Mak piaskowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Mak piaskowy

Mak piaskowy (łac. Papaver argemone) jest to roślina należąca do rodziny makowatych. Gatunek ten należy do roślin jednorocznych. Jego obszar występowania obejmuje takie miejsca jak: Europa, aczkolwiek z wyłączeniem północno-wschodniej części Europy, jak również Afrykę Południową, Afrykę Północną oraz Kaukaz.

Jest to gatunek o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Bowiem łodyga maku piaskowego jest owłosiona oraz wysoka, gdyż sięga nawet 30 centymetrów długości. Liście również są owłosione, posiadające ząbkowate odcinki. Natomiast kwiaty charakteryzuje ciemnoczerwony kwiat, który jest umiejscowiony pojedynczo na szypułce, a płatki korony sięgają nawet do 20 minimetrów, zwykle nie stykając się ze sobą.

Aczkolwiek owoce tej rośliny charakteryzuje naga torebka, jak również bardzo liczna ilość nasion. Mak piaskowy można spotkać bardzo często brzegach dróg, a także na polach uprawnych. Rozkwit rośliny następuje na przełomie czerwca oraz lipca. Jeżeli chodzi o systematykę tejże rośliny, to przedstawia się ona następująco:

 • domeną są eukarionty
 • królestwem są rośliny
 • kładem są rośliny naczyniowe
 • należą do rzędu jaskrowców
 • należą do roślin makowatych

Mak piaskowy – właściwości

Mak piaskowy jest znany od setek lat. Gdyż jest to roślina o podobnym zastosowaniu oraz działaniu, jak mak lekarki. Roślina ta ma działanie przeciwkaszlowe, przeciwbólowe, jak również redukuje przejawy nadmiernej pobudliwości.

Działa również rozkurczowo przy problemach bóli menstruacyjnych u kobiet, gdyż rozluźnia mięśnie macicy, a także moczowodów oraz pęcherza. Bardzo dobrze się sprawdza podczas kwestii zaburzeń trawienia, jak również przy kolkach nerwowych, chorobie wieńcowej oraz kamicy moczowej. Surowcem lekarskim tejże rośliny są makowiny, czyli bez nasion makówki. Do maku piaskowatego wchodzi czterdzieści alkaloidów. Do których zalicza się między innymi:

 • morfinę, która jest silnym lekiem przeciwbólowym, aczkolwiek jest szybko uzależniająca
 • opium, które wykazuje także działanie silnie przeciwbólowe, zapierające, przeciwkaszlowe, a także rozkurczowe, aczkolwiek narkotyczne
 • kodeinę
 • papawerynę, która działa rozkurczowo na mięśnie moczowodów, macicy, jak również pomaga przy problemach menstruacyjnych. Jest ona stosowana przy chorobach wieńcowych, kolkach nerkowych, kamicy nerkowej, a także przy problemach z drogami żółciowymi
 • narkotynę, która ma właściwości pobudzające czynności ośrodka oddechowego, jak również właściwości przeciwkaszlowe

Aczkolwiek również znajdują się takie surowce jak:

 • flawanoidy, które są organicznymi związkami chemicznymi, spełniają one funkcje barwników i przeciwutleniaczy. Są to związki powszechnie występujące w roślinach, dzięki czemu stanowią codzienny element diety każdego przeciętnego człowieka. Aczkolwiek zawartość poszczególnych flawanoidów może być różna. Najbardziej popularnym jej rodzajem jest kwercetyna i jej glikozydy
 • sterole, które są organicznymi związkami chemicznymi pochodzenia roślinnego. Najważniejszym sterolem pełniącym niezastąpione funkcje w organizmach żywych jest cholesterol, który odpowiedzialny jest za transport tłuszczów w organizmie. Również bardzo duża część hormonów, które pełnią funkcję regulującą są także sterolami.
 • fenelokwasy, które są organicznymi związkami chemicznymi pochodzenia roślinnego. Znaczą ich ilość można znaleźć w suszonych owocach, tak też jest w przypadku maku piaskowego. Kwasy fenelowe są składnikiem hydrolizowanych tanin.

A w nasionach dodatkowo znajdują się także:

 • sole mineralne, które są nieorganicznymi związkami chemicznymi, z grupy soli. Są one ważnym składnikiem diety człowieka, jak również spełniają rolę budulcową oraz regulacyjną. Stanowią także około czterech procent organizmu człowieka. Natomiast w przypadku niedostatecznej ilość soli w organizmie człowieka może prowadzić do poważnych zaburzeń i dysfunkcji w organizmie.
 • witaminy, które są organicznymi związkami chemicznymi o różnorodnej budowie. Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego
 • olej
 • oraz białka, które zbudowane są z aminokwasów. Są odpowiedzialne za wszystkie procesy biologiczne w organizmie człowieka, jak również biorą udział w katalizowaniu wielu przemian w układach biologicznych. Białka pełnią także funkcję mechaniczno-strukturalną. Natomiast ze względu na ich budowę, dzielimy je na białka proste oraz białka złożone

Mak piaskowy – zastosowanie

Mak piaskowy może pełnić nie tylko funkcje lecznicze, jak również ozdobne. Gdyż bywa wykorzystywana w cukiernictwie, jako ozdoba do produkcji ciast. Aczkolwiek znanym sposobem zażywania maku jest sporządzenie z niego naparu z nasion. Natomiast płatki tej rośliny również przygotowuje się do przygotowania tego naparu.

Zaparzenie napoju na bazie płatków jest bowiem pomocne przy dolegliwościach związanych z bólami gardła, jak również podczas biegunek. Zaparzenie naparu z maku piaskowego nadaje się także bardzo dobrze w sytuacjach, w których jest potrzeba przemycia oczu, bądź w przypadku zapalenia spojówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...