Ostryż długi (kurkuma) – właściwości lecznicze, zastosowanie, użycie

Ostryż długi

Ostryż długi (Curcuma longa) ma swoje początki najprawdopodobniej w Indiach, ale dziś jest powszechny w Azji Południowo-Wschodniej, Chinach i południowej Australii, ale można go spotkać w najbardziej tropikalnych regionach świata. Ostryż długi noszący również nazwę kurkuma jest wieloletnią rośliną. Znajduje się w regionach o klimacie tropikalnym, w szczególności w krajach południowoazjatyckich.

Jego aktywnym składnikiem jest kurkumina, która ma smak ziemisty, gorzki. Roślina dorasta do jednego metra wysokości, kłącze jest jajowate i podłużne. Kwiaty posiadają żółty kolor o rurkowatym kielichu. Zioło jest używane, jako przyprawa w kuchni południowoazjatyckich krajów i uważa się, że ma silne właściwości lecznicze. Części rośliny używana to kłącza.

Ostryż długi – właściwości lecznicze

Ostryż długi był stosowany tradycyjnie, jako środek antyseptyczny w leczeniu ran, siniaków, a nawet oparzeń. Roślina jest używana, jako lek na zachowanie młodości. Ze względu na doskonałe właściwości antyutleniające, które mogą zapobiegać powstawaniu wolnych rodników. Zioło działa również, jako środek przeciwzapalny, ponieważ zmniejsza poziom histaminy.

Jest stosowane, jako suplement diety, ponieważ uważa się, że leczy dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia. Niektóre badania wskazują, że może być skuteczne w leczeniu zapalenia wątroby. Ostryż posiada składnik aktywny, który ma pozytywny wpływ na tkankę wątroby. Nawet tkanki wątroby, które zostały uszkodzone przez nadmierne narażenie na działanie alkoholu lub innych niszczących leków, mogą być uzdrowione przez tą roślinę.

Wewnętrznie ostryż może być stosowany w postaci gotowanego proszku lub świeżego soku. Forma pasty może być stosowana miejscowo do leczenia łuszczycy, wrzodów, brodawek i świerzbu. Korzeń rośliny można wyciskać, aby wyodrębnić sok, który następnie jest zmieszany z wodą, i używany do oczyszczenia zatok i uśmierzenia bólów uszu. Ostatnie badania sugerują nawet, że ostryż długi może być nawet użyteczny w leczeniu choroby Alzheimera.

Ostryż długi – zastosowanie

Niektóre z najważniejszych korzyści zdrowotnych rośliny obejmują zdolność do gojenia ran, ochrony zdolności poznawczych, łagodzenia trudności menstruacyjnych. Ponadto zmniejszenia stanów zapalnych, wyeliminowania depresji, łagodzenia bólu, spowolnienia procesu starzenia, chronienia układu pokarmowego i zapobiegania rakowi.

Ostryż długi zapobiega gromadzeniu się beta-amyloidów i wspomaga leczenie zmian powstałych w mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Dodatkowo ziele może być pomocnym lekarstwem dla osób z chorobą Parkinsona. Ostatnio naukowcy wykazali, że aktywne składniki zioła (kurkumy) są użyteczne w leczeniu mukowiscydozy i wrzodziejącego zapalenia okrężnicy.

Właściwości łagodzące ból sprawiły, że nadaje się ona do zapewnienia ulgi osobom cierpiący na artretyzm i reumatyzm. Roślina może również zwiększyć działanie taksolu w zmniejszaniu przerzutów raka piersi.

Właściwości lecznicze i terapeutyczne ostryżu długiego również przyczyniły się do zastosowania w wielu produktach kosmetycznych, a także w domowych zabiegach kosmetycznych. Pasta z tego zioła jest używana przez kobiety na podstrefie indyjskiej do usuwania niepożądanych włosów. Jego zastosowanie na skórze daje przyjemny blask i utrzymuje szkodliwe bakterie z dala od ciała.

Ostryż długi

Jednym z najbardziej znanych zastosowań rośliny jest środek przeciwzapalny. Aktywne składniki są rozległe, ale szczególnie ważnym związkiem jest kurkumin. Substancja ta otrzymała dużą uwagę w środowisku medycznym ze względu na silne właściwości przeciwzapalne. W rzeczywistości siła tej substancji jest porównywana do najsilniejszych farmaceutycznych środków zmniejszających stan zapalny. Z tego powodu często zażywana kurkuma jest zalecana w celu zmniejszenia bólu stawów, dny moczowej i bólu mięśni podczas ćwiczeń lub uszkodzenia ciała. Można także zastosować miejscowy środek do zmniejszenia stanu zapalnego hemoroidów.

Ostryż długi był od dawna używany, jako środek wspomagający żołądek i jest szczególnie przydatny w zaparciach, skurczach i zespole jelita drażliwego. Działanie przeciwzapalne również odgrywa tu ważną rolę, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów, krwawienia w jelitach i ogólnie eliminuje podrażnienia w jelicie. Roślina jest często zalecana u pacjentów cierpiących na chorobę jelit z zapaleniem, a nawet bardziej poważne choroby, takie jak choroba Crohna.

Ostryż zawiera witaminę B6, która może poprawiać stan układu sercowo-naczyniowego. Witamina B6 może skutecznie hamować produkcję homocysteiny, która jest negatywnym produktem ubocznym, który poważnie uszkadza ściany komórkowe. Te osłabione ściany mogą powodować wiele powikłań w sercu, zwłaszcza w przypadku zaostrzenia przez wysokie ciśnienie krwi lub gromadzenie się płytki miażdżycowej. Po drugie, roślina bezpośrednio równoważy poziom cholesterolu, eliminując nadmiar LDL („złego cholesterolu”) z tętnic i naczyń krwionośnych. Może to pomóc w zapobieganiu miażdżycy tętnic, więc w połączeniu z silniejszymi naczyniami krwionośnymi ostryż stanowi kompleksowe rozwiązanie dla szerokiego zakresu problemów serca.

Ostryż długi – sposoby użycia

Ostryż długi może być stosowany do przyrządzania potraw i jest łatwo dostępny w proszku. Dostępne są również ekstrakty zioła (kurkumy) w postaci płynnej. Proszek może być spożywany z herbatami na bazie ziół, miodem lub gorącą wodą w leczeniu dolegliwości żołądkowych.

Dawkowanie – zwykle około pół do łyżeczki sproszkowanego zioła należy spożywać dwa do trzech razy dziennie.

Kapsułki z rośliną (kurkuma) w dawce 250-500 mg można także przyjmować trzy razy na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...