Mięta okrągłolistna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

mięta okrągłolistna

Mięta okrągłolistna (Mentha rotundifolia) jest jednym z ponad trzydziestu rodzajów mięty. Nazwę zawdzięcza listkom o zaokrąglonym kształcie. Jej właściwości i aromat są podobne do tych wykazywanych przez mięte pieprzową, choć nie tak intensywne. Z tej przyczyny jest mniej popularna, lecz także używana w kuchni, farmacji i do produkcji kosmetyków.

Mięta okrągłolistna – zastosowanie

Mięta okrągłolistna stosowana jest w postaci naparów, do których wykorzystywane są zarówno świeże liście, jak i susz. Zawierają one garbniki i olejki eteryczne oraz flawonoidy, mające korzystny wpływ na zdrowie. Produkuje się z niej również olejki eteryczne, stanowi dodatek do kosmetyków, głownie ze względu na świeży i przyjemny zapach. Wykorzystywana jest także w przemyśle spożywczym – jako przyprawa, głownie do deserów lub orzeźwiających napojów, czy w produkcji gum do żucia.

Mięta okrągłolistna – właściwości lecznicze

Herbata z mięty, z uwagi na działanie rozkurczowe, stosowana jest przy bolesnych menstruacjach. Przynosi też ulgę przy schorzeniach przewodu pokarmowego, takich jak biegunki, zaparcia, nudności, kłopoty z trawieniem czy zgaga, może być pita również profilaktycznie po zjedzeniu ciężkostrawnych dań. Picie naparu po posiłku przyspiesza trawienie i wspomaga metabolizm, dlatego jest sprzymierzeńcem diet odchudzających.

Mięta okrągłolistna posiada również właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Regularne spożywanie naparu przeciwdziała bakteryjnym chorobom żołądka, takim jak salmonella, może też zmniejszać ryzyko wystąpienia opryszczki ustnej. Herbata z mięty wpływa rozluźniająco na cały organizm, dlatego można pić ją jako środek wspomagający w przypadku nerwic i długotrwałych stresów. Może pomóc osobom borykającym się z problemem nadmiernego pocenia- w tym celu napar należy stosować w postaci płukanek lub gorących kąpieli, np. stóp.

Zastosowanie w medycynie znajduje również olejek miętowy. Używa się go do inhalacji w przypadku schorzeń zatok i gardła, gdyż przeciwdziała stanom zapalnym, zwalcza wirusy i bakterie. Pomaga pozbyć się uporczywego kataru i kaszlu.

Mięta okrągłolistna – sposób użycia

Do sporządzenia naparu z mięty użyć możemy zarówno świeżych, jak i suszonych liści. Należy parzyć je przez 5 minut w gorącej, lecz nie wrzącej wodzie- temperatura 80 stopni jest odpowiednia. Wywar może byś spożywany jako herbata, jednak stosować go można również do kąpieli i płukanek. Choć mięta okrągłolistna uważana jest za bezpieczna zioło, dziennie nie należy spożywać więcej niż trzy szklanki. W zbyt dużych ilościach może powodować nadmierne wydzielanie się soków żołądkowych.

W przypadku czystego olejku miętowego bezpieczniej jest nie stosować go bezpośrednio na skórę, lecz mieszać z wodą, kremem lub innym olejem, np. kokosowym. Pozwoli to uniknąć ewentualnych podrażnień. W domu możemy przygotować też macerat z mięty- należy suche liście zalać olejem z pestek winogron lub oliwą z oliwek, po czym odstawić na okres miesiąca w zacienione miejsce. Miksturę najlepiej przechowywać w naczyniu z ciemnego szkła, a w czasie miesięcznego leżakowania od czasu do czasu wstrząsać. Przygotowany macerat po przecedzeniu liści będzie miał świeży, miętowy zapach, bez obaw można stosować go na skórę twarzy i ciała.

Mięta okrągłolistna – kosmetyka

Wyciąg z mięty lub olejek miętowy są częstym składnikiem kosmetyków. Zapewniają uczucie świeżości i chłodzenia, przeciwdziałają poceniu, dlatego dodaje się je do zasypek i kremów do stóp czy dezodorantów. Dzięki świeżemu zapachowi i właściwościom antybakteryjnym znajdują zastosowanie również w produktach do pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Wyciąg z mięty możemy znaleźć w produktach, których atutem ma być zapach- szamponach, odżywkach do włosów, błyszczykach do ust.

Mięta okrągłolistna – uprawa

Mięta okrągłolistna, podobnie jak inne odmiany tej rośliny, jest łatwa w uprawie. Możemy znaleźć ją rosnącą dziko, ale także z powodzeniem hodować w ogrodzie lub domowej doniczce, choć roślina uprawiana w domu prawdopodobnie odznaczać się będzie mniej intensywnym zapachem. By zapewnić mięcie optimum warunków potrzebnych do rozwoju, należy  posadzić ją w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu i zadbać o wilgotne, przepuszczalne podłoże.

W naszym klimacie dużą zaletę rośliny stanowi stosunkowo duża odporność na mróz, nie ma też specjalnych wymagań związanych z rodzajem gleby. Decydując się na uprawę mięty na działce należy mieć na uwadze, że rozrasta się bardzo szybko- jeśli nie chcemy, by zajęła zbyt duży obszar bezpieczniejsza będzie hodowla w doniczce, można też umieszczać ją w pojemnikach wkopanych w ziemię.

Mięta okrągłolistna – suszenie liści

Surowcem służącym do sporządzania naparu w przypadku mięty są liście. Jeśli pochodzą z dziko rosnących roślin należy upewnić się, że w pobliżu miejsca zbioru nie przebiega uczęszczana droga ani nie znajdują się pola uprawne, mogące znaleźć się pod działaniem oprysków. Liście należy zbierać tuż przed pojawieniem się kwiatów, gdy roślina posiada pączki lub już w okresie kwitnienia.

Zbiór najlepiej przeprowadzać w suche i słoneczne dni- wtedy liczyć możemy na największą zawartość olejków eterycznych. Suszenie powinno odbywać się w ciepłym, lecz zacienionym i przewiewnym miejscu. Najlepiej jest zrywać całe łodygi, by móc wysuszyć roślinę wieszając ją liśćmi w dół. Po wysuszeniu liści nie należy kruszyć, lecz delikatnie zebrać do papierowych toreb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...