Przegorzan kulisty – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Przegorzan kulisty

Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus L) występuje w Europie, Azji a także Australii i Ameryce Północnej. W Polsce roślina spotykana jest na terenach nizinnych. Przegorzan jest rośliną dwuletnią, należy do rodziny astrowatych.

Łodyga jest wzniesiona, gruba, owłosiona dochodzi do 2 m wysokości. Natomiast liście są skrętolegle, o kształcie trójkątnie lancetowatym. Przegorzan kulisty, wyróżnia się liśćmi kolczastymi, które od góry są zielone a na dole pokryte poplątanymi wełnistymi włoskami. Kwiaty są rurkowate, zebrane w kulistą główkę o średnicy 2 do 6 cm. Jest ona złożona z wielu 2 cm koszyczków. Korona kwiatu jest biała, natomiast wszystkie kwiaty posiadają barwę ciemnoniebieską i szare pylniki zrośnięte w rurkę. Okres kwitnienia obejmuje lipiec i sierpień.

Korzeń jest szeroko rozgałęziony i głęboko wrośnięty w ziemię. Przegorzan kulisty występuje na przydrożach, miedzach, obrzeżach zarośli, murawach. Preferuje wszystkie gatunki gleb, nie lubi terenów podmokłych.

Przegorzan kulisty – właściwości lecznicze

Olej z owoców tego zioła wyróżnia się dużą zawartością kwasu linolowego (ponad 70% wszystkich kwasów tłuszczowych) oraz wysoką zawartością tokoferolu (530-970 mg / kg oleju). Nasiona echinops zwykłych część alkaloidy echinopsine, hydroksylowe i aminowe grupy, a także tłuszcze.

Roślina zawiera echinopsunę stosowaną dla zwiększenia pobudliwości rdzenia kręgowego i ciśnienia krwi oraz ogólnie wzmacniająco. Kwiatostany zawierają sporą ilość witaminy C. Liczne badania nad właściwościami tego zioła potwierdziły cenną wartość leczniczą rośliny wspomagającą m.in. leczenie stwardnienia rozsianego. Jednak roślina działała leczniczo także w przypadku zaniku mięśni i różnych niedowładach.

Z nasion opisywanej rośliny pozyskuje się ten alkaloid mający działanie i zastosowanie zbliżone do strychniny
. Wyciągi z nasion wpływają na organizm pobudzająco. Należy jednak pamiętać, iż przegorzan jest rośliną trującą, dlatego też leczenie przy jego użyciu powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarską. Przegorzan kulisty ma leczniczy wpływ na układ nerwowy, układ krwionośny, mięśnie oraz stawy i kości a także skórę. Posiada właściwości pobudzające, wzmacniające, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Przegorzan kulisty – zastosowanie

Przegorzan kulisty posiada zastosowanie lecznicze powodujące poprawę samopoczucia i przyrost energii. Ponadto wpływa na wyostrzenie wszystkich zmysłów: zmysł smaku, słuchu, dotyku i powonienia.

To lecznicze zioło wzmaga napięcie mięśni szkieletowych i działa wzmacniająco na organizm człowieka. Ponadto jest często używany w zaniku nerwu wzrokowego, bólach mięśni, ponieważ zawiera wiele echinopsine. Wpływa to na aktywność układu sercowo-naczyniowego (zwiększa amplitudę serca i przyspiesza ich rytm).

Zielarze postrzegają przegorzan, jako doskonały środek na osłabienie, zawroty i silne bóle głowy.  Ponadto potwierdzono, że roślina ta zwiększa przepuszczalność błon komórkowych. Działanie ochronne tej rośliny zabezpiecza organizm człowieka przed chorobami układu krążenia. Systematyczne zażywanie nalewki na bazie tego zioła, może ustrzec przed miażdżycą tętnic, nadciśnieniem tętniczym czy chorobą wieńcową.

Składniki zawarte w roślinie wpływają leczniczo na układ nerwowo-mięśniowy, oddechowy, moczowy, dlatego wykorzystywany jest do niwelowania takich problemów zdrowotnych jak:

 • Rwa kulszowa,
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Rozszerza naczynia krwionośne
 • Udar mózgu
 • Stwardnienie rozsiane
 • Paraliż
 • Niedowłady kończyn
 • Uszkodzeń nerwów obwodowych
 • Łagodzenia napadów padaczkowych
 • Miażdżyca tętnic
 • Choroba wieńcowa
 • Ból głowy
 • Zmęczenie
 • Stan zapalny
 • Łuszczyca
 • Zatrzymanie krwawienia
 • Zanik mięśni,
 • Miastenia,
 • Impotencja
 • Środek moczopędny
 • Zakaźne zapalenie wątroby
 • Zapalenie opłucnej
 • Zapalenie płuc.

