Ból jądra – co może oznaczać ból jądra? Jakie są przyczyny bólu jądra?

ból jądra

Ból jądra, może wystąpić w każdym wieku – od okresu noworodkowego aż do podeszłego wieku mężczyzny. W największej ilości przypadków przyczyną takich dolegliwości bólowych jest skręt jądra. Jednakże jedną z najniebezpieczniejszych dolegliwości jest pęknięcie tętniaka aorty brzusznej.

Inną chorobą, która zagraża zdrowiu, a także życiu mężczyzny jest nowotwór tego narządu. Jednakowoż w przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych schorzeń nie objawia się on nagłym bólem. Nowotwór męskiego gruczołu rozrodczego zazwyczaj powoduje bolesność tylko podczas dotykania jąder, czasem także przebiegają bez dolegliwości bólowych, co w efekcie może opóźnić wizytę chorego u specjalisty, przez to mogą pojawić się złe rokowania.

Ból jądra – przyczyny, czyli choroby jąder.

  • nowotwór jądra – jednakże ból jądra nie jest charakterystycznym objawem nowotworu, ponieważ ból podczas nowotworu występuje tylko w 10-15 proc. przypadków. Jądro może być jedynie bolesne w czasie dotykania. Oprócz tego jądro staje się wyraźnie powiększone i to powinniśmy obrać za cechę rozpoznawcza. Na dodatek pojawiają się obrzęk oraz stwardnienie jądra. Charakterystyczną cechą dla tego nowotworu jest również ciężar w mosznie, a także dyskomfort w podbrzuszu,
  • skręt jądra – charakterystycznym objawem dla tej dolegliwości jest właśnie ból, który jest silny oraz ciągły, może być jednostronnym bólem o nagłym początku, który promieniuje do pachwiny, a także podbrzusza. Oprócz tego dla skrętu jądra typowy jest obrzęk i również zaczerwienienie moszny oraz zanik odruchu mięśni dźwigacza jądra, to oznacza, iż podczas lekkiego dotknięcia przyśrodkowej, górnej części uda dochodzi do skurczu mięśnia dźwigacza jądra, który podciąga mosznę i jądro po dotkniętej stronie. Po zajętej stronie jądro będzie asymetryczne oraz ustawione poprzecznie i ułożone wysoko. W wielu przypadkach pojawia się również gorączka oraz nudności. Choroba ta w największej ilości przypadków dotyczy noworodków oraz chłopców w wieku dojrzewania. Bardzo rzadko, a prawie w ogóle nie występuje u mężczyzn w wieku podeszłym,

Dodatkowe informacje

  • zapalenie najądrza – charakterystyczną cechą jest ostry lub podostry początek bólu najądrza, w wielu przypadkach również jądra. Ponadto częstokrotnie pojawia się naciek zapalny moszny. Z naciekiem zapalnym idzie w parze obrzęk oraz zaczerwienienie jąder. Obecny jest odruch dźwigacza jądra. Niekiedy mogą się pojawić dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak np.: częstomocz oraz bolesne oddawanie moczu, a także wyciek z cewki moczowej. Zwykle ta dolegliwość posiada tło zakaźne, przy czym zakażenia przenoszone są najczęściej drogą płciową u aktywnych seksualnie mężczyzn. Odnotowuje się incydentalne przypadki, gdy zapalenie najądrza jest wynikiem refluksu moczowego do kanalików ejakulacyjnych,
  • zapalenie jądra – do tej dolegliwości może dojść w przebiegu świnki, różyczki albo zakażenia wirusami Coxsackie, echowirusem lub parwowirusem. W przebiegu stanu zapalnego pojawiają się własnie ból, a także obrzęk jądra. Jądro staje się stwardniałe, tak samo jest z jamą brzuszną. Oprócz tego wszystkiego pojawia się obrzęk oraz przekrwienie powrózka nasiennego. Stwierdza się również objawy ogólne, które są charakterystyczne dla toczącego się w organizmie stanu zapalnego, są nimi gorączka, dreszcze oraz poty, a także osłabienie, nudności,
  • przepuklina mosznowa – jest nią powstały guz w obrębie moszny, który zazwyczaj jest duży oraz miękki, nieodprowadzalny oraz powoduje bardzo nieprzyjemne uczucie „pociągania”. W niektórych przypadkach słyszalne są tony perystaltyczne.

Ból jądra – żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego bardzo rzadko dają dokuczliwe objawy. Jeżeli jednak już się pojawiają, to objawami są uczucie ciężaru, a także tępy ból w okolicy. Ból ten nasila się głównie podczas stania, gdy jesteśmy w pozycji leżącej lub podczas erekcji. Poza tym wszystkim charakterystyczne jest uczucie „palenia” w jądrach. Incydentalnie mogą być także wyczuwalne miękkie guzki, które znajdują się nad jądrem, położone jednostronnie – głównie po stronie lewej. Najczęściej ta dolegliwość dotyka młodych mężczyzn, jednakże zdarza się, że choroba ta ujawnia się w innym wieku.

Ból jądra – stan po wazektomii

Po zabiegu podwiązania lub przecięcia nasieniowodu lub nasieniowodów może pojawić się syndrom bólowy po wazektomii. Dla tego zespołu jest charakterystyczny ból jądra, który pojawia się w czasie współżycia, wytrysku, zdarza się, że pojawia się w obu przypadkach. Oprócz tego wszystkiego ból pojawia się podczas wysiłku fizycznego. W dodatku najądrze staje się tkliwe lub przepełnione.

Ból jądra – uraz jądra

Uraz jądra w największej ilości przypadków jest wynikiem aktywności fizycznej albo pobicia. Po takim urazie pojawiają się obrzęk oraz krwiak. Warto wiedzieć, iż taki ból jądra nawet po błahym z pozoru urazie może sugerować skręt tego narządu.

Ból jądra – plamica Schoenleina-Henocha

Plamica Schoenleina-Henocha, czyli prościej mówiąc alergiczne zapalenie naczyń, które obejmuje drobne naczynia krwionośne. Jednym z jej charakterystycznych symptomów jest plamisto-grudkowa wysypka. Wysypka ta pojawia się w okolicach stawów skokowych, na wyprostnych częściach ud, a także podudzi oraz na pośladkach. Objawami ze strony narządów moczowo-płciowych u mężczyzny może być ból jąder. Ta dolegliwość najczęściej dotyczy chłopców, którzy są w wieku 3-15 lat.

Ból jądra – guzkowe zapalenie tętnic

W przebiegu guzkowego zapalenia tętnic pojawia się m.in. ból jąder i gorączka oraz utrata masy ciała, a także ból w obrębie jamy brzusznej, nadciśnienie, obrzęki i również zmiany skórne pod postacią plamicy, które posiadają wyniosłe brzegi, a także guzki podskórne. Ta choroba może doprowadzić do niedokrwienia lub zawału jądra. Schorzenie w największej ilości przypadków diagnozuje się u mężczyzn w wieku 40-50 lat.

Ból jądra – zgorzel Fourniera

Zgorzel Fourniera, inaczej zmartwiające zapalenie powięzi krocza jest jednym z rodzajów martwiczego zapalenia powięzi. W czasie przebiegu tej choroby pojawia się silny ból, gorączka, zaczerwienienie, a także zmiany pęcherzowe lub martwicze na mosznie. Incydentalnie można wyczuć obecność gazu w tkance podskórnej. Stan ogólny pacjenta jest dość ciężki. Choroba bardzo często dotyka starszych mężczyzn, który chorują na cukrzycę lub schorzenia naczyń obwodowych albo na oba schorzenia jednocześnie.

Ból jądra – ból udzielony (rzutowany)

Ból udzielony jest bólem, który promieniuje od narządów wewnętrznych aż do fragmentów skóry, która jest unerwiona z tego samego odcinka rdzenia kręgowego co dany narząd wewnętrzny. W takim wypadku prawdziwą przyczyną bólu może być wspominany już wcześniej tętniak aorty brzusznej, a także kamica moczowa, ucisk na korzenie nerwowe w dolnym odcinku lędźwiowym lub krzyżowym, zapalenie wyrostka robaczkowego, guz zaotrzewniowy, ból po operacji przepukliny. W niektórych przypadkach bólowi jądra towarzyszy także tkliwość jamy brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...