może takimi się pochwalić), a częściej spotykane są piersi z wyraźnie asymetrycznie rozmieszczonymi gruczołami sutkowymi.

Najbardziej niepokojąca powinna być każda zmiana powstała w porównaniu do poprzedniego stanu. Przede wszystkim niepokój powinny wzbudzać zmiany lite, które mogą ulec zwłóknieniu. Niepokojące objawy to także wciągnięcie brodawki, nierówności, zaczerwienienie czy wyciek z brodawki. W przypadku, gdy zmiany są symetryczne i obustronne zwykle świadczą o zaburzeniach ogólnoustrojowych (może na tle hormonalnym). Najważniejsze, że w trakcie samodzielnej kontroli stanu piersi wykrywane są zmiany łagodne aż w 80% przypadków. Oznacza to, że warto samodzielnie i regularnie badać piersi.

Rodzaje zmian w piersiach

Zmiany nowotworowe odkrywane w piersiach dzielimy na zapalne i niezapalne. Do najczęściej spotykanych zmian zaliczamy takie jak torbiel mleczna (powstająca w okresie poporodowym, na skutek zastoju mleka, może objawiać się poprzez ból, zaczerwienienie lub napięcie skóry, raczej nie wymaga leczenia i znika samodzielnie), przewlekłe zapalenie (będące następstwem zapalenia ostrego (a ropień tworzy niebolesny i lity guzek), gruźlica piersi (obecnie rzadko spotykana, ale cechują ją liczne guzki), torbielowate rozszerzenie przewodów z zapaleniem okołoprzewodowym (pojawia się zwykle w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym, gdy przewody wypełnione są gęstą wydzieliną powodującą włóknienie, co w efekcie może doprowadzić do wciągnięcia brodawki).

Inne spotykane schorzenia to zmiany zapalne wokół ciała obcego (np. silikonu), która może wywołać stan zapalny połączony z bólem, zaczerwienieniem i w efekcie zniszczenie komórek gruczołu sutkowego. Ponadto można także spotkać martwicę tkanki tłuszczowej(która zazwyczaj jest konsekwencją urazu sutka przede wszystkim u kobiet z większą ilością tkanki tłuszczowej.

Martwica tłuszczowa piersi – przyczyny powstania

Martwica tłuszczowa piersi następuje w wyniku urazu, który doprowadził do naruszenia naczyń włosowatych, co z kolei doprowadziło do zaburzenia ukrwienia. W takim przypadku brak odżywienia doprowadza do procesów martwiczych. Tworzy się wtedy obwódka zapalna, a po pewnym okresie czasu pojawiają się pasma tkanki łącznej, a następnie blizna. W sytuacji, gdy dochodzi do zwapnienia ognisk martwicy (na skutek odkładania się jonów wapnia) następuje petryfikacja.

Martwica tłuszczowa piersi – objawy

W przypadku martwicy tłuszczowej piersi brak jest typowych i charakterystycznych objawów, które pozwoliłyby na jednoznaczną identyfikację. Z tego powodu konieczna jest konsultacja lekarska przy zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów. Przy martwicy najczęściej obserwowane są takie dolegliwości jak skóra dotknięta martwicą przyjmuje  czerwone zabarwienie i jest ciepła, ponadto występuje bolesny obrzęk wyczuwalny podczas palpacji, może dojść do wciągnięcia brodawki sutkowej, może także nastąpić pewne odkształcenie piersi.

Jak rozpoznać martwicę tłuszczową piersi

Do rozpoznania martwicy konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Lekarz musi dokonać badania palpacyjnego, dzięki któremu może stwierdzić obecność dość twardej struktury ze stanem zapalnym. Kolejne badania zmierzające do potwierdzenia martwicy tłuszczowej piersi to MRI czy CT. Konieczne jest zbadanie patologicznej zmiany, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.

Leczenie martwicy tłuszczowej piersi

Lekarze zazwyczaj zalecają usunięcie martwiczej tkanki z uwagi na jej ogniskowy charakter. Dzięki szybkiej reakcji interwencja może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru piersi z zachowaniem większości tkanki gruczołowej. Istnieje sposób na zapobieganie martwicy tłuszczowej piersi poprzez zmianę tryby życia. Przede wszystkim należy stosować dietę bogatą w warzywa i owoce oraz rośliny strączkowe. Należy dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała (w granicach normy BMI). Oczywiście istotne jest także regularne badanie piersi samodzielnie lub z pomocą partnera. Każda wykryta przy takim badaniu zmiana powinna zostać zgłoszona lekarzowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...