Stwardnienie rozsiane jest poważną chorobą, zaburzającą normalne funkcjonowanie. Dzięki tej roślinie można spowolnić postęp tej choroby. Przegorzan kulisty wspomaga odzyskanie sprawności fizycznej i psychicznej. Dzięki zawartości cennych olejów tłuszczowych w owocach rośliny, może być ona stosowana, jako hemostazy (mechanizm zapobiegający wypływowi krwi z naczyń krwionośnych) i lek przeciwzapalny. Zioło ma potwierdzony wpływ na pobudzenie odruchu z rdzenia kręgowego, co zwiększa napięcie mięśni i lepszą aktywność ruchową. Przeciwzapalne właściwości zioła przyspieszają ustąpienie zapalenia płuc i opłucnej, chroniąc chorego przed powikłaniami.

Przegorzan kulisty – sposoby użycia

Przegorzan kulisty jest przygotowywany w formie nalewki i wywaru.

Przegorzan kulisty – wywar

Jedną łyżeczkę zmiażdżonych nasion zalać szklanką wody i gotować przez kwadrans. Pozostawić do ostygnięcia, następnie przecedzić i spożywać do czterech razy dziennie po 2 łyżki.

Przegorzan kulisty – nalewka

Jedną łyżkę zmielonych nasion zalać 200 ml alkoholu. Mieszaninę odstawić w chłodne miejsce i pozostawić na 14 dni, od czasu do czasu potrząsając naczyniem. Po upływie tego czasu, nalewkę przecedzić i spożywać przed jedzeniem ( pół godziny), do dwóch razy dziennie po 10 do 20 kropli.

W przypadku chorób skórnych, gdy należy zastosować środek o działaniu przeciwzapalnym, można więc użyć nalewki z tej rośliny do przemywania miejsc zmienionych chorobowo.

Czy warto zasadzić przegorzan w ogrodzie?

Oczywiście, warto zasadzić przegorzan w ogrodzie. Przegorzan kulisty (Echinops ritro) to roślina, która posiada wiele zalet i może stanowić piękny i przydatny element w ogrodzie.

Przegorzan kulisty jest rośliną miododajną, co oznacza, że przyciąga pszczoły, motyle i inne owady zapylające. Dzięki temu może przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej w ogrodzie. Ponadto przegorzan kulisty ma charakterystyczne kuliste kwiatostany, które są pokryte białymi lub niebieskimi kwiatami ogrodowymi. Jest to niezwykle atrakcyjny widok i może stanowić ozdobę w ogrodzie.

Uprawa przegorzanu kulistego nie jest trudna. Roślina ta osiąga około 80 cm wysokości i preferuje słoneczne stanowisko. Gleba powinna być przepuszczalna i dobrze odwodniona. Przegorzan kulisty może być rozmnażany z nasion, które można zdobyć poprzez zakup lub pozyskać z dojrzałych owoców przegorzanu. Nasiona można wysiewać wczesną wiosną lub jesienią. Po wschodach roślina powinna być rozsadzona w odstępach około 60 cm.

W Polsce przegorzan kulisty jest gatunkiem rodzimym. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin miododajnych w naszym kraju. Występuje również inny gatunek przegorzanu, przegorzan pospolity (Echinops sphaerocephalus), który ma podobne cechy i również może być uprawiany w ogrodzie.

Przegorzan kulisty kwitnie od czerwca do września i ma duże białe kwiaty, które przyciągają spojrzenia. Po przekwitnięciu kwiatostany można zostawić na roślinie, ponieważ prezentują się atrakcyjnie nawet po zakończeniu kwitnienia.

Warto również wspomnieć, że przegorzan kulisty ma zastosowanie lecznicze. Jego korzenie są wykorzystywane w ziołolecznictwie jako środek moczopędny i przeciwgorączkowy.

Podsumowując, przegorzan kulisty to atrakcyjna roślina ogrodowa, która posiada wiele zalet. Jest rośliną miododajną, ma charakterystyczne kwiatostany, łatwo się uprawia i ma zastosowanie lecznicze. Jeśli zdecydujesz się zasadzić przegorzan w swoim ogrodzie, będziesz miał piękną roślinę o dużych białych kwiatach, która przyciągnie owady zapylające i dodatkowo ozdobi Twoje otoczenie.

Przegorzan kulisty Echinops sphaerocephalus

Przegorzan kulisty, znany naukowo jako Echinops sphaerocephalus, jest rośliną o wielu wartościowych cechach. Ta roślina należy do rodziny astrowatych i ma wiele zastosowań, zarówno ozdobnych, jak i leczniczych.

