Żylaki powrózka nasiennego – szczegółowa charakterystyka

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego tworzą się w wyniku zaburzenia działania żył w mosznie. Moszna jest powłoką okrywającą i podtrzymującą jądra. Zawiera również tętnice i żyły, które dostarczają krew do gruczołów rozrodczych. Zaburzenie pracy żyły w mosznie może powodować powstawanie żylaków powrózka nasiennego. Powodem powstania żylaków jest rozszerzeniem żył w mosznie. Te żyły nazywane są splotem wiciowatym.

Żylaki powrózka nasiennego występują tylko w mosznie i są bardzo podobne do żylaków, które mogą wystąpić w nodze. Odmiana naczyniowa może powodować zmniejszenie produkcji i jakości nasienia, co w niektórych przypadkach prowadzi do niepłodności. Może też kurczyć jądra.

Żylaki powrózka nasiennego są powszechne. Można je znaleźć w 15 procentach ogólnej populacji mężczyzn. Występują one również u około 15 procent nastoletnich chłopców. Tworzą się zazwyczaj w okresie dojrzewania i są bardziej powszechne po lewej stronie moszny.

Anatomia prawej i lewej strony moszny nie jest taka sama. Zmiany w mosznie mogą istnieć po obu stronach, ale jest to bardzo rzadkie. Nie wszystkie żylaki wpływają na produkcję plemników.

Co powoduje rozwój żylaków powrózka nasiennego?

W każdym jądrze znajdują się plemniki. Powrózki nasienne zawierają również żyły, tętnice i nerwy, które wspierają te gruczoły. W zdrowych żyłach wewnątrz moszny zawory jednokierunkowe przenoszą krew z jądra do moszny, a następnie odsyłają z powrotem do serca. Czasami krew nie przemieszcza się przez żyły, tak jak powinna i zaczyna gromadzić się w żyle, powodując jej powiększenie.

Nie ma ustalonych czynników ryzyka rozwoju żylaków powrózka nasiennego, a dokładna przyczyna jest niejasna. Nieprawidłowości rozwijają się powoli. Większość mężczyzn zdiagnozowano w wieku od 15 do 25 lat.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy

Zdarza się, że objawy powodujące zmiany żylne nie wystąpią. Mogą jednak pojawić się nieprawidłowości takie jak:

 • Guzek w jednym z jąder.
 • Obrzęk moszny.
 • Widoczne powiększenie lub skręcone żyły w mosznie.
 • Zniekształcenie zarysu moszny.
 • Tępy, powtarzający się ból w mosznie

Żylaki powrózka nasiennego – powikłania

Stan może mieć wpływ na płodność. Żylaki powrózka nasiennego występuje u 35% mężczyzn z pierwotną niepłodnością i od 75 do 80 procent mężczyzn mających wtórną niepłodność. Pierwotna niepłodność jest zwykle wykrywana w odniesieniu do pary, u której nie może dojść do zapłodnienia, przez co najmniej pół roku. Drugorzędna niepłodność opisuje pary, które poczęły przynajmniej raz, ale nie mogą doprowadzić do powtórnego zapłodnienia.

Jaki dochodzi do rozpoznania żylaków powrózka nasiennego?

Lekarz zazwyczaj diagnozuje taki stan podczas badania fizycznego. Nie zawsze można jednak wyczuć lub zauważyć żylaki w pozycji leżącej. Lekarz najczęściej bada jądra w pozycji stojącej. Przydatnym badaniem diagnostycznym są ultradźwięki moszny. To pomaga zmierzyć wielkość żył i pozwala lekarzowi uzyskać szczegółowy, dokładny obraz stanu chorobowego.

Po zdiagnozowaniu żylaków powrózka nasiennego lekarz klasyfikuje chorobę, jako jedną z trzech klas klinicznych. Są one oznaczone stopniem od 1 do 3, w zależności od rozmiaru żylaków w jądrze. Stopień 1 jest najmniejszy, a stopień 3 jest największy.

 • Stopień I – niewielkie żylaki, trudne do zauważenia w pozycji leżące.
 • Stopień II – powiększone, możliwe do zdiagnozowania poprzez badanie fizyczne, pacjent napinając mięśnie brzucha powoduje ich ujawnienie się.
 • Stopień III – znacznie powiększone żyły, zauważalne na pierwszy rzut oka, sprawiające zmianę wyglądu moszny.

Rozmiar niekoniecznie ma wpływ na leczenie ogólne, ponieważ może także nie wymagać leczenia. Opcje leczenia są oparte na stopniu dyskomfortu lub niepłodności.

Metody leczenia żylaków powrózka nasiennego

Nie zawsze jest konieczne leczenie żylaków powrózka nasiennego. Jednak warto rozważyć leczenie, jeśli:

 • Żylaki powodują ból.
 • Stają się przyczyną atrofii jąder.
 • Powoduje niepłodność.
 • Mężczyzna myśli o wspomaganych technikach reprodukcyjnych.

Ten stan może powodować problemy z funkcjonowaniem jądra u niektórych osób. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe są szanse na poprawę produkcji plemników.

Noszenie cienkiej bielizny lub paska może czasami zapewnić wsparcie, które łagodzi ból lub dyskomfort. Dodatkowe leczenie, takie jak nacięcie żylaków, może być konieczne, jeśli objawy się nasilają.

Leczenie żylaków odbywa się w szpitalu. Urolog może dostać się do żylaków przez brzuch i zaciskać nieprawidłowe żyły. Krew może wtedy swobodnie przepływać przez nieprawidłowe żyły do normalnych żył.

Zatorowość naczynia krwionośnego jest mniej inwazyjną procedurą. Mały cewnik jest wkładany do żyły pachwinowej. Następnie cewkę umieszcza się w cewniku i doprowadza do żylaków. To blokuje krew przed dostaniem się do nieprawidłowych żył.

Życie z żylakami powrózka nasiennego

Niepłodność jest częstym powikłaniem tego typu żylaków. Mężczyzna powinien porozmawiać ze swoim lekarzem, jeżeli w jego związku istnieją problemy z zapłodnieniem i kobieta nie może zajść w ciążę. Chirurgia jest konieczna tylko w przypadku, gdy żylaki powrózka nasiennego powodują ból lub jeśli planowane jest zapłodnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...