Jodła pospolita – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Jodła pospolita

Jodła pospolita (Abies alba) jej drugą nazwą jest jodła biała  to zimnozielone drzewo o strzelistym pniu. Należy do drzew jednopiennych o kwiatach rozdzielnopłciowych. Kwitnie od końca kwietnia do początku maja. Występuje w stanie dzikim w południowej Europie, jak również w górach środkowej Europy. Jest to bardzo wysokie i iglaste drzewo, nazwane jest jednym z najwyższych drzew w Europie.

Drzewo to jest cieniowytrzymałe, o dużych wymaganiach wilgotnościowych. Jest bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza. Sylwetką przypomina modrzewia lub świerka. Wyróżnia się jasną, gładką korą, jej szyszki po dojrzewaniu całkowicie rozpadają się na drzewie pozostawiając sterczące trzpienie. Wolno stojąca jodła zaczyna wytwarzać szyszki dopiero w wieku trzydziestu, czterdziestu lat, a obfite lata nasienne przypadają około co trzy, cztery lata.

Stojące szyszki jodeł przypominają świece, tworzą się zazwyczaj w okolicach wierzchołka drzewa. Jej drzewo ma około od trzydziestu do sześćdziesięciu metrów, wszystko zależy od wieku jodły pospolitej. Igły mają około od jednego do trzech centymetrów długości, są spłaszczone, a u nasady zwężone. Jeżeli rozetrze się igły jodły, można poczuć zapach pomarańczy. Jeżeli chodzi o samą szyszkę, jej długość to około od dziesięciu do dwunastu centymetrów, jest ona walcowata, ma kolor zielony, natomiast w czasie dojrzewania przybiera brązową barwę.

Nasiona jodły pospolitej są żółte, jak również zawierają płynną żywicę o przyjemnym zapachu. Wierzchołki igieł są zaokrąglone i nieznacznie wycięte. Jodła pospolita jest drzewem dość wymagającym, dobrze rośnie na glebach wilgotnych oraz żyznych, natomiast źle znosi suszę i surowe zimy. Jodły mogą dożyć nawet 500 lat, a ich drewno dobrze wykorzystuje się do budowy instrumentów muzycznych oraz domów.

Jodła pospolita – właściwości lecznicze

Obecnie w celach leczniczych stosowane wykorzystuje się jodły, olejek jodłowy, jak również terpentynowy. Właściwości lecznicze jodły pospolitej są bardzo zbliżone do właściwości leczniczych świerka, jak również sosny. Jodła pospolita olejki terpentynowe, które są umiejscowione w żywicy, powoduje ono działanie przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe.

Olejek terpentynowy działa wykrztuśnie, stosuje się także przy bólach reumatycznych. Pączki jodły, które zbiera się po ścięciu ma zastosowanie bakteriobójcze, a także niszczące drobnoustroje w drogach oddechowych, pączki stosuje się także w leczeniu nieżytów oskrzeli, w zapaleniu dróg moczowych, jak również dróg oddechowych. Szyszki wywarzają olejki, które są wykorzystywane w perfumerii. Natomiast pnie jodłowe wykorzystywało się w produkcji masztów.

Jodła pospolita – sposób użycia

Jodłę pospolitą można wykorzystywać na wiele sposobów. Do jednych z należy syrop sosnowy, aby go otrzymać trzeba drobno posiekać pąki jodłowe, następnie zalać szklanką naturalnego miodu, odstawić w cień na okres tygodnia czasu, aż do momentu, w którym pączki puszczą sok. Syrop taki należy przechowywać w lodówce, aby nie uległ fermentacji. Syrop jest zalecany przy zapaleniu gardła, może być stosowany przez dzieci i osoby starsze.

Kolejnym sposobem na zastosowanie jodły pospolitej jest miód, pędy sosny zalewany 4 litrami wody, w proporcjach jeden do czterech, następnie gotujemy na małym ogniu od dwudziestu do trzydziestu minut, na małym ogniu. Potem odstawiamy garnek na jedną dobę, a następnie musimy wszystko odcedzić. Kolejnym krokiem jest dodanie jednego kilograma cukru. Uzyskany miód możemy przelać do słoików. Miód ten znajduje zastosowanie przy kaszlu, odpowiedni jest szczególnie jesienią i zimną, gdy nasza odporność jest obniżona i jesteśmy podatni na przeziębienie i grypę.

Następnym sposobem na zastosowanie tego drzewa jest napar z igliwia, należy rozdrobnić igły i zalać gorącą wodą. Następnie odstawić aż do momentu zaparzenia. Napar należy stosować od razu po wystygnięciu. Doskonale sprawdza się w okresach przeziębienia i grypy, jak również w celu udrożnienia dróg oddechowych, a także podczas bólu gardła.

Odwar przygotowuje się z pędów jodły, należy zalać je wodą w głębokim garnku, a następnie podgrzewać na małym ogniu, lecz należy pamiętać, aby nie dopuścić do wrzenia. Kolejnym krokiem jest odstawienie takiego wywaru na około dwadzieścia minut i odcedzanie. Wywar ten należy spożywać około trzech razy dziennie, po trzy łyżki dziennie. Stosuje się go przy bólu gardła i kaszlu.

Drzewo to odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu ekosystemu i klimatu, jest ona także chętnie wykorzystywana w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W naturze jodła występuje z bukiem w lasach górskich, natomiast z świerkiem na nizinach. Ciekawostką jest fakt, iż 50% obszaru wyżyny Śląskiej jest całkowicie pozbawiona jodły pospolitej, poprzez wytwarzanie dwutlenku siarki, jak również fluorowodoru. Jodła pospolita jest także atakowana przez mszyce, z których spadzi pszczoły wywarzają jeden z najbardziej cenionych czarnych miodów spadziowych. W Polsce populacje tego gatunku stanowią główny przedmiot ochrony szeregów rezerwatów przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...