Przegorzan kulisty ma charakterystyczne kuliste kwiatostany, które składają się z licznych kwiatów. Kwiaty przegorzanu kulistego są pokryte białym kutnerem i mają kolczaste liście, które dodają roślinie interesującego wyglądu. Kwiaty przegorzanu pojawiają się zazwyczaj latem i przyciągają owady zapylające, zwłaszcza pszczoły.

Przegorzan kulisty występuje naturalnie w Polsce i jest gatunkiem rodzimym. Roślina ta jest często spotykana na terenach ruderalnych, przy drogach czy nieużytkach. Jednakże, ze względu na swoje atrakcyjne cechy ozdobne, przegorzan kulisty jest również uprawiany jako roślina ogrodowa.

Pielęgnacja przegorzanu kulistego jest stosunkowo prosta. Roślina ta preferuje stanowisko słoneczne i glebę przepuszczalną. Może być rozmnażana z nasion, które można zdobyć po przekwitnieniu kwiatostanów. Nasiona przegorzanu kulistego są wykorzystywane w ziołolecznictwie ze względu na swoje zdrowotne właściwości.

Wydajność miodowa przegorzanu kulistego jest również godna uwagi. Roślina ta jest rośliną miododajną i przyciąga pszczoły, które zbierają pyłek z jej kwiatów. Wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego może być istotna dla pszczelarzy, którzy czerpią korzyści z miodu pochodzącego od tej rośliny.

W Polsce występuje kilka gatunków przegorzanu, do których należy przegorzan kulisty. Przegorzan banatycki (Echinops bannaticus) i przegorzan węgierski (Echinops hungaricus) to przykłady innych gatunków przegorzanu, które można spotkać w naszym kraju.

Podsumowując przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus) to roślina o charakterystycznych kulistych kwiatostanach, pięknych białych kwiatach i kolczastych liściach. Jest rośliną miododajną i posiada wartości lecznicze. Uprawa przegorzanu kulistego nie jest skomplikowana, a jego obecność w ogrodzie może przyciągnąć owady zapylające i dodatkowo urozmaicić krajobraz.

Co warto wiedzieć o przegorzan kulistym?

Przegorzan kulisty (Echinops ritro) to interesujący gatunek rośliny, który posiada wiele wartościowych cech. Warto zdobyć informacje na temat uprawy tego przepięknego kwiatu oraz jego właściwości leczniczych.

Uprawa przegorzanu kulistego nie jest skomplikowana. Roślina ta preferuje słoneczne stanowisko i glebę przepuszczalną. Może być uprawiana z nasion, które można wysiewać na początku wiosny lub jesienią. Po wschodach rośliny, należy je rozsadzić, zachowując odstęp około 60 cm. Wzrost przegorzanu kulistego można ocenić jako krzaczasty, osiągający około 80 cm wysokości. Kwitnie on latem, prezentując piękne, kuliste kwiatostany o białej koronie.

Przegorzan kulisty jest rośliną miododajną, przyciągającą owady zapylające. Kwiaty przegorzanu kulistego są spodem pokryte białymi, puszystymi kutnerami, co nadaje im atrakcyjny wygląd. Dlatego też przegorzan kulisty jest popularny jako roślina ogrodowa, dodająca piękno i różnorodność do ogrodu.

W Polsce przegorzan kulisty jest gatunkiem rodzimym i występuje naturalnie w naszych roślinach naczyniowych. Jest również znany jako przegorzan ritro lub przegorzan pospolity. W przyrodzie można spotkać różne odmiany przegorzanu kulistego, a także inne gatunki przegorzanu, takie jak przegorzan banatycki czy przegorzan węgierski.

Przegorzan kulisty ma również właściwości lecznicze. Jest stosowany jako roślina lecznicza, zwłaszcza w postaci ziół. Nasiona przegorzanu kulistego wykorzystywane są w medycynie naturalnej ze względu na ich zdrowotne właściwości. Cechuje się on również lepkimi owocami.

Wydajność miodowa przegorzanu kulistego jest również godna uwagi. Roślina ta jest ceniona przez pszczelarzy ze względu na swoje kwiaty miododajne, które przyciągają pszczoły i inne owady zapylające. Na hektarze uprawy przegorzanu kulistego można otrzymać znaczną wydajność miodową.

Podsumowując, przegorzan kulisty (Echinops ritro) to piękna roślina ogrodowa, która kwitnie latem i przyciąga owady zapylające. Może być łatwo uprawiany z nasion, preferuje słoneczne stanowisko i glebę przepuszczalną. Posiada również właściwości lecznicze i jest ceniony przez pszczelarzy ze względu na swoją wydajność miodową. Jeśli decydujesz się sadzić przegorzan kulisty, możesz cieszyć się pięknymi kwiatami ogrodowymi, które dodadzą uroku i różnorodności Twojemu ogrodowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...