Bóle stawów – jakie są przyczyny i jak z nimi walczyć?

Bóle stawów

Bóle stawów można podzielić na stałe lub okresowe. Niezależnie od rodzaju jest to poważny problem, który może odebrać nam smak życia. Ból stawów powoduje duży dyskomfort i ogranicza naturalną mobilność naszego ciała.

Specjaliści ze Stanów Zjednoczonych prowadzą wiele badań nad tym schorzeniem. Z przygotowanych przez nich statystyk wynika, że na bóle stawów skarży się prawie 33% mieszkańców USA. Problem ten dotyka nas niezależnie od pochodzenia, czy płci. Wedle badań ból stawów dotyka zazwyczaj okolic bioder oraz ramion. Niemniej mogą one pojawić się w każdym naszym stawie. Ryzyko pojawienia się bólu stawów wzrasta wraz z naszym wiekiem.

Skąd biorą się bóle stawów?

Powodu tej dolegliwości należy szukać zazwyczaj w urazie więzadeł, torebek stawowych, ścięgien oraz otaczających ich tkanek. Oczywiście nie jest to jedyny powód bólu stawów. Niekiedy wynika on z stanów zapalnych stawów lub kości. Innym powodem może być reumatoidalne zapalenie stawów. Ból może być łagodny i tylko okresowy. Wielokrotnie zdarza się jednak, że ból jest nie do zniesienia i nie chce ustać.

Do dwóch najczęstszych chorób stawów zaliczamy zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Do pierwszego problemu może dość w następstwie nadwagi. Zdarza się, że jest to następstwo zużycia stawów. Dochodzi do niego miedzy innymi u sportowców. Natomiast reumatoidalne zapalenie stawów, to sytuacja, w której problem leży w działaniu samego naszego ciała. W takich sytuacjach organizm sam zaczyna atakować stawy.

Istnieje także szereg innych przyczyn bólów stawów. Zaliczamy do nich kumulacje toksyn w organizmie, zwyrodnienia, skręcenia, złamania oraz zapalenie kaletki. Zdarza się, że ból oznacza rozwój nowotworu, który rozprzestrzenia się w okolicach kości.

Te objawy świadczą, o tym że masz problem ze stawami

Poniżej zamieszczamy listę objawów. Na te objawy skarżą się osoby, u których zdiagnozowano problemy ze stawami.

  • Zaczerwienienie skóry
  • Obrzęk w okolicach stawów
  • Nadwrażliwość
  • Nagłe uderzenia gorąca
  • Problemy z poruszaniem stawów, sztywność
  • Osłabienie stawów

Jak leczyć ból stawów?

W przypadku przewlekłego bólu stawów nieodzowne będzie ograniczenie stanu zapalnego. Musimy postarać się o to, aby zwiększyć zakres mobilności stawów. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym uwolnisz się od tej męczącej dolegliwości:

Podstawowe zalecenia

Przede wszystkim postaraj się unikać stresu. Jeżeli ból jest duży konieczne będzie także jak największe ograniczenie ruchu, aż do momentu, gdy stan zapalny zostanie pokonany. Dobrym pomysłem jest stosowanie zimnych okładów. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład mrożonki warzywne. Okład powinno przyłożyć się do bolącego stawów na około piętnaście minut. Zaleca się powtarzać taki zabieg kilka razy dziennie.

Ciepła kąpiel na bóle stawów

Dobrym pomysłem jest korzystanie z ciepłych kąpieli. Koniecznie dodaj do wanny dwie filiżanki soli morskiej oraz szczyptę sody oczyszczonej. Taki zabieg potrafi zdziałać cuda. Kąpiel powinna trwać około piętnaście minut. Jeżeli z jakiś powodów nie możesz brać takich kąpieli w wannie istnieje alternatywne rozwiązanie. Po prostu wykorzystaj w tym celu miskę z ciepłą wodą, do której dodasz sól oraz sodę oczyszczoną w odpowiednich proporcjach. Dzięki ciepłej wodzie poprawisz przepływ krwi, która lepiej odżywi Twoje stawy. Ponadto uda Ci się rozluźnić spięte mięśnie.

Ograniczenie wagi

Często ból stawów jest następstwem nieprawidłowego ciężaru ciała. Dlatego warto zadbać o bardziej odpowiednią dietę. Mniejsza waga ciała zmniejszy ryzyko pojawienia się problemów ze stawami. Jeżeli ważysz o dwadzieścia kilogramów za dużo, to pozbycie się choćby pięciu kilogramów wyraźnie poprawi sytuację.

Specjalna dieta na bóle stawów

W przypadku wystąpienia problemów ze stawami koniecznie sięgnij po produkty, które mają działanie przeciwzapalne. Zaleca się między innymi spożywanie naparu z imbiru i kurkumy. Zrobisz go za pomocą dwóch szklanek gorącej wody, kawałka cytryny, połowy łyżeczki startego imbiru oraz takiej samej ilości proszku z kurkumy. Pij taki napar cztery razy dziennie.

Koniecznie wyeliminuj z diety cukier, biały ryż, sztuczne słodziki, biały chleb, czerwone mięso oraz wysoko przetworzonej żywności. Nie zaleca się także spożywać dużych ilości pszenicy, soi oraz kukurydzy.

Twoja dieta powinna uwzględniać dużą ilość zielonych warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, brązowego ryżu. Szczególnie zalecane jest spożywanie gryki, prosa oraz szarłatu.

Konieczne będzie zwiększenie ilości przyswajanego magnezu. Ten składnik pozwoli nam złagodzić ból oraz nienaturalną sztywność stawów. Warto rozejrzeć się za różnymi suplementami magnezowymi. Przyjmuj je wieczorem, tuż przed pójściem spać. Oprócz tego warto sięgnąć po naturalne produkty, które zawierają ten minerał. Zaliczają się do nich między innymi warzywa liściaste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...