Mięta polej – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Mięta polej

Mięta polej (łac. Mentha pulegium) – gatunek dość rzadko występuje w Polsce, jednak możemy go spotkać na południu kraju. Pierwotnym miejscem, w którym możemy ją spotkać jest Ameryka Północna, dzięki czemu często występuje ona w opowieściach o ludach tego kontynentu.

Roślina pochodzi z rodziny jasnotowatych. Bylina. Należy siać ja bezpośrednio do gruntu zaraz po ostatnich przymrozkach. Rośnie w pełnym słońcu w glebach o obojętnym lub kwaśnym pH, próchniczych oraz żyznych. Najczęściej spotykana na mokradłach, przy rowach lub brzegach wód. Wykorzystywana jest jej część nadziemna, z której wytwarza się zarówno napary jak i tynktury, herbatki czy olejki eteryczne. Ma również zastosowanie jako garbnik czy flawonoidy.

Mięta polej – uprawa

Jej uprawa nie jest skomplikowana. Mięta polej rozmnaża się wegetatywnie poprzez podział kłączy, jednak jej szybki wzrost, połączony z jej ekspansywnością powoduje, iż roślinę należy izolować od reszty upraw, gdyż w przeciwnym wypadku stanie się ona uciążliwym chwastem. Ponieważ gatunek ten nie wymaga zbyt wielkiej troski, często jest hodowana w pojemnikach. Trzeba jednak wówczas pamiętać o systematycznym nawadnianiu rośliny.

Mięta polej – wygląd

Mięta polej osiąga wysokość od 7 do około 40 cm. Jej łodyga jest kwadratowa i rozgałęziona w okółkach liści. Może mieć barwy od zielonej po brunatną, aż do typowo brązowej. Posiada niewielkie szarozielone liście o różnorodnym kształcie. Mogą one być zarówno jajowate jak i epileptyczne czy też ogonkowe lub piłkowane, najczęściej spotyka się jednak owalne, ułożone po przeciwległych stronach z lekkim meszkiem na blaszkach.

Kwiaty mięty osiągają długość od 5 – 6 mm. Może występować w kolorach: biały, fioletowolawendowy, czerwonawy oraz różowy. Kwiaty rosną w gronach tworząc okółki przy liściach. Korona jest rozpięta na górze. Kielich od 10 – 13 nerwowy o długości około 3 mm. Kwitnie od lipca do września.

Mięta polej – zastosowanie

Zioła tego rodzaju bardzo dobrze wpływają zarówno na pracę jelit, jak i płuc czy macicy. Działa ona stymulująco, zwiększa potliwość ciała oraz krążenie krwi w macicy. Ma również działanie ściągające oraz zmniejszające przekrwienie, dzięki czemu dość szybko niweluje katar oraz uczucie zapchanego nosa. Aby wykorzystać tego typu działanie, należy kilka kropli olejku eterycznego dodać do gorącej wody i wdychać unoszące się opary.

Menthol, który jest składnikiem m. in. olejków eterycznych uzyskiwanych z mięty, może być zastosowany zarówno w pastylkach do ssania (łagodzi kaszel) jak i w różnego rodzaju maściach rozgrzewających, które są rozprowadzane na klatce piersiowej oraz plecach w celu zwiększenia potliwości oraz ułatwienia oddychania. Maści zawierające menthol mają również zastosowanie w sporcie. W przypadku kontuzji jak i zakwasów czy też chorób stawów. Polecane jest smarowanie miejsca bólu maścią rozgrzewającą w celu złagodzenia bólu.

Mięta polej często stosowana jest do inicjowania miesiączek w momentach, kiedy są one opóźnione z powodu stresu, podwyższonej temperatury ciała, choroby lub też prostych zahamowań psychicznych. Wykorzystywana jest także w leczeniu kobiet, których faza lutaelna jest krótsza niż powinna. Zazwyczaj objawia się to w drugiej połowie cyklu i prowadzi do mocnego ucisku w dolnej części podbrzusza oraz silnych skurczów macicy. Opóźniona faza progesteronu może doprowadzić również do zakrzepów i ostrego bólu pleców, który może być błędnie interpretowany. Mięta poprzez swoje właściwości rozrzedza błonę śluzową macicy i umożliwia sprawny przepływ płynów.

Mięta polej

Roślina ta ma swoje zastosowanie nie tylko w miesiączkach, lecz także w dolegliwościach żołądkowych. Poprawia ona trawienie, uspokaja rozstrój żołądka, łagodzi mdłości oraz niestrawność, a nawet kolki. W przypadku biegunki łagodzi ona wyściółkę oraz mięśnie okrężnicy, jest także niezastąpiona w przypadkach zatwardzenia, łagodząc spastyczną okrężnicę. Swoje zastosowanie znalazła również w medycynie, przy badaniach wziernikowych okrężnicy. Rozcieńczony olejek zostaje rozpylony na wziernik, w celu złagodzenia skurczów u pacjenta.

Właściwości i zastosowanie tej rośliny są rozmaite. Poprzez zwiększenie potliwości ciała pomaga dość szybko i skutecznie obniżyć jego temperaturę.

Mięta polej jest jednak wykorzystywana w nie tylko jako środek leczniczy. Olejek eteryczny z niej uzyskiwany znalazł również zastosowanie w koncernach chemicznych, perfumeryjnych, tytoniowych oraz spożywczych. W przemyśle spożywczym używany jest m. in. do wyrobu słodyczy, gum do żucia, lodów, napojów gazowanych.

Mięta polej – kulinarnie

Jako środek odżywczy mięta powoduje rześkość i przywraca energię, zmęczonemu ciału. Jest ona często wykorzystywana w kuchni jako dodatek do różnego rodzaju alkoholi. Zmiażdżone liście dodawane są do potraw w celu zwiększenia ich aromatu. W całości zaś dodawana jest do octu i herbatek ziołowych.

Mięta polej – przeciwwskazania

Z powodu właściwości, które pomagają w inicjacji miesiączki, mięta polej nie może być stosowana u kobiet w ciąży. Wiele osób twierdzi, że roślina może powodować poronienie, jednak nie jest to prawdą.

Olejków sporządzonych z tej rośliny nie można wykorzystywać miejscowo na skórę, gdyż jest on toksyczny i może doprowadzić do śmierci.

Mięta polej została umieszczona w grupie gatunków rzadkich na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...