Rumian psi – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Rumian psi

Rumian psi (Anthemis cotula) występuje na terenach większości krajów Europy, w tym Wielkiej Brytanii, na wschód do Azji. A także na Zakaukaziu, Dagestanie, Arabii Saudyjskie i Afryce Północnej, w Polsce występuje na całym obszarze kraju. Rumian psi to gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Jest to roślina jednoroczna o łodydze rozgałęzionej już od dołu, rzadko owłosiona. Osiąga wysokość do 60cm. Kwiaty zebrane w koszyczki o średnicy 12-26 mm, języczkowate białe, odginają się w dół po przekwitnieniu. Owoce obłe niełupki z niewielkimi brodawkami, delikatnie żeberkowane.

Kwiaty kwitną od lipca do września, są one hermafrodytem (mają zarówno organy płci męskiej jak i żeńskiej) i są zapylane przez muchówki, są rośliny samonośne. Roślina rośnie na nieużytkach, przydrożach rzadziej na polach uprawnych. Charakterystyczną cechą rośliny są silnie i nieprzyjemnie pachnące liście oraz łagodnie trujące właściwości.

Rumian psi nadaje się do: gleb średnich (gliniastych) i ciężkich (gliniastych) i może rosnąć w ciężkich glebach gliniastych. Odpowiednie gleby pH: kwasowe, neutralne i zasadowe (alkaliczne). Nie może rosnąć w cieniu. Preferuje suchą lub wilgotną glebę.

Rumian psi – właściwości lecznicze

Rumian psi zawiera różne składniki: stwierdzono, że kwiaty zawierają lotne oleje, szczawiowe, walerianowe i taninarowe, sole magnezu, żelaza, potasu i wapnia, substancje barwiące, gorzką substancję wydobywczą i tłuszczową.

Rumian psi jest ściśle związany z rumiankiem, ale jest znacznie mniej skuteczny, jako lek. Był stosowany, jako środek przeciwskurczowy, powodował miesiączkę i był tradycyjnie stosowany w leczeniu stanów chorobowych związanych z macicą. Jest rzadko stosowany we współczesnej medycynie ziołowej.

Cała roślina jest antyspasmodyczna, ściągająca, diaforyczna, moczopędna, emetycka, emmenagogiczna i tonizująca. Ponadto rumian psi jest przeciwskurczowy, napotny, przeciwpasożytniczy i przeciwwymiotny. Zioło jest stosowane w leczeniu różnych chorobach, takich jak reumatyzm, padaczka, astma, przeziębienia i gorączka.

Stosowany zewnętrznie, jest, jako okład oraz dodawany, jako napar do wodnej kąpieli. Niektórzy ludzie są uczuleni na roślinę i ten lek może dać im bolesne pęcherze. To zioło jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży lub matek karmiących piersią.

Rumian psi – zastosowanie

Kwiaty są preferowane do użytku wewnętrznego, jako bezpieczny środek przeciwbólowy. Jest podawany w przypadku bezsenności, astmie, lub podczas rekonwalescencji do zniwelowania dolegliwości bólowych. Silne napary działają napotnie, mówi się, że to zioło jest tak samo cenne jak opium w dyzenterii. Był także stosowany w zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Rumian jest stosowany wewnętrznie, jako herbata, którą można wytwarzać zarówno z kwiatów, jak i całej rośliny, chociaż kwiaty są mniej nieprzyjemne, a więc są powszechnie stosowane.

Zastosowanie medyczne odnosi się do takich schorzeń jak:

  • Reumatyzm,
  • Padaczka,
  • Astma,
  • Przeziębienie
  • Nieżyt żołądka
  • Wymioty
  • Gorączka
  • Stany chorobowe macicy
  • Nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe
  • Stany zapalne skóry.

Rumian psi jest stosowany na zewnątrz, do przemywania ran i robienia opatrunków. Okłady lub kąpiele stosowane są także przy hemoroidach.

Zastosowanie rumianu psiego jest znane, jako środek na bolesny okres i dolegliwości żołądkowe, gdyż ma działanie rozkurczowe. Ponadto zioło działa łagodząco na układ pokarmowy i przynosi ulgę w objawach niestrawności. Działa tonizująco na żołądek, pomaga przy skurczach mięśni gładkich, może mieć również działanie łagodzące przy zespole jelita drażliwego.

Znane właściwości przeciwwymiotne rośliny pomagają w leczeniu wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zioło wspomaga trawienne, dlatego jest przydatne w sytuacji utraty apetytu. Właściwości przeciwpasożytnicze pomagają w usunięciu z organizmu pasożytów jelitowych i wspierają powrót do zdrowia. W chorobach dróg moczowych rumian psi odnotowuje działanie moczopędne, dzięki czemu osoba chora ma możliwość szybszego usunięcia wraz z moczem bakterii odpowiadających za stan zapalny.

W przebiegu chorób wirusowych objawiających się przeziębieniem napary z tej rośliny, działają przeciwgorączkowo i napotnie, wspomagając organizm w walce z chorobotwórczymi patogenami. Rumian psi wpływa pozytywnie na układ nerwowy, dzięki czemu zauważono jego lecznicze działanie w przypadku takiej choroby jak padaczka. Innym zastosowaniem rośliny jest wspomaganie układu oddechowego w astmie. Natomiast okłady na bazie wywarów z rumianu przynoszą ukojenie w chorobach reumatoidalnych.

Rumian psi – sposoby użycia

Rumian psi – napar z kwiatów:

2 łyżki stołowe suszonych kwiatów zalać dwiema szklankami wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia na 15 minut pod przykryciem, po czym przecedzić i spożywać wewnętrznie lub użyć do okładów lub przemywania ran lub zmian skórnych.

Do stosowania wewnętrznego wykorzystuje się wyłącznie kwiaty bez łodygi. Do kąpieli rumiankowej natomiast można dodać kilka liści. By przygotować kąpiel należy wrzucić do gorącej wody kilka garści kwiatu rumianku bez łodyg. Taka kąpiel powinna trwać około 20 minut. Można także użyć naparu, który wlewa się bezpośrednio do wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...