Oliwka europejska – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Oliwka europejska

Oliwka europejska (Olea europaea) to gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Inne jej spotykane i używane nazwy to oliwnik europejski, oliwka uprawna czy drzewo oliwne. Jest szeroko rozpowszechniona praktycznie w całym basenie Morza Śródziemnego, gdzie jest znana już od czasów starożytnych, a obecnie jest w tym rejonie najchętniej uprawianym drzewem owocowym.

Sady, czyli gaje oliwne, zajmują powierzchnię ponad 8 milionów hektarów, co stanowi aż 98 procent światowych upraw tego drzewa. Spotyka się ją również w innych regionach świata. Występuje w Azji Południowej, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, a nawet w Australii oraz na wielu wyspach Oceanu Indyjskiego.

Oliwka europejska to drzewo lub czasami duży krzew, który może dorastać do 15 m wysokości. Jednak najczęściej uprawiane są niższe odmiany, mające maksymalnie około 5 m, co znacznie ułatwia zbiory owoców. Pień drzewa prawie nigdy nie jest prosty. Pień charakterystycznie wygięty, sękaty i pokryty szarawą, szorstką korą, a jego środek jest pusty.

Liście ułożone naprzeciwlegle mają od 3 do 5 cm długości o podłużnie owalnym kształcie, umieszczone na krótkich ogonkach. Z wierzchu mają barwę ciemnozieloną, a od spodu są srebrnoszare i pokryte włoskami. Kwiaty są nieduże, o niezwykle intensywnym zapachu i kremowo-żółtej barwie. Pojawiają się na zeszłorocznych pędach wczesną wiosną. Owocami oliwki są znane wszystkim jej miłośnikom pestkowce. Owoce o długości do 3,5 cm, których barwa przed dojrzeniem jest szarozielona, a kiedy w pełni dojrzeją, zmienia się na niebiesko-czarną.

Oliwka europejska – bogactwo składników odżywczych

Najbardziej wartościową częścią oliwki europejskiej są z pewnością jej pożywne i wyjątkowo smaczne owoce, które można spożywać na wiele różnych sposobów, na surowo czy też w postaci przetworzonej. Warto wykorzystać bogactwo zawartych w nich składników odżywczych, znane oraz doceniane od tysięcy lat i mające wręcz zbawienny wpływ na nasz organizm.

Oliwki to niewyczerpalne źródło zdrowia, a w ich składzie możemy znaleźć przede wszystkim tłuszcze, dzięki czemu służą do produkcji oliwy z oliwek, zawierającej nasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, zalecane przez lekarzy i dietetyków. Są one niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia ogólnej profilaktyki zdrowotnej, ale pomagają też w leczeniu wielu, często poważnych chorób.

Kiedy wprowadzimy je do codziennego menu, to znacznie zmniejszymy ryzyko zachorowania między innymi na miażdżycę, wszelkiego rodzaju alergie, atopowe zapalenie skóry czy bardzo groźne stwardnienie rozsiane.

Oliwki to także cała gama witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, gwarantujące prawidłowe działanie układu nerwowego i skutecznie pomagające cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym oraz pełnią możliwości intelektualnych aż do późnej starości. Z kolei witamina C wzmocni naturalny układ odpornościowy i uchroni nas przed infekcjami, a witamina E o działaniu antyoksydacyjnym skutecznie opóźni procesy starzenia. Na stan naszego zdrowia korzystny wpływ będą miały również składniki mineralne, takie jak potas i fosfor.

Oliwka europejska – oliwa z oliwek, nektar zdrowia

Dieta śródziemnomorska wykorzystująca oliwki i wytwarzaną z nich oliwę, od lat jest uważana za jedną z najskuteczniejszych na świecie. Zdecydowanie warto się nią zainteresować, a właściwości, jakie posiada oliwa z oliwek, sprawiają, że jest również niezwykle korzystna dla naszego zdrowia. Lista chorób, w których leczeniu można ją stosować, jest naprawdę długa.

Pomaga przede wszystkim zwalczać wszelkiego rodzaju stany zapalne w organizmie, głównej przyczyny wielu schorzeń. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy ma dobry wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. Obecność tłuszczów jednonienasyconych znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, drugiej po zawale serca przyczyny zgonów. Jego również można uniknąć, biorąc przykład z mieszkańców państw śródziemnomorskich, którzy spożywając codziennie oliwę z oliwek, mają najniższy na świecie odsetek osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby serca i układu krążenia.

Innym poważnym schorzeniem nękającym nasze społeczeństwa jest choroba Alzheimera. Choroba powoduje odkładanie się płytek meta amyloidu w komórkach mózgu, co szybko doprowadza do ich całkowitej degeneracji. Substancje zawarte w oliwie pomagają ograniczyć, a jak wykazują najnowsze badania, także niemal całkowicie zahamować ten proces. To tylko część chorób w walce, z którymi pomagają te niepozorne owoce oliwki europejskiej.

Warto jeszcze wspomnieć o ich wpływie na ograniczenie zachorowalności na szczególnie niebezpieczne nowotwory, na co ma wpływ zawartość przeciwutleniaczy, które zmniejszają uszkodzenia oksydacyjne wywoływane przez tzw. wolne rodniki. Także osoby narzekające na zbyt wysoki poziom cukru we krwi powinny rozważyć czy nie będzie dla nich korzystna dieta śródziemnomorska. Dieta zmniejszająca ryzyko zachorowania na cukrzycę o ponad 40 procent. Jednak kupując oliwę z oliwek, powinniśmy zwrócić uwagę na jej jakość.

Jedynym jej rodzajem korzystnym dla naszego zdrowia, jest ta z pierwszego tłoczenia. Te której procesy filtracyjne nie pozbawiły przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...