Domowe sposoby na swędzenie pochwy – czy są skuteczne?

domowe sposoby na swędzenie pochwy

Domowe sposoby na swędzenie pochwy bywają przydatne w wielu sytuacjach, w których nie ma możliwości skontaktowania się z lekarzem w pilnym trybie. Dolegliwości intymne niekiedy są na tyle dokuczliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie, a na wizytę u ginekologa trzeba często poczekać, warto więc wiedzieć, jak można sobie pomóc i złagodzić świąd przed uzyskaniem porady lekarskiej.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy – dlaczego swędzi?

Przyczyn tej częstej kobiecej dolegliwości może być kilka, bywa ona związana z różnymi schorzeniami i często współwystępuje z innymi objawami o różnym nasileniu. Oto lista najczęstszych przyczyn świądu pochwy i sromu:

  • Reakcje alergiczne – uczulenie na środki do prania lub kosmetyki. Niektóre z nich zawierają drażniące detergenty czy substancje zapachowe, których kontakt ze skórą i błonami śluzowymi może skutkować podrażnieniem. Warto zamienić tradycyjną chemię na kosmetyki hipoalergiczne i proszki dla skóry wrażliwej lub te przeznaczone dla dzieci – nie zawierają one potencjalnie szkodliwych dla skóry składników.
  • Uczulenie na lateks – świadczy o nim podrażnienie pojawiające się po stosunku. Niekiedy reakcja bywa mocno nasilona i łatwo skojarzyć skutek z przyczyną, jednak niekiedy swędzenie jest łagodniejsze i pojawia się z pewnym opóźnieniem. Pomóc może zmiana stosowanego rodzaju prezerwatyw na silikonowe. Przyczyną problemów mogą być też zastosowane razem z kondomami lubrykanty.
  • Suchość pochwy – nadmierne wysuszenie śluzówki może przejawiać się w postaci świądu. Dochodzi do niego w sytuacji ogólnego odwodnienia organizmu, podczas stosowania dopochwowych środków antykoncepcyjnych, w wyniku używania tamponów lub kontaktu z chlorowaną wodą w basenie.
  • Infekcje – zakażenie grzybicze lub bakteryjne skutkuje często swędzeniem, choć jest ono wówczas jednym z objawów. Zwykle współwystępuje ból i obfite upławy o różnym charakterze. Wszelkie infekcje wymagają bezwzględnego kontaktu z lekarzem, który dobierze odpowiednią formę leczenia.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy – kiedy stosować?

Domowe metody łagodzenia intymnych dolegliwości mogą być skuteczne, ale ważne, by nie używać ich zamiast umówienia się na wizytę u lekarza. Dlaczego? Jeśli przyczyną nie jest niegroźne podrażnienie przez zbyt ciasną bieliznę lub chlorowaną wodę na basenie, lecz zakażenie – zaniechanie leczenia na rzecz metod alternatywnych może doprowadzić do zaostrzenia objawów i nasilenia infekcji.

Bezpieczne domowe sposoby na swędzenie pochwy

Godnym polecenia wspomaganiem leczenia będzie stosowanie na co dzień specjalnych płynów do higieny intymnej. Do codziennego użytku wystarczające będą środki o pH zbliżonym do naturalnego odczynu pochwy (5,2-5,5), jednak kiedy pojawiło się swędzenie, warto zastosować płyn o niższym pH, co pomoże złagodzić dolegliwości. Dodatkowym pożytecznym składnikiem tych środków są pałeczki kwasu mlekowego, przywracające zaburzoną równowagę flory bakteryjnej. Należy unikać mycia sromu zwykłym mydłem czy długich kąpieli z pachnącymi płynami czy olejkami.

Podczas codziennych zabiegów higienicznych okolic intymnych nie należy wycierać tym samym ręcznikiem, co resztę ciała. Do tego celu powinien służyć osobny ręcznik, często zmieniany i prany w delikatnych detergentach, lub jednorazowe papierowe ręczniki.

O zdrowie pochwy można zadbać… przy stole. Składniki codziennej diety mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, również też na zdrowie intymne. Dobrym pomysłem będzie włączenie do posiłków sfermentowanych produktów mlecznych (takich jak jogurty, kefiry, maślanki) i sporej ilości kiszonych ogórków i kapusty, które zapobiegają niedoborom bakterii kwasu mlekowego. Warto ograniczyć ilość spożywanego cukru i białej mąki – nadmiar tych produktów sprzyja występowaniu grzybic. Zamiast kawy czy mocnej herbaty lepiej pić duże ilości wody, by uniknąć odwodnienia organizmu.

Bezpiecznym wsparciem dla flory bakteryjnej jest stosowanie dostępnych w aptekach dopochwowych globulek zawierających odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakterii, które pomogą przywrócić zaburzoną równowagę flory bakteryjnej w pochwie. Kuracja probiotykami jest konieczna po każdej antybioterapii, takie leczenie bowiem prowadzi często do wyniszczenia pożytecznych bakterii obecnych w pochwie na rzecz na przykład drożdżaków.

Pomocne w łagodzeniu świądu sromu będą ziołowe płukanki czy nasiadówki. Polecane zioła to tymianek, szałwia, kora dębowa. krwawnik.

Do kąpieli oprócz wywarów ziołowych można dosypać sodę oczyszczoną (maksymalnie 1 łyżka na litr wody), która w bezpieczny sposób zniweluje swędzenie miejsc intymnych.

Ryzykowne „ludowe” metody

Niektóre domowe sposoby na swędzenie pochwy nie tylko nie są aprobowane przez lekarzy, ale też mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Aplikowanie do pochwy ząbków czosnku może poważnie podrażnić wrażliwą śluzówkę. Okłady z jogurtu mogą zaostrzyć przebieg infekcji, irygacje z octem winnym czy wywarami ziołowymi. Wypłuczą nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale też zniszczą naturalną florę bakteryjną pochwy.

Na koniec jeszcze jedno przypomnienie: żaden, nawet najlepszy i najbezpieczniejszy domowy środek nie zastąpi porady lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...