Kurkuma zamiast treningu? Naukowcy mówią, że jest to możliwe!

kurkuma

Kurkuma to prawdopodobnie najzdrowsza przyprawa na świecie. Już od wieków wiele przepisów tradycyjnej medycyny zaleca stosowanie tej przyprawy. Oczywiście kurkuma największą popularność zyskała w Azji. Powszechnie stosuje się ją tam, jako istotny dodatek do wielu potraw. Obecnie ta żółta przyprawa zyskuje zasłużoną popularność także w naszym kraju.

Przez wiele lat przeprowadza się kolejne badania naukowe nad właściwościami kurkumy. Na dzień dzisiejszy posiadamy niemal pięć tysięcy wyników takich eksperymentów. Stwierdzają one, że ta przyprawa ma wpływ na leczenie raka. Oprócz tego kurkuma jest niezastąpionym środkiem do walki ze stanami zapalnymi w organizmie, depresją, a także cukrzycą.

Kurkuma i jej właściwości lecznicze

Ostatnie badania dowodzą, że spożywanie kurkumy zmniejsza ryzyko zawału serca w takim samym stopniu jak godzinny trening. Wystarczy jedynie dostarczać do organizmu jedną łyżeczkę tej zdrowotnej przyprawy.

Co dokładnie mówią badania?

Omawiane badania trwały przez osiem tygodni. Wzięły w nich udział trzydzieści dwie kobiety, które przeszły już menopauzę. Naukowcy przygotowali trzy grupy. Pierwsza z nich zakładała wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, druga natomiast spożywała wskazane dawki kurkumy. Ostatni z grup była po prostu kontrolna. Zalecono, aby podczas prowadzonego eksperymentu badane nie wprowadzały żadnych zmian w diecie oraz stylu życia. Podczas badań stosowano regularnie ultrasonograf. Za jego pomocą można było kontrolować kondycje śródbłonka. Tak nazywana jest wewnętrzna ściana naczyń krwionośnych. Dzięki badaniom ultrasonografem udało się uzyskać jeszcze bardziej precyzyjne wyniki badań. Ponadto regularnie sprawdzano drożność tętnic oraz ich elastyczność.

Podczas przeprowadzonych badań pacjenci z drugiej grupy codziennie spożywali łyżeczkę kurkumy. Badani z pierwszej grupy wykonywali natomiast dwa-trzy razy w tygodniu aerobik oraz inne ćwiczenia. Badacze zalecili pacjentkom, aby regularnie jeździły na rowerze oraz spacerowały. Każda sesja ćwiczeń trwała od 30 minut do jednej godziny. Przygotowany plan ćwiczeń był tak intensywny, aby zwiększać maksymalne tętno od 60% do 75%.

Badania wykazały, że obie grupy: spożywająca kurkumę jak i ćwicząca, poprawiły w tym samym stopniu stan śródbłonka. Wyniki okazały się niemal identyczne. Można wyciągnąć z tego wniosek, że kurkuma działa równie skutecznie, co regularny zestaw ćwiczeń. Zatem za pomocą tej przyprawy można zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy lub innych problemów z śródbłonkiem.

Badania nad właściwościami kurkumy

Naukowcy z Uniwersytetu Chiang Mai W Tajlandii przeprowadzili 2012 roku specjalne badania. Na ich podstawie udało się dowieść, że kurkuma zmniejsza szybkość akcji serca. W ten sposób okazało się, że ta żółta przyprawa może mieć zbawienny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Tajscy badacze odkryli, że kurkuma działa za pomocą kilku skomplikowanych procesów. Jest to kolejno modulowanie C-reaktywne białka, malondialdehyd osocza oraz zwiększenie stężenia peptydu n-końcowego typu B.

Wedle badań nie ma wątpliwości, że kurkumina działa przeciwzapalnie oraz zwalcza wolne rodniki. Za pomocą tej substancji uda Ci się zmniejszyć ilość cytokin prozapalnych a także zredukować ryzyko pojawienia się apoptozy kardiologicznej. Kurkumina uchroni Cię przed wieloma problemami z funkcjonowaniem serca oraz niedokrwistością.

Zatem za pomocą kurkumy jesteśmy w stanie zredukować stany zapalne, które pojawiły się w naszym organizmie. Spożywanie tej przyprawy uchroni nas przed uszkodzeniami nabłonka komórki. Korzystaj z zalet tego produktu spożywczego, a nie unikniesz wielu śmiertelnie niebezpiecznych chorób.

Zdajemy sobie sprawę, że niełatwo jest zmienić codzienne nawyki żywieniowe. Mimo tego trzeba się postarać, aby w swojej codziennej diecie uwzględnić większą ilość kurkumy. Dodawaj jedną łyżeczkę tej przyprawy do różnych potraw, które jesz na obiad. Innym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki tej wartościowej przyprawy jest przygotowanie specjalnego napoju. W takim wypadku należy wycisnąć sok ze świeżej kurkumy. Warto dodać do niego trochę orzechów kokosowych, pieprzy lub oliwy z oliwek. W ten sposób uda Ci się zwiększyć przyswajalność składników odżywczych tej przyprawy.

Smak kurkumy nie wszystkim ludziom przypadł do gustu. Jeżeli należysz do tego grona, koniecznie wypróbuj kapsułki z kurkumą, które można spożywać, jako suplement diety.

Uwaga: Pod żadnym pozorem nie stosuj podobnych kapsułek, jeżeli stosujesz inne leki. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz stosować podobny suplement diety.

Pamiętaj, że samą kurkumą nie można zastąpić aktywności fizycznej. Korzystaj ze zdrowotnych właściwości tej przyprawy, a przy tym regularnie uprawiaj sport. Na początek wystarczy choćby codzienny półgodzinny spacer lub przejażdżka na rowerze. Możesz oczywiście wprowadzić także inny rodzaj treningu. W ten sposób będziesz czuć się lepiej, a przy okazji poprawisz swoją kondycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...