Pluskwica europejska (łac. Actaea europaea) jest to roślina należąca do gatunku jaskrowatych. Jej rozmieszczenie geograficzne jest dość specyficzne, gdyż mimo szerokiego występowania na terenie całej Europy, wyjątkiem jest Polska.
W Polsce pluskwica europejska również występuje, bowiem bardzo rzadko można ją spotkać. Jej głównym obszarem występowania w Polsce są wyżyny na południu kraju, jak również dorzecze dolnej Wisły oraz Pojezierze Mazurskie. Występuje także w Pieninach, Skałkach, jak również w Wąwozie Szopczańskim. Jeżeli chodzi o systematykę tejże rośliny to przedstawia się ona następująco, otóż:
- domeną są eukarionty
- królestwem są rośliny
- kładem są rośliny naczyniowe
- klasą są rośliny okrytopasienne
- rządem są jaskrowce
- rodziną jest rodzina makowatych
- natomiast rodzajem jest actaea
- chromosomy występują w formie 2n=16
Należy także zaznaczyć, iż jest to roślina bardzo charakterystyczna, zarówno jeżeli chodzi o jej właściwości, jak również sam wygląd. Bowiem liście są bardzo pierzaste i rozrośnięte, o jajowatych oraz piłkowanych odcinkach. Aczkolwiek po stronie spodniej są rzadziej owłosione. Natomiast jeżeli chodzi o kwiaty to są one koloru zielonego, są również bardzo niepozorne oraz zebrane w rozgałęzione kwiatostany.
Z kolei łodyga jest bardzo sztywna oraz wzniesiona, a pod ziemią posiada bardzo rozległe kłącze. Owoce tej rośliny są w postaci mieszków z haczykowatym dziubkiem. Roślinę tę można spotkać zwłaszcza w bardzo gęstych lasach, jak również we wszelkiego rodzaju zaroślach, a także na ich obrzeżach. Preferuje świeże powietrze, a także takie gleby, które mają słabo wilgotne podłoża, w szczególności o odczycie obojętnym lub zasadowym.
Pluskwica europejska – właściwości lecznicze
Pluskwica europejska była używana już od niepamiętnych czasów między innymi przez Indian północnoamerykańskich, jako środek leczniczy między innymi na problemy kobiece, jak również na bóle podczas porodu. Do tradycyjnego obszaru zastosowań należały takie dziedziny życia jak:
- schorzenia neurologiczne
- schorzenia internistyczne
- schorzenia reumatyczne
Podczas regularnego stosowania tejże rośliny należy wyróżnić takie właściwości lecznicze, jak:
- zwalczanie bólów stawów oraz mięśni
- łagodzenie objawów bóli menstruacyjnych
- pobudza wydzielanie hormonów żeńskich
- niweluje problemy związane z menopauzą
- pomaga w nagłych atakach kaszlu
- eliminuje zaburzenia zanikowe pochwy, jak również pocenia się, uderzenia gorąca oraz zaburzenia psychiki
- niweluje uporczywy szum w uszach
- eliminuje uporczywe zawroty głowy
- poprawia krążenia krwi
- pomaga przy problemach ze wzdęciami
- działa przeciwzapalnie
- działa uspakajająco
- powoduje spadek stężenia we krwi ilość LH
Pluskwica europejska – zastosowanie
Pluskwica europejska znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia, do których należy przemysł farmaceutyczny, przemysł kosmetologiczny, jak również może być stosowana w przemyśle spożywczym. Szczególnie znanym produktem spożywczym z pluskwicy europejskiej jest odwar, który wspomaga odporność organizmu, łagodzi objawy menopauzy, jak również niweluje objawy zmęczenia.
Aby go przygotować należy zerwać korzeń tejże rośliny, następnie odkładnie opłukać, tak aby pozbyć się niechcianych pasożytów, które występują na obszar, gdzie występuje pluskwica europejska. Następną kwestią jest, iż łyżeczkę dokładnie umytego korzenia należy zalać wrzącą wodą i gotować pod przykryciem około dwadzieścia minut. Z kolei jeżeli chodzi o przemysł kosmetologiczny to, jest to roślina pospolicie stosowana przy produkcji kremów, masek, toników do twarzy, a także szerokiej gamy balsamów i płynów do kąpieli, gdyż działa rozluźniająco oraz uspakajająco.
Natomiast jeżeli chodzi o przemysł farmaceutyczny, to pluskwicę europejską znajdziemy we wszelkich dostępnych ziołowych herbatach, suplementach diety, kapsułkach odchudzających, szamponach ziołowych, maseczkach regenerujących na twarz i dłonie, składniki z tej rośliny są także dostępne w wielu specjalistycznych produktach do pielęgnacji paznokci, do których należą wszelkiego rodzaju odżywki i specjalistyczne lakiery. Nadaje się także na rabaty bylinowe, jako roślina okrywowa, jak również jako soliter. Mimo tego, iż jest to roślina, która rośnie samoczynnie, przez osoby prowadzące gospodarstwa o działalności rolniczej, jest ona sadzona specjalnie, aby użyźnić jeszcze bardziej glebę.
Wszelkie stosowanie tej rośliny, w szczególności jeżeli chodzi o względy spożywcze, należy stosować z umiarem, gdyż stosowana w nadmiarze może powodować u niektórych osób uszkodzenia wątroby. Umiejętne stosowanie tyczy się także produktów kosmetycznych, gdyż może powodować u niektórych osób uczulenia, dlatego też gdy pojawiają pewne symptomy alergii należy jak najszybciej odstawić dany produkt i udać się do lekarza w celu konsultacji i wykonania stosowanych badań alergologicznych. W dawnych latach roślina ta była także odpowiedzialna za leczenie malarii, szczególnie jeżeli chodzi o kraje położone w zachodniej części Europy.