Dziewanna drobnokwiatowa – właściwości lecznicze, zastosowanie, użycie

Dziewanna drobnokwiatowa

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus) pochodzi z Europy, Afryki Północnej i Azji i jest wprowadzana do medycyny w obu Amerykach i Australii. Ma zdolność rozwijania się w szerokim zakresie siedlisk, ale preferuje dobrze oświetlone, piaszczyste, żwirowe tereny i gleby wapienne.

Roślina może rosnąć na wysokości około 2 metrów, a liście rosną na wielkość 50 cm. Blado szare liście pokryte są srebrnym owłosieniem. Kształt liści jest podłużny, eliptyczny, lancetowaty, struktura jest lekko karbowana. Kwiaty są żółte i zajmują około połowę łodygi. Roślina kwitnie od listopada do marca. Użyteczne leczniczo części rośliny to liść i kwiaty. Świeże liście dziewanny drobnokwiatowej są również wykorzystywane do wyrobu nalewki homeopatycznej. Olej do celów medycznych jest wykonywany z liści i kwiatów.

Dziewanna drobnokwiatowa – właściwości lecznicze

Dziewanna drobnokwiatowa zawiera substancje łagodzące, zmiękczające i ściągające, co ułatwia rozwiązywanie problemów związanych z bólem głowy i chorobami płuc oraz jelit, a także z układu oddechowego. Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania olejku eterycznego rośliny można przypisać jego właściwościom jako środka przeciwbólowego. A także przeciwzapalnego antyseptycznego, dezynfekującego, moczopędnego, wykrztuśnego, przeciwbólowego, rozluźniającego i uspokajającego.

Roślina zawiera środki antyseptyczne i jest obecnie stosowana głównie w dolegliwościach klatki piersiowej, w tym zapaleniu oskrzeli, astmy, płuc, opłucnej i kokluszu. Dziewanna drobnokwiatowa  jest ziołem wykrztuśnym, co oznacza, że służy do wydalania śluzu z płuc i gardła. Przeciwzapalny, co oznacza, że łagodzi podrażnienia i zmniejsza stan zapalny. Przydatna do gojenia ran co oznacza, że przyczynia się do wzrostu i naprawy komórek.

Infuzja olejków z kwiatu tej rośliny może być wykorzystana do tworzenia kropli, aby pomóc na ból ucha. To infuzja jest bardzo silnym środkiem przeciwbakteryjnym i jest również niezwykle skuteczna w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej i dziąseł. Korzeń jest powszechnie stosowany w celu złagodzenia bólu z powodu skurczów, bólu zębów i drgawek. Alternatywnie może być skutecznie stosowana, jako środek ziołowy w przypadku migreny.

Opatrunki z wielkich liści dziewanny drobnokwiatowej okazały się pomocne w problemach z hemoroidami i uważane za bardzo cenne w pomocy przy biegunce ze względu na połączenie właściwości przeciwzapalnych i ściągających. Ta kombinacja nie tylko zapewnia ulgę, ale wykazuje wzmocnienie jelit w tym samym czasie. Te same właściwości, sprawiają, że roślina jest bardzo przydatna do leczenia chorób płuc i jelit. Cała roślina ma właściwości uspokajające i narkotyczne.

Dziewanna drobnokwiatowa – zastosowanie

Przeciwbólowe: właściwość przeciwbólowa tej rośliny jest wykorzystywana przy drętwieniach w różnych partiach ciała. Nie pozwala odczuwać bólu i przynosi ulgę przy bólu zęba, głowy, przeziębieniu, zapaleniu zatok oraz innych.

Przeciwzapalne: olejki eteryczne z dziewanny drobnokwiatowej są przeciwzapalne. Może skutecznie leczyć wszelkie rodzaje stanów zapalnych w jamie ustnej lub drogach oddechowych. Mogą one wynikać z przeziębienia lub zapalenia w układzie pokarmowym spowodowanym przez spożywanie ostrych przypraw w żywności. A także napojów alkoholowych, stanów zapalnych układu krążenia powodowanych przez jakiekolwiek substancje toksyczne dostające się do krwiobiegu. Mogą być zapalenia spowodowane jakimikolwiek innymi przyczynami, takimi jak gorączka lub zakażenie. Olej roślinny może leczyć dowolny rodzaj zapalenia.

Antyseptyczny: właściwość antyseptyczna rośliny chroni rany przed infekcjami, które mogą powodować zakażenie septyczne i tężcowe. Dzieje się tak poprzez wyeliminowanie wzrostu drobnoustrojów w miejscu dotkniętym chorobą. A także przez aktywację białych krwinek i płytek krwi w regionie, dzięki czemu mikroby, nawet, jeśli zdołają przedostać się do rany, zostają unieszkodliwione.

Moczopędne: zwiększa się oddawanie moczu zarówno pod względem częstotliwości, jak i ilości. To pomaga wyeliminować toksyny, takie jak kwas moczowy, jak również dodatkowe sole, wodę i żółć osadzoną w ciele. Pomaga również zmniejszyć wagę wskutek usunięcia wody i tłuszczu z moczem. Dziewanna przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia krwi, zwiększa apetyt, sprzyja trawieniu i zapobiega tworzeniu się gazów w jelitach. Spożywanie preparatów z rośliny wspiera oczyszczanie osadu nagromadzonego w nerkach, a tym samym utrzymując je w czystości.

Rozluźniające – działanie na mięśnie, nerwy, mózg i wszystkie inne układy, dając ulgę w skurczach mięśniowych, nerwowych dolegliwościach i zaburzeniach nerwowych, stresach, lęku, złości, depresjach itp. Pacjenci z przewlekłą bezsennością spowodowaną przewlekłym stresem mogą z pewnością korzystać z tej właściwości olejku z tej rośliny.

Dziewanna drobnokwiatowa – sposoby użycia

Najbardziej znanym sposobem na skuteczne spożywanie dziewanny drobnokwiatowej jest sporządzenie prostej herbaty ziołowej z jej liści. Ta metoda jest bardzo skuteczna, o ile jest starannie przygotowana. Liście powinny być zalane wrzącą wodą, parzone pod przykryciem i przecedzona przez delikatną siateczkę, aby wydzielić wcześniej miękkie, aksamitne fusy.
Liście mogą być także wysuszone, kruszone, a następnie przeznaczone do zaparzania. A także wdychania na zasadzie inhalacji, aby złagodzić przekrwienie spowodowane katarem siennym lub innymi zaburzeniami oddechowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...