Owies zwyczajny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Owies zwyczajny

Owies zwyczajny (Avena sativa) rośnie w umiarkowanych temperaturach, w Europie Północnej. Dobrze rozwija się w suchych nieużytkach, uprawianych gruntach i łąkach. Jest to odporna roślina typu 2, która może być uprawiana w cięższych glebach, chociaż zwykle preferuje glebę piaszczystą lub gliniastą. Wymaga dobrego odwadniania, ale może rosnąć w wysokiej kwasowej glebie. Roślina wymaga słońca i nie może rosnąć w cieniu, dobrze toleruje suszę.

Owies zwyczajny jest rośliną roczną, wyprostowaną z płaskim, szorstkim, ale wydłużonym liściem. Ma złote nasiona w kształcie podobnym do wrzeciona. Kwiaty są w czerwcu i lipcu. Nasiona dojrzewają od sierpnia do października. Kwiaty mają zarówno organy płci męskiej, jak i żeńskie, i zapylane są przez wiatr. Części roślin używane leczniczo to ziarna, słoma i nasiona. Kiedy ziarno jest zbierane i suszone – również pod koniec lata – może być przechowywane przez kilka lat.

Owies zwyczajny – właściwości lecznicze

Owies zwyczajny zawiera białko (gluten), saponiny, flawonoidy, alkaloidy, związki steroidowe, witaminy B1, B2, B6, D, E, K kwas foliowy, karoten, skrobia, węglowodany, błonnik pokarmowy i tłuszcz. Zawiera również minerały takie jak wapń, magnez i żelazo, fosfor, cynk tiaminę oraz pierwiastki śladowe, takie jak krzem, sód i potas, ryboflawinę, niacynę. Roślina nie zawiera cholesterolu.

Owies był elementarnym źródłem żywności zarówno dla ludzi jak i zwierząt od czasów prehistorycznych. Istnieją spekulacje, że to źródło żywności najlepiej opisuje poprzez rodzaj nazwy, avena, co powraca do pierwotnego znaczenia odżywienia, podczas gdy sativa oznacza uprawę.

Oprócz rozpoznania i wartości, jako stabilnego pokarmu, owies zwyczajny jest również stosowany w leczeniu wielu chorób, schorzeń i dyskomfortów u ludzi. Roślina może pomóc w obniżaniu poziomu cholesterolu, zwiększając siłę i wytrzymałość (sugerowano, aby spożywali ją ludzie po przebytych ciężkich chorobach).

Nasiona owsa posiadają właściwości antyseptyczne, kardiologiczne, moczopędne, zmiękczające skórę, uspokajające nerwy i jako stymulator. Słoma (suszone łodygi) i zboże zostały również przepisane w leczeniu szerokiego zakresu stanów nerwowych. Wydaje się, że roślina pomaga uśmierzyć bóle neurologiczne, leczyć bezsenność i stwardnienie rozsiane.

Owies zwyczajny – zastosowanie

Nalewkę stosowano, jako środek pobudzający bodźce w leczeniu uzależnienia od opium i jest popularny środek ziołowy stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych i ADHD. Może pomóc w walce z takimi problemami, jak otyłość, żylaki, podrażnienia związane z przewodem pokarmowym, leczenie ziołowe w przypadku hemoroidów. Okazało się, że nie należy go stosować w niestrawności, gdy towarzyszy jej nadkwaśność żołądka.

Obecnie badania wykazują, że owies zwyczajny zawiera anty-nowotworowy związek b-sitosterol i istnieją pewne sugestie, że zagrożenie nowotworem w jelitach może być zmniejszone przez spożywanie owsa regularnie.

Istnieją również pewne dowody sugerujące, że spożycie owsa pomaga naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi i może być również pomocne, jako lek ziołowy dla diabetyków. Badanie na temat pacjentów z cukrzycą na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech wykazało, że spożycie owsa zmniejszyło znacznie poziom cukru we krwi u chorych na cukrzycę typu 2. Poziom cukru we krwi spadał stopniowo, ponieważ wysoka dieta błonnikowa i złożone węglowodany ulegały trawieniu dłużej niż zwykłe węglowodany. Pomaga to utrzymać optymalne stężenie cukru we krwi.

Owies zwyczajny nie zawiera glutenu, jak inne ziarna, takie jak pszenica, jęczmień i żyto. Zawiera białko znane, jako avenina, dobrze tolerowane przez większość pacjentów z chorobą Celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Pomaga również w utracie wagi i leczeniu zaparć.

Jednym ze środków spożywczych stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego jest owies zwyczajny. Zwykle dieta przepisana na nadciśnienie jest znana, jako DASH (podejście dietetyczne w celu zatrzymania nadciśnienia tętniczego). Badania wykazały, że regularne spożycie płatków owsianych przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Owies może być dobrym źródłem antyoksydantów. Niektóre z witamin występujących w owsie obejmują kwas fitynowy, związki fenolowe, flawonoidy i sterole. Stężenie tych przeciwutleniaczy znajduje się na zewnętrznej warstwie owsa. Owies można również stosować, jako środek zaradczy dla różnych chorób skóry. Może być nakładany na skórę w celu zmniejszenia objawów, a także rzeczywistych chorób. Niektóre z chorób, które można kontrolować stosując owies obejmują trądzik, zapalenie skóry, wysypki.

Istnieją różne dolegliwości związane z menopauzą, które zagrażają zdrowiu. Należą do nich choroby serca i ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że kobiety z chorobami serca, które spożywały owies osiągnęły zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich komplikacji.

Owies zwyczajny – sposób użycia

Jako ekstrakt typowa dawka owsa zwyczajnego wynosi około 2-3 łyżeczki do 1 kubka wrzącej wody, a następnie pozostawia ją na 10-15 minut przed wypiciem.

Można robić płukanki na bazie naparu na choroby skórne.

Jako nalewka alkoholowa typowa dawka wynosi 3-5 ml 3 razy dziennie.

Ze zmiażdżonych ziaren można przygotować okład na opryszczkę lub zmiany skórne wywołane półpaścem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...