Rosiczka okrągłolistna – właściwości lecznicze, zastosowanie, użycie

Rosiczka okrągłolistna

Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) należy do rodziny rosiczkowatych. Naturalnie występuje w stanie dzikim w całej Europie, w Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce występuje dość pospolicie na terenach bagiennych, wilgotnych, podmokłych i stosunkowo ciepłych. Dobrze wiedzieć, że objęta jest całkowitą ochroną na terenie naszego kraju.

Roślina jest drobna, osiąga zaledwie 5-20 cm wzrostu. Liście są odziomkowe i zebrane w różyczkę, mają długie ogonki, są okrągławe i delikatnie czerwone. Roślina posiada specyficzne włoski, przy pomocy których wydziela lepką, słodką ciecz, która wabi do siebie owady. Te, przyklejają się wówczas do powierzchni rośliny i nie mogą już uciec. Rozpoczyna się wówczas etap trawienia owada. Kwiaty zebrane są w jeden lub kilka głąbików kwiatowych. Roślina kwitnie od lipca do września.

Rosiczka okrągłolistna – właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest ziele rosiczki, które zawiera pochodne 1,4-naochinonu, takie jak: plumbagon czy droseron, oraz awonoidy: kwercetynę i kemfrol. Ponadto, rosiczka zawiera całe mnóstwo pochodnych naftochinonu, kwasu chlorogenowego, flawonoidów, antocyjanów i triterpenów. Szczególną rolę przypisuje się 7-metylojuglonowi i rossozylidowi.

Należy jednak, w tym miejscu podkreślić, że związki zawarte w zielu rośliny są bardzo nietrwałe i szybko ulegają utlenieniu i rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury i ciepła. Wspomnianym związkom przypisuje się aktywność antybakteryjną, a szczególnie wobec gronkowców, paciorkowców, prątków, dwoinek. Wymienione związki chemiczne rewelacyjnie radzą sobie z chorobami układu oddechowego.

Wodne wywary z ziela rosiczki od dawien dawna stosowano w medycynie tradycyjnej jako środki antybakteryjne, rozkurczowe i uspokajające. Ziele stosowano w leczeniu grypy, przeziębienia, krztuśca, anginy, gruźlicy, szkarlatyny, zapalenia oskrzeli, płuc, gardła, migdałków. Podjęto również próby leczenia raka przy pomocy ziela. W tym celu stosowano maceraty i sok ze świeżego ziela.

Współczesne badania potwierdzają, że związki chemiczne izolowane z rośliny mają silne działanie antyprątkowe, w związku z czym mogą śmiało być wykorzystane do leczenia gruźlicy. Okazuje się, że rossolizyd zawarty w roślinie wykazuje działanie cytostatyczne. Oznacza to, że ma zdolności do normalizowania stanu tkanek, a zaburzając procesy patologicznych mitoz, radzi sobie z chorobami onkologicznymi. Substancje zawarte w zielu zapobiegają skurczom oskrzeli. Naftochinony mają działanie broncholityczne i sekretoliczne.

Wspomagają oczyszczanie dróg oddechowych i wydzielanie śluzu. Wspomagają regenerację uszkodzonych rzęsek nabłonka wielowarstwowego urzęsionego, naturalnie występującego w drogach oddechowych. Dzięki temu, maleje ryzyko rozwoju raka. Warto wiedzieć, że czynnikiem predysponującym do rozwoju nowotworu jest metaplazja komórkowa, którą powodują patologiczne bodźce środowiska zewnętrznego. Intensywność działania tych bodźców zostaje znacznie zmniejszona dzięki przyjmowaniu ziela z rosiczki okrągłolistnej. Plumbagina w małych ilościach działa antybiotycznie, natomiast w dużych cytostatycznie.

Rosiczka okrągłolistna – zastosowanie

Rosiczka okrągłolistna znalazła zastosowanie w leczeniu kokluszu i wszystkich chorób układu oddechowego. Poleca się stosowanie z naparów ziela rosiczki okrągłolistnej wszystkim palaczom czy osobom pracującym w hutnictwie, górnictwie oraz zamieszkującym tereny kraju, na których występuje smog. Ponadto, można stosować w leczeniu niestrawności i przeciwko bólom żołądkowym. Rewelacyjnie działa również na kaszel. Bardzo dobrze sprawdza się też w leczeniu schorzeń dermatologicznych w postaci naparów, kosmetycznych parówek i przymoczków, np. na obrzęknięte powieki.

Rosiczka okrągłolistna – sposób użycia

  • Stosować należy ok. 3 g ziela dziennie. Ziele pozyskuje się w okresie od lipca do września. Niewielką ilość należy rozgnieść, przyjmować 2-3 łyżki dziennie.
  • Nalewka – kilka łyżek ziela należy zalać alkoholem 40%, najlepiej objętościowo w stosunku 1:3.
  • Przetwory – dziś metoda mało popularna, aczkolwiek, jak najbardziej ma prawo bytu, tym bardziej, że rosiczka okrągłolistna wykazuje wiele właściwości antynowotworowych. Można je mieszać z miodem, syropem cukrowym, sokiem malinowym i aroniowym. Najlepiej jest stosować wg zasady – 1 część nalewki rosiczkowej (1:3) na 1 część miodu. Można przyjmować nawet 4-5 razy dziennie po 1 łyżeczce bądź łyżce w trakcie grypy czy uporczywego kaszlu, bólu gardła. Można stosować w przypadku podjęcia próby leczenia raka skóry. Zażyta w nadmiernych ilościach powoduje podrażnienie błon śluzowych oraz biegunkę, czasem też nudności i wymioty.
  • Macerat – świeże ziele wytrawia się letnią wodą. Sok z ziela wspomaga trawienie białek. Dawniej stosowano je w dyspepsji (zmniejszone wydzielanie pepsynogenu, który powinien w odpowiednim momencie zmienić się w pepsynę wspomagającą trawienie) oraz niedoborze enzymów trawiennych jelitowych i trzustkowych. Stąd też wzięło się zainteresowanie rosiczką w leczeniu cukrzycy typu II. Metoda nie jest jednak, opracowana przez lekarzy ani farmaceutów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...