Miodunka ćma – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Miodunka ćma

Miodunka ćma (Pulmonaria obscura Dumort) jest rośliną należącą do rodziny ogórecznikowatych. Jest popularna nie tylko na obszarze całej Europy, ale i w Azji. Roślina osiąga wysokość 30 cm wysokości, łodyga na ogół jest pojedyncza, choć bywa, że się rozgałęzia. Rośnie w lasach liściastych, zaroślach i wysoko próchnicowych glebach. Liście wyrastają z krótkich łodyżek, a górna część pokryta jest niewielkimi wyrostkami. W opozycji do miodunki plamistej nie posiadają plam, lecz są barwy jednolitej. Miodunka kwitnie wczesną wiosną. Jej kwiaty są różowe, a wraz z z czasem ciemnieją, aż stają się fioletowe.

Miodunka ćma – surowiec leczniczy

Miodunka ćma należy do roślin mających terapeutyczny wpływ na organizm człowieka. Niegdyś określana była nazwą „Pulmonaria„, co jednoznacznie wskazuje na jej pozytywny wpływ na układ oddechowy. Najważniejszymi związkami chemicznymi, które zawiera roślina są: saponiny, antocyjany, krzem, alkaloidy, garbniki, śluzy, allantoina, kwas chlorogenowy, elagowy, rozmarynowy.

Zauważono, że napary z miodunki ćmy pomagają na chrypkę, katar bronchialny, ropne zapalenia, dolegliwości układu pokarmowego. Warto mieszać ją z ziołami roztwarzającymi śluz, jak np. podbiał. Zewnętrznie stosuje się jako środek ograniczający stany zapalne i problemy dermatologiczne.

Wodne ekstrakty z miodunki mają działanie wykrztuśne, osłaniające, przeciwobrzękowe, przeciwkrwotoczne, wzmacniające, przyspieszają gojenie stanów zapalnych i ognisk gruźliczych. Mają działanie ściągające, moczopędne, przeciwkamicze oraz oczyszczają krew.

Miodunka ćma – zastosowanie

  • macerat z miodunki – pół szklanki (ok. 150 ml) należy zalać 2 szklankami wody przegotowanej, a następnie odstawić na 5-6 godz i odcedzić na sicie. Pić należy 2 razy dziennie po ok. 100 ml. Macerat należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w szczelnie zamkniętym pojemniku, jednak nie dłużej niż przez 3 doby. W kuracjach odtruwających należy pić przez 2-3 dni i niewielkimi porcjami.
  • odwar z miodunki – 1-2 łyżki świeżego ziela zalać należy wodą (ok. 250 ml) i gotować przez 10 min. Potem odwar odstawiamy na 30 min, po czym należy go przecedzić. Pić w ciągu dnia niewielkimi porcjami po ok. 50 ml. Odwar ma dobre działanie ściągające i przeciwzapalne, odżywcze, przeciwwysiękowe, przeciwobrzękowe.
  • tonik – rewelacyjnie sprawdza się w problemach skórnych. 100 ml maceratu wlać do 100 ml przegotowanej wody z octem spożywczym 5%, 100 ml alkoholu 40-70% (spirytus salicylowy lub kamforowy) lub 100 ml białego wytrawnego wina i wymieszać. Tonik z miodunki ćmy jest bardzo pomocny w leczeniu trądziku różowatego czy wegetatywnego czerwienia twarzy (rumienia).
  • W celu załagodzenia ciężkich zmian skórnych promuje się połączenie 2% roztworu efedryny z maceratem albo odwarem miodunkowym. Najważniejsze jest zachowanie proporcji 1:1, tzn, że oba składniki powinny być użyte w identycznych ilościach. 2% efedrynę można znaleźć w niektórych rodzajach kropli do nosa. Zmiany trądzikowe należy przemywać 2-3 razy dziennie.

Miodunka ćma – działanie terapeutyczne

Miodunka ćma przyspiesza regenerację nabłonków oddechowych oraz rzęsek, które pomagają usunąć zanieczyszczenia z dróg oddechowych. Preparaty z wykorzystaniem miodunki powinny zatem, spożywać osoby szczególnie narażone na działanie dymu, kurzu, pyłów, substancji smolistych oraz gruźlicy czy osoby stale zmagające się z zapaleniem dróg oddechowych.

Nie od dziś wiadomo, że nawet delikatnie uszkodzony nabłonek migawkowy predysponuje do rozwoju raka. Jest to jednak, jeszcze nie choroba, lecz niepokojący symptom, świadczący o tym, że z jakiś czynnik ze środowiska zewnętrznego działa negatywnie na rozwój komórek. Pora więc, zrobić wszystko, by je ratować i zapobiegać dalszym patologicznym metamorfozom. Odnowione komórki z odbudowanymi rzęskami (migawkami), przestają na wszystko reagować patologicznymi adaptacjami. Spożywanie preparatów z miodunki ćmy skutecznie zapobiega poszerzaniu stanów zapalnych, a nawet przyspiesza procesy gojenia.

Ponadto, saponiny i śluzy zawarte w roślinie, działają wykrztuśnie. Ułatwiają usuwanie flegmy, a nawet niszczą chorobotwórcze drobnoustroje. Dobrze wiedzieć, że flawony i flawonoidy (barwniki roślinne) to najlepsze antyoksydanty, które przyciągają do siebie toksyczne produkty przemiany materii i pomagają szybko usunąć je z ustroju, nim te, dokonają niepożądanych zmian w komórkach.

Krzem zawarty w roślinie, rewelacyjnie wpływa na gospodarkę wapniową, przeciwdziała osteoporozie i pełni ważną rolę w przypadku wykonywania ćwiczeń fizycznych czy ciężkiej pracy na co dzień. Ponadto, krzem wyjątkowo nie lubi metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, rtęć czy krzem. Jest naturalną barierą dla zatruć metalami ciężkimi. Właśnie dlatego, spożywanie preparatów z miodunki ćmy poleca się także osobom pracującym w hutach czy w przemyśle, a także osobom mieszkającym na zanieczyszczonych obszarach kraju.

Miodunka działa synergicznie razem z żywokostem, przytulią, ślazem, prawoślazem, lebiodką, mydlnicą, fiołkiem, babką płesznik, babką szerokolistną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...