Lnica pospolita – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Lnica pospolita

Lnica pospolita (Linaria vulgaris) to roślina pochodząca z rodziny trędownikowatych. Bylina ta występuję praktycznie w całej Europie oraz zachodniej części Azji. Jej obecność można również zauważyć w Ameryce Północnej. Na tamtym terenie została przypadkowo rozprzestrzeniona, stąd potocznie określa się ją jako gatunek zawleczony. W Polsce uważana jest za roślinę pospolitą. Wyrasta ona bardzo często na polach, przydrożach, murawach, na kamienistych zboczach, skałach i żwirowiskach na całym niżu i w górach po regiel dolny. Lnica pospolita lubi nasłonecznione miejsca, ale rośnie zarówno na suchych i wilgotnych podłożach.

Lnica pospolita – ogólna charakterystyka

Lnica pospolita jest rośliną, która posiada prostą łodygę wyrastająca nawet do 60 centymetrów wysokości. Zazwyczaj pnie się ku górze, ale nie rozgałęzia się. W kwiatostanie ma postać owłosioną – gruczołowatą. W pozostałej części łodygi jest naga.

Bylica ta wydziela nieprzyjemny zapach, czasem drażniący i piekący. Jej liście są dosyć wąskie i cienki, a przy końcach zaostrzone. Ich struktura dzieli się na jedno lub trzy nerwowe części w kolorze zielonym. W zależności od miejsca, w którym występuję, kolor liści może się nieznacznie różnić.

Kwiaty lnicy są samopylne, grzbieciste z małą ostrogą i kwitną w okresie letnim (czerwiec-wrzesień). Korona występuję blado lub lekko żółta, we wnętrzu sięga koloru pomarańczowego. Dodatkowo, kwiaty zebrane są w luźne grona na szczytach łodyg, ich ostroga jest prosta, nieco zgięta i krótsza od korony. Korzenie zapuszczają się nawet na 1 metr w ziemi. Owoce lnicy są krótsze od kielicha i otwierają się ząbkami ku górnej części torebki.

Ponadto, zawierają nasionka, które są pokryte krążkowymi brodawkami. Istotne jest, że jedna lnica pospolita może wytworzyć nawet do 35 tysięcy nasion.

Lnica pospolita – właściwości i zastosowania

Lnica pospolita jest rośliną, która posiada duże właściwości lecznicze. Jednakże, należy pamiętać, że jej ziele jest trujące, zwłaszcza dla zwierząt. Jej surowiec, a więc ziele Herba Linariae zawiera alkaloid peganinę, fitosterole, kwasy organiczne, aukubinę, linarynę, fitosterol, olejek eteryczny, sole mineralne, a także flawonoidy. Dla celów leczniczych zbiera się go w okresie letnim, kiedy dochodzi do zakwitania. Następnie suszy się je w naturalnym środowisku w temperaturze do 40 stopni Celsjusza w miejscach zacienionych i przewiewnych.

Surowcami do przetwarzania są górne części łodyg z kwiatami oraz liście. Ziele lnicy działa przede wszystkim w obszarze ruchów perystaltycznych jelit, a także działa łagodnie przeczyszczająco. Ponadto, ziele lnicy wykazuje synergizm z surowcami zawierającymi antrazwiązki tj. korzeń rzewienia, kora kruszyny, alona oraz liść senesu. Po ich wymieszaniu wyraźnie zwiększa się działanie przeczyszczające. W pewnym aspekcie działa żółciopędnie i moczopędnie, ale słabo.

Zewnętrznie działa przeciwzapalnie, w jakimś stopniu przeciwbakteryjnie i przyspiesza gojenie się ran. Związku z czym jej stosowanie zalecane jest osobom z trądzikiem. Należy pamiętać, że jak z każdym lekiem i zielem, nie wolno przesadzać i trzeba podporządkować się do przepisanych dawek. Zbyt duża ilość przyjętej lnicy może wywołać niepożądane skutki w postaci biegunki i nudności.

Lnica pospolita

Ogromny wpływ uzdrawiający mają wyciągi wodne z ziela lnicy, które stosuje się w przypadku łagodnych i przewlekłych zaparciach z zaburzeniami czynności jelit i dróg żółciowych, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Dla lepszego efektu, ziele powinno łączyć się z innymi surowcami jak np. kora kruszyny. W celu zmniejszenia reakcji moczopędnych reakcji zaleca się jej stosowanie w zestawieniu z innymi surowcami moczopędnymi.

Jej najczęściej spotykanymi przetworzonymi produktami jest odwar i napar z ziela lnicy, a także zioło do kąpieli. Związku z tym odwar stosuje się zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, wynaczynieniach podskórnych, w stanach zapalnych skóry, świądzie i trądziku, a także do obmywania w żylakach odbytu oraz do przemywania i tamponowania w zapaleniu sromu i pochwy oraz do jej irygacji.

W przypadku zapalenia spojówek, do zminimalizowania obrzęku zalecane jest nałożenie okładu na oczy z naparu ziela. Poza tym, uważa się, że ziele lnicy działa rozwalniająco, odkażająco, wykrztuśnie, silnie napotnie, uspokajająco, przeciwzapalnie, moczopędnie, silnie żółciopędnie, lekko przeciwbólowo, nasennie.

U niektórych osób pobudza apetyt i wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Napary są wskazane dla osób, które czują się wyczerpane fizycznie i psychicznie, cierpią na bezsenność i bóle miesiączkowe, wątrobowe oraz trzustkowe. Swoje zastosowanie posiada również w okolicznościach pojawiania się gorączki, przeziębienia, kaszlu, nadciśnienia czy stanów zapalnych dróg oddechowych.

Lnica pospolita – preparaty i ich dawkowanie

Napar, który zazwyczaj stosuje się do okładów zewnętrznych, ale również w dolegliwościach wewnętrznych  należy przygotować w następujący sposób:

 1. Przygotować połowę łyżki ziela lnicy.
 2. Zalać ziele połową szklanki wrzącej wody, ok. 150 ml.
 3. Przez 15 minut naparzać pod szczelnym przykryciem.
 4. Po upływie kwadransa dokładnie przecedzić.
 5. Odstawić na kilka minut w celu ostygnięcia.
 6. Spożywać maksymalnie 200 ml do 3 razy dziennie między stałymi posiłkami w przypadku uregulowania wypróżnienia, wydalania moczu.

Napar z innymi roślinami

Napar z dodatkiem innych roślin zalecany jest podczas okładów, przemywań i tamponów. Niekiedy zalecany jest do nasiadówek, w zapaleniu sromu, pęcherza moczowego, żylakach odbytu i kłykcinach. Należy wtedy przygotować go w inny sposób:

 1. Przygotować mieszankę zielna lnicy, rumianku i krwawnika.
 2. Wymieszać i odsypać jedną, pełną łyżkę.
 3. Zalać jedną szklanką wrzącej wody.
 4. Naparzać przez kwadrans.
 5. Odstawić na kilkanaście minut w celu ostygnięcia.
 6. Precyzyjnie odcedzić.
 7. Stosować maksymalnie 3 razy na dobę, a następnie drażliwie miejsce posmarować maścią np. nagietkową.

Ostatnim produktem jest zioło wskazaniem do kąpieli w przypadku zapaleń skóry, trądziku a także, gdy pożądane są reakcje pobudzające i regenerujące. Kąpiel w zielu ma właściwości bakteriobójcze.

 1. Przygotować 75 gram ziela lnicy i liści babki lancetowatej oraz 50 gram ziela nostrzyka.
 2. Gotową mieszankę zalać 5 litrami gorącej wody.
 3. Przygotowany roztwór ogrzewać do momentu wrzenia.
 4. Odstawić na kilka minut.
 5. Dokładnie odcedzić i umieścić w wannie.
 6. Wannę dopełnić do 1/3 wysokości wodą w maksymalnej temperaturze 38 stopni.
 7. Kąpać się przez 30 minut.
 8. Wytrzeć dokładnie ciało i owinąć się prześcieradłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...