Dziurawiec skrzydełkowaty – właściwości lecznicze, zastosowanie, użycie

Dziurawiec skrzydełkowaty

Dziurawiec skrzydełkowaty (Hypericum tetrapterum) rośnie w Europie, na Kaukazie, w Algierii i na Bliskim Wschodzie. Naturalizowany w niektórych częściach południowo-wschodniej Australii (Tasmania i południowa Wiktoria). W Polsce roślinę można spotkać na obszarach nizinnych i niskich partiach gór.

Dziurawiec skrzydełkowaty posiada łodygę wzniesioną z rozgałęzieniem na górze z charakterystycznym oskrzydleniem na krawędziach. Roślina wzrasta do 60 cm wysokości. Kwiaty przybierają jasnożółtą barwę, są pięciokrotne ułożone w kwiatostan, płatki posiadają kształt lancetowaty. Owoce w postaci torebki. Ten rodzaj dziurawca kwitnie w okresie lipca i sierpnia, preferuje wilgotne tereny takie jak łąki, rowy, brzegi akwenów wodnych.

Dziurawiec skrzydełkowaty – właściwości lecznicze

Niektóre z najbardziej imponujących korzyści zdrowotnych płynących z tej rośliny obejmują zdolność do leczenia depresji, poprawy wahań nastroju, łagodzenia niepokoju, zmniejszenia nasilenia objawów przedmiesiączkowych, regulowania aktywności hormonalnej, zapobiegania rakowi, ochrony przed wirusowymi infekcjami.

Składnikami chemicznymi dziurawca skrzydełkowatego są bioflawonoidy i szereg przeciwutleniaczy, które mogą mieć istotny wpływ na zarówno hormonalne, fizyczne, jak i chemiczne zachowanie organizmu.

Właściwości rośliny posiadają właściwości lecznicze takie jak: antydepresyjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe.

Dziurawiec skrzydełkowaty – zastosowanie

Właściwości antydepresyjne: być może najbardziej znanym efektem dziurawca skrzydełkowatego jest jego antydepresyjny charakter. Jest powszechnie stosowany w celu złagodzenia objawów depresji. Jest obecnie popularnym naturalnym rozwiązaniem, które lekarze i psychiatrzy często przepisują swoim pacjentom. Zawiera rzadkie połączenie chemikaliów przeciwdepresyjnych, które hamują lub opóźniają wychwytywanie pewnych neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna, dając organizmom dodatkową energię i przyjemność, niwelując objawy depresyjne.

Inne efekty psychiczne: pomaga regulować równowagę hormonalną w organizmie, ziele dziurawca skrzydełkowatego reguluje metabolizm i wpływa pozytywnie na bezsenności, drażliwości i przewlekłe zmęczenie. Dzięki wyeliminowaniu hormonów stresowych z organizmu może poprawić się ogólny stan zdrowia i funkcja poznawcza, ponieważ nadmierna ilość hormonów stresu wpływa na pogorszenie funkcjonowania różnych narządów.

Poprawienie nastroju w okresie menopauzy: istnieją dwa różne okresy w kobiecym zdrowiu seksualnym, które mogą być trudne pod względem wahań nastroju tzn. zespół przedmiesiączkowy i menopauza. Ziele dziurawca jest szeroko zalecane dla kobiet w obu tych okresach życia, ponieważ wykazano, że składniki chemiczne zmniejszają osłabienie nastroju i lęki u kobiet w okresie menopauzy, a także zmniejszają nasilenie skurczów.

Wyjście z uzależnienia: mimo że nadal trwają badania dodatkowe dotyczące tej szczególnej korzyści, wczesne badania wskazują, że stosowanie zioła może być bardzo pomocne w złagodzeniu objawów wycofywania się z nałogu tytoniowego i alkoholowego lub innych substancji uzależniających.

Środek przeciwwirusowy: najnowsze badania ujawniły niedawno, że dziurawiec skrzydełkowaty i zwyczajny ma pewne właściwości przeciwwirusowe. W tym zapobieganie lub ograniczanie ryzyka AIDS, zapalenia wątroby i innych poważnych stanów wirusowych. Jedynym problemem jest to, że w przypadku tego rodzaju działania przeciwwirusowego wymagane są bardzo wysokie dawki, które mogłyby powodować wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Prowadzone są dodatkowe badania nad znalezieniem odpowiedniej równowagi w tej wyspecjalizowanej dziedzinie zdrowia.

Dziurawiec skrzydełkowaty

Równowaga hormonalna: ziele dziurawca posiada aktywne składniki silnie wpływające na regulację hormonów w organizmie. Niedoczynność tarczycy jest jednym z najczęstszych zaburzeń tarczycy i wykazano, że zioło zmniejsza te objawy i pomaga w wytwarzaniu normalnego poziomu hormonów.

Środek przeciwzapalny: kojący charakter dziurawca i bogate stężenie związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla złagodzenia bólów stawów, i bólu mięśni. Podobnie jak pomaga łagodzić stan zapalny skóry i jelit, ziele zmniejsza również stan zapalny w układzie sercowo-naczyniowym. Pomagając w ten sposób obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć kołatanie serca.

Leczenie skóry: jeżeli używa się dziurawca w zastosowaniu miejscowym w postaci naparu lub nalewki, można przyspieszyć proces gojenia się oparzeń, stłuczenia i skaleczeń, pobudzając cyrkulację utlenionej krwi do tych komórek skóry, aby można było rozpocząć proces gojenia.

Efekty przeciwrakowe: badania nad rakiem zaczęły ostatnio wnosić większą wiarę w rolę, jaką odgrywa dziurawiec. Wykazały one wyraźną korelację pomiędzy zapobieganiem i leczeniem białaczki i konsekwentnym stosowaniem suplementów z ziela dziurawca.

Dziurawiec skrzydełkowaty – sposoby użycia

Ziele dziurawca skrzydełkowatego można znaleźć w kapsułce, nalewce, oleju lub surowej formie i wszystkie one mają swoje własne zastosowania.

Nalewka: 100 gram dziurawca zalać alkoholem (o.5 l)  najlepiej 70 %. Mieszankę przechowywać w zamkniętym szklanym naczyniu przez okres 2 tygodni, następnie należy przecedzić i dodać miód. Po wymieszaniu składników nalewkę trzeba odstawić w chłodne i ciemne miejsce na trzy miesiące. Po upływie tego kresu można spożywać nalewkę 2 razy dziennie po 3 łyżki. Nalewka doskonale pomaga na bóle migrenowe, stany napięcia emocjonalnego, dolegliwości w okresie menopauzy, bóle stawów.

Napar: 1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać przez 20 minut. Po czym przecedzić i spożywać. Napar można stosować wewnętrznie i zewnętrznie do przemywania skóry trądzikowej a także przy różnego rodzaju ropniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...