Kokorycz pełna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kokorycz pełna

Kokorycz pełna (Corydalis solida) rośnie do 0,2 m i zaliczana jest do rodziny makowatych. Pochodzi z północnej Europy i Azji, gdzie rośnie w lasach. Lekki półcień i wilgotna gleba zapewniają idealnie do rośnięcia warunki, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo niewymagająca rośliny. W Polsce jest spotykana, zarówno na niżu, jak i w niższych terenach górskich.

Kokorycz pełna kwitnie od kwietnia do maja, a nasiona dojrzewają od maja do czerwca. Kwiaty przybierają kolor ciemnoczerwony, czasami biały lub fioletowy i osiągają wielkość do 2,5 cm. Kwiaty są hermafrodytem (mają zarówno organy płci męskiej jak i żeńskiej), roślina jest samopłodna.

Kokorycz posiada niedużą, okrągłą bulwę (cebulę). Nadaje się do: gruntów lekkich (piaszczystych) i średnich (gliniastych) i preferuje glebę o dobrym odwodnieniu. Odpowiednie pH: kwasowe, neutralne i zasadowe (alkaliczne) gleby. Jadalne zastosowania: korzeń, gotowany bogaty w skrobię.

Kokorycz pełna – właściwości lecznicze

Kokorycz pełna posiada właściwości łagodzące, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, halucynogenne, uspokajające.

Kokorycz pełna ma w swoim składzie takie składniki jak alkaloidy fenantrenoizochinolinowe. Należą do nich: protopina, korybulina, korydyna, korybulina, bulbokapnina a także kryptopina.

Zawartość tych alkaloidów niweluje nadpobudliwość ruchową, nie wpływając negatywnie na napięcie mięśniowe. Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona po spożyciu preparatu z tej rośliny odczuwają znacznie mniejsze drżenie nerwów.

Zioło było używane przez ponad 1000 lat, jako środek przeciwbólowy w medycynie chińskiej. Bulwą jest anodyna, antybakteryjna, przeciwastmatyczna, działająca uspokajająco na układ nerwowy. Kokorycz pełna jest stosowana wewnętrznie, jako środek leczniczy na bezsenność i jako środek pobudzający. A także przeciwbólowy, zwłaszcza w bolesnych miesiączkach, urazach i bólach lędźwiowych. Roślina jest również stosowana w celu obniżania ciśnienia krwi. Badania sugerują, że ma również działanie lecznicze w chorobach tarczycy i kory nadnerczy.

Kokorycz pełna – zastosowanie

Kokorycz pełna ma zastosowanie w leczeniu bolesnych lub nieregularnych miesiączek, biegunki, zapalenia oskrzeli, chorób serca, bólu gardła i bólów brzucha. Zewnętrznie, jest używana, jako balsam do wcierania w bolące miejsca na plecach i obrzękach rąk itd. Roślina dla lepszych właściwości może być łączona z innymi ziołami jak na przykład: Tarczyca i Kozłek lekarski. W kombinacji działa dobrze na układ nerwowy powodując wyciszenie, wpływa pozytywnie na ustąpienie drżenia mięśni.

W przypadku przyjmowania suplementów powodujących rozrzedzenie krwi, takich jak czosnek, witamina E, olej rybny Omega 3, CoQ-10 lub aspiryna, może spowodować krwawienie z nosa. Dzieje się tak ponieważ zioło ma tendencję do zmniejszania liczby płytek krwi. Działanie lecznicze będzie odczuwalne zarówno wtedy gdy zostanie użyta nalewka z samej kokoryczy czy też wymieszana z 1/2 łyżeczką nalewki z wymienionych wyżej ziół.

Nalewka wykonana z tej rośliny pomaga w przypadku hemoroidów, powodując zmniejszenie przekrwienia guzków krwawniczych, łagodząc znacznie odczuwanie bólu. Ponadto odnotowano działanie lecznicze w chorobach związanych z układem moczowym. Kokorycz pełna pomaga w przypadku częstego oddawania moczu z lekkim bólem cewki moczowej. Ziołowa nalewka wspiera również układ limfatyczny i pomaga mu usunąć nadmiar płynów powodujących powstawanie żylaków.

Użyta nalewka jest wchłaniana przez jelito cienkie i stymuluje drenaż limfatyczny układu trzewnego, a jednocześnie poprawia wchłanianie tłuszczu do układu chłonnego. Rdzenni Amerykanie używali mocnej herbaty z kokoryczy na wilgotny, i dokuczliwy kaszel u osób starszych. Roślina doskonale sprawdzała się także podczas kąpieli usuwając zmęczenie lub obrzęk kończyn.

Kokorycz pełna może być używana wspomagająco przy leczeniu takich ciężkich chorób jak choroba Parkinsona, ma działanie rozkurczowe. Ponadto potwierdzono jej działanie żółciotwórcze oraz żółciopędnie, dzięki czemu poprawia funkcje wątroby i woreczka żółciowego.

Kokorycz pełna – sposoby użycia

Należy zebrać całą roślinę, susząc ją w małych wiązkach, zawieszonych w cieniu. Być może trzeba skrócić łodygi, jeśli są długie i umieścić w oddzielnych pakietach.

Kokorycz pełna – nalewki

W przypadku świeżej rośliny należy użyć 1 części świeżej rośliny z 2 częściami wagowymi 50% wódki. W butelkach nalewka powinna być przechowywana przez dłuższy czas, systematycznie potrząsana przez okres 10 dni. Nalewkę można spożywać, co 3 do 4 godzin, 25 do 35 kropli rozpuszczanych małej ilości ciepłej wody.

W przypadku suszu rośliny zwiększa się stosunek do 1 części rośliny suszonej do 5 części wagi wódki. Do herbaty należy użyć 1/2 łyżeczki w połączeniu z innymi ziołami i przyjmować często, ale małe dawki.

Wino z kokoryczy pełnej: około pięć dkg rośliny lub jedno dkg suszonych bulw (ewentualnie świeżych), rozkruszyć i zalać sto ml alkoholu o mocy 70 procent dodając 150 ml czerwonego lub białego wytrawnego wina. Mieszankę podgrzewać przez trzy minuty, następnie przetrzymywać przez okres trzech dni w zamkniętym szklanym naczyniu. Przecedzić i spożywać do dwóch razy dziennie po 10 kropli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...