Problemy z tarczycą – oto 14 oznak świadczących o problemach z tarczycą

Problemy z tarczycą

Problemy z tarczycą są przez wiele osób ignorowane. Jest to bardzo złe zjawisko. Tego typu dolegliwości są coraz bardziej powszechne. Ze statystycznych zestawień wynika, że problemy z tarczycą częściej dotykają kobiet.

Często zdarza się, że chorobie nie towarzyszą żadne dolegliwości. Dlatego warto przyglądać się działaniu własnego organizmu. Istnieją pewne oznaki, które świadczą, że dzieje się z nami coś niewłaściwego. Koniecznie poznaj czternaście objawów problemów z tarczycą. W ten sposób odpowiednio szybko zdiagnozujesz u siebie chorobę.

Do czego jest nam potrzebna tarczyca?

Tarczyca to nieduży narząd wewnętrzny. Znajduje się ona na szyi, trochę powyżej obojczyka. To właśnie w niej powstają dwa rodzaje hormonów, które odpowiadają za istotne funkcję naszego organizmu. Specjaliści nazywają je kolejno T3 oraz T4.

Właściwości hormonów, które wydziela tarczyca:

Problemy z odpowiednim funkcjonowaniem tarczycy mogą spowodować różne poważne dolegliwości. Możemy mieć do czynienia z nadczynnością tego organu. Wówczas nasz organizm produkuje zdecydowanie za dużo hormonów. Są także przypadki niedoczynności tarczycy. W takim przypadku nie wydziela ona dostatecznej ilości podobnych substancji. Obie sytuacje to skutek nieprawidłowego działania naszego układu immunologicznego.

Jak poznać to, że masz problemy z tarczycą?

Wyraźne pogorszenie nastroju lub nadpobudliwość

Jeżeli bez żadnego powodu dręczy Cię chandra, może to oznaczać, że masz problemy z tarczycą.

Przez deficyt hormonów może dojść do wyraźnego spadku poziomu serotoniny. W konsekwencji oznacza pogorszenie się nastoju

Kiedy tarczyca produkuje za dużo hormonów powoduje to poczucie niepokoju i nadpobudliwość.

Trudności ze zmiany wagi ciała

Przestrzegasz restrykcyjnej diety i uprawiasz regularnie sport? Jeżeli mimo tego nie możesz schudnąć, mogą stać za tym problemy z funkcjonowaniem tarczycy.

Może dojść także do tego, że chcemy przytyć, ale nie jesteśmy w stanie tego zrobić, niezależnie od ilości spożywanego jedzenia.

Zaparcia

Jeżeli spożywasz wiele warzyw oraz produktów o dużej zawartości błonnika, nie powinno dochodzić do żadnych problemów z trawieniem. W przeciwnym razie może to oznaczać zaburzenia pracy tarczycy.

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeżeli ciągle masz problem z wypróżnianiem oraz wzdęcia i bóle brzucha.

Problemy z zasypianiem

Problemy z zasypianiem oraz nagłe budzenie się w środku nocy może być następstwem zaburzeń pracy tarczycy. Często osoby cierpiące na takie schorzenie narzekają na koszmary senne oraz bezsenne noce. W innych przypadkach odnotowuje się zwiększoną senność oraz poważne problemy z zasypianiem.

Bóle stawów

Istnieje kilka chorób, które objawiają się przez problemy ze stawami. Niekiedy ból pojawia się po prostu przez przesadne obciążenie stawów.

Jednak do podobnych problemów może dojść także z powodu zaburzeń pracy tarczycy. Zazwyczaj takie objawy pojawiają się na ramionach oraz nogach.

Wysuszenie skóry

Zazwyczaj na problemy z suchą i łuszczącą się skórą wystarczą odpowiednie balsamy nawilżające lub inne produkty kosmetyczne. Jeżeli nie są one w stanie Ci pomóc, prawdopodobnie stoi za tym coś poważniejszego.

W przypadku problemów z tarczycą nasz organizm wydziela zbyt małą ilość potu. Powoduje to wyraźne wysuszenie skóry w okolicach twarzy, pach oraz nóg.

Podwyższony poziom cholesterolu

Niedoczynność tarczycy spowalnia pracę naszego metabolizmu. Przez to nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób spalać spożywany tłuszcz. W konsekwencji wzrasta poziom trójglicerydów oraz cholesterolu w naszej krwi.

Problemy z libido

Niekiedy wraz z pojawieniem się problemów z tarczycą nasze libido spada. Często brak zainteresowania seksem powodują pozostałe objawy: problemy z wagą, bóle stawów oraz obniżony poziom serotoniny.

Bóle szyi

W przypadku problemów z tarczycą mogą pojawić się charakterystyczne bóle szyi. Rozchodzą się one w różnych kierunkach. Wraz z nimi może pojawić się problem z przełykaniem śliny oraz chrypka. Wszystkie te problemy wynikają z tego, że chora tarczyca staje się nabrzmiała i naciska na naszą tchawicę.

Bóle mięśni i drętwienie kończyn

Jeżeli nie możesz się uwolnić od powyższych dolegliwości może oznaczać to poważniejszy problem ze zdrowiem. W tym celu koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Wypadanie włosów

Wraz z wysuszaniem się skóry oraz zaburzeniami trawienia może dojść do wypadania włosów. Wszystko to jest wynikiem niewłaściwego funkcjonowania tarczycy.

Nie ma nic złego w tym, że wypadają nam włosy. Zapewne często widzisz to podczas ich mycia lub szczotkowania. Nie jest jednak normalne to, że wypadają one tylko od samego dotknięcia.

Takie wzmożone wypadanie ni musi dotyczyć tylko i wyłącznie włosów na naszej głowie. Często osoby z chorą tarczycą maja wyjątkowo przerzedzone brwi.

Nagłe kołatania serca

Czy zdarza Ci się, że Twoje serce nagle zaczyna bić bardzo mocno? Jeżeli dochodzi do tego bez żadnego powodu (na przykład, kiedy nie wykonujesz żadnego wysiłku fizycznego), może być to dowód na nadczynności Twojej tarczycy.

Zwiększone ciśnieni krwi

Do nadciśnienia może dojść z wielu powodów. Dlatego przy zdiagnozowaniu tego problemu, lekarze rzadko kiedy zaczynają od zbadania stanu tarczycy.

Przyjmujesz wskazane leki oraz trzymasz się zdrowej diety, a Twoje ciśnienie nie spada? W takiej sytuacji zasugeruj lekarzowi, żeby przebadał Twoją tarczycę.

Nagłe zmiany w apetycie

Na Twoją uwagę zasługuje zarówno zwiększenie apetytu, jak i nagła niechęć do jedzenia. Jeżeli taka zmiana nastąpiła gwałtownie, może świadczyć to o pojawieniu się problemów z działaniem tